«Закон про олігархів» не може призвести до монополізації ЗМІ, в Україні це неможливо – Данілов
«Закон про олігархів» не може призвести до монополізації ЗМІ, в Україні це неможливо – Данілов
На думку секретаря Ради національної безпеки та оборони Олексія Данілова, в Україні є неможливою монополізація ЗМІ. Про це він сказав в ефірі «Українського радіо», відповідаючи на питання, чи не стане наслідком дії «закону про олігархів» така монополізація.
«Коли говорили, що в нашій країні припиниться існування ЗМІ чи буде якась їх монополізація тощо, я можу сказати, що в нашій країні це неможливо. Наші журналісти заплатили дуже високу ціну за свою свободу, за те, що вони можуть працювати, за те, що вони висловлюють в нашій демократичнній країні ти чи інші думки. І щоб хтось монополізував це середовище – це неможливо», – зазначив Олексій Данілов.
Він нагадав, що наразі «шаленими темпами» розвиваються комунікації в соціальних мережах, де непотрібне ліцензування, – і це є певною проблемою для держави.
«Ми будемо свідками за 10-15 років, коли ми не будемо бачити класичне телебачення, воно все піде, скажімо так, у вільний простір. Хто буде створювати цікавий продукт – той і буде мати глядача», – додав секретар РНБО.
Раніше бізнесмен Рінат Ахметов оголосив про відмову від ліцензій і припинення роботи онлайн-видань «Медіа Групи Україна». На думку медіаюриста Романа Головенка, цей крок є «наїздом» на антиолігархічний закон. Тоді як радник голови Офісу президента Михайло Подоляк вважає, що SCM подала гідний приклад виконання закону про деолігархізацію.
29 червня президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО про створення реєстру олігархів. РНБО вже підготувала технологічний майданчик для роботи реєстру олігархів на базі системи СОТА.
Згідно із законом, олігархами вважатимуться громадяни, які одночасно відповідатимуть таким ознакам:
- беруть участь у політичному житті;
- мають значний вплив на ЗМІ;
- громадянин є кінцевим бенефіціарним власником суб'єкта господарювання, який має монопольне становище на ринку та протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище;
- мають активи на понад 1 мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб.
Особам, яких визнали олігархами, забороняється здійснювати внески (прямо або опосередковано через інших осіб) на підтримку політичних партій, фінансувати будь-яку політичну агітацію або проведення мітингів і демонстрацій з політичними гаслами, бути покупцем (бенефіціаром покупця) при приватизації великих об'єктів.
Виключити особу з реєстру олігархів може РНБО на підставі заяви особи, включеної до реєстру, якщо вона буде відповідати менше, ніж трьом критеріям, які визначені цим законом.