Важливо, щоб ухвалення закону «Про медіа» не позначилось на бажанні інвестувати в українські ЗМІ – Олексій Мустафін
Важливо, щоб ухвалення закону «Про медіа» не позначилось на бажанні інвестувати в українські ЗМІ – Олексій Мустафін
У рамках дискусій довкола законопроєкту «Про медіа» колишній відповідальний редактор «Медіа Групи Україна» Олексій Мустафін поділився своїми сумнівами щодо того, чи справді в усьому цей важливий закон є сприятливим для роботи українських ЗМІ. Про це він сказав в ефірі каналу «Еспресо».
«Іноді складається враження, що українській владі подобається медійна модель Віктора Орбана, – каже ексспівробітник "Медіа Групи Україна". – Закон про медіа справді є серед умов щодо кандидатства України в ЄС. Але очевидно, що закон про медіа в ці умови запропонувала сама українська влада, яка давно просуває цей закон. Тому вимогу ЄС варто трактувати не як ухвалення закону, а як ухвалення в тій редакції, яка б відповідала європейським стандартам. Бо складається враження, що українська влада намагається відтворити в Україні модель, зразком для якої є якщо не Росія чи Білорусь, то Угорщина часів Орбана».
Олексій Мустафін висловив сумнів, що всі норми законопроєкту «Про медіа» відповідають потребам суспільства, в якому є запит на плюралізм:
«Є велике питання, чи не є норми законопроєкту, спрямовані проти російського впливу на український медіапростір, з яким (російським впливом. – ред.) і справді треба боротися, способом проштовхування інших норм, які не відповідають потребам українського суспільства. Українці звикли до плюралізму, хай навіть цей плюралізм і був олігархічним. Тому українці завжди шукають альтернативну точку зору. Якщо не буде української альтернативи, українці шукатимуть її за межами України, і не виключено, що в російських ЗМІ чи ЗМІ, які перебувають під впливом Росії».
Як застеріг медіаменеджер, зміни в медійному законодавстві можуть позначитися на інвестиціях у ЗМІ. «Що ж стосується норм, які захищають свободу слова від впливу власників, влади чи великого капіталу, то важливо, щоб ми не отримали ситуацію, коли нікому не буде цікаво вкладати гроші чи інвестувати в медіа. Звісно, ідеальна ситуація – це коли самі медіа є прибутковим бізнесом, але це неможливо без підвищення платоспроможності споживачів, що в умовах війни проблематично», – сказав Олексій Мустафін.
Нагадаємо, дискусії щодо законопроєкту «Про медіа» тривають. 2 серпня в агенції «Укрінформ» відбувся круглий стіл на тему «Новий закон про медіа – крок до імплементації рекомендацій Єврокомісії в рамках отримання Україною статусу країни-кандидата ЄС». Тим часом йде робота над тим, аби Європейська комісія опрацювала запропоновані зміни і надала свої рекомендації до другого читання законопроєкту.
Узгодження українського медійного законодавства з положеннями директиви ЄС про аудіовізуальні медіапослуги є однією з вимог для вступу України до ЄС. Запропонований у 2019 році, а нині оновлений законопроєкт має стати комплексним документом, що замінить кілька медійних законів. На необхідності його відкритого обговорення та ухвалення наполягали медійники та громадські організації.
- Читайте також: «Важливо зберегти баланс між регулюванням і свободою слова та роботи медіа». Експерти та представники індустрії
27 липня народні депутати запропонували нову редакцію законопроєкту «Про медіа», який був зареєстрований у Верховній Раді наприкінці 2019 року.
Верховна Рада планує ухвалити закон «Про медіа» у двох читаннях восени.
Фото з фейсбук-сторінки Олексія Мустафіна