НАЗК перевірило декларацію Баканова: знайшли неточності
Національне агентство з питань запобігання корупції перевірило декларацію глави СБУ Івана Баканова, врахувавши розслідування Pandora Papers.
Баканов не вказав дані про місцепроживання свого сина. Вказав вартість зареєстрованого на дружину автомобіля більшу, ніж виявили агенти НАЗК: різниця становить майже 80 тисяч гривень.
Баканов пояснив це тим, що фактично заплатив більшу суму, ніж вартість авто, однак документів, які б це підтвердили, немає. Ще Баканов не вказав у декларації свій рахунок у банку і три рахунки дружини, що підлягали декларуванню.
Також глава СБУ вказав інформацію про три банківські рахунки на суму 103, 304 і 28 гривень, які не підлягають декларуванню за законом, оскільки вказані ним суми менші за 50 прожиткових мінімумів (станом на 1 грудня це трохи більш як 124 тисячі гривень).
Баканов вказав також, що займана ним посада належить до посад з високим рівнем корупційних ризиків. Однак НАЗК не відносить посаду глави СБУ до цього списку.
Врахувавши розслідування Pandora Papers, НАЗК встановило що акції компанії, якими володів глава СБУ, станом на травень 2019 року були відчужені. Йшлося про компанію Davegra Limited, яка номінально володіла всім офшорним бізнесом Володимира Зеленського.
Водночас у НАЗК у зв’язку з інформацією журналістів розпочали моніторинг наявності конфлікту інтересів.
Йдеться про те, що Баканов обійняв посади директора Davegra Limited та ще однієї офшорної компанії – Nueva Tierra Verde Sociedad Limitada. Це може бути порушенням статті 25 закону "Про запобігання корупції" (Обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності).
У НАЗК підсумовують, що ознак незаконного збагачення чи необґрунтованості активів Баканова перевірка не встановила.
Нагадаємо, 3 жовтня 2021 року вийшов фільм «Слідства.інфо» «Офшор 95: таємниці бізнесу президента Зеленського» про офшорний бізнес Володимира Зеленського та його оточення. «Детектор медіа» аналізував цей матеріал та висвітлював резонанс, який спричинив його вихід (починаючи від спроби зриву прем’єри).
Цей фільм став частиною міжнародного розслідувального проєкту Pandora Papers — глобального витоку документів про офшорні компанії, який розробляла міжнародна мережа The International Consortium of Investigative Journalists.
Журналісти-розслідувачі «Слідства.інфо» розповіли про мережу офшорних фірм, які належать президенту Зеленському та його колишнім колегам по «Кварталу 95». Фірми були створені давно, про деякі з них знали раніше, а про переведені на офшорні рахунки «Кварталу» 40 мільйонів доларів від компаній, пов’язаних з Ігорем Коломойським, говорили ще під час президентських виборів. Але зараз журналісти змогли підтвердити ці зв’язки документально.
Замість Зелеського «Офшор 95» коментував радник голови Офісу президента Михайло Подоляк, а також голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія. Їхні аргументи загалом зводилися до того, що реєструвати свій бізнес в офшорах — це нормально. Генпрокурорка Ірина Венедіктова сказала, що достовірність матеріалів розслідування під питанням, а розслідуванням справи «ПриватБанку» займається Національне антикорупційне бюро України. Водночас більшість телеканалів олігархічних груп промовчала або дуже побіжно висвітлила результати розслідування.
Фото: пресслужба СБУ