Байден оголосив надзвичайну ситуацію у сфері нацбезпеки США через дії Росії
Байден оголосив надзвичайну ситуацію у сфері нацбезпеки США через дії Росії
Президент США Джо Байден оголосив надзвичайну ситуацію у сфері нацбезпеки Сполучених Штатів через деструктивні дії Росії. Відповідне звернення до Конгресу опубліковане на сайті Білого Дому.
«Я визначив, що конкретна шкідлива зовнішньополітична активність уряду Російської Федерації...являє собою незвичайну загрозу національній безпеці, зовнішній політиці та економіці США», – говориться в листі Байдена.
Президент США повідомив, що видав указ про оголошення надзвичайної ситуації у зв'язку з деструктивними діями РФ.
Прикладом особливо небезпечних дій РФ Байден вказав наступне:
- спробу РФ підірвати вибори у США і у союзників Вашингтону;
- ворожу США і їх союзникам кіберактивність Росії;
- використання транснаціональної корупції для впливу на іноземні уряди;
- підрив безпеки в країнах і регіонах, важливих для безпеки США;
- неповагу до принципів міжнародного права, включно з територіальною цілісністю інших держав;
- переслідування опозиції та журналістів.
15 квітня Джо Байден підписав указ про введення нових санкцій проти Росії через шкідливу зовнішньополітичну діяльність Кремля.
Нові обмеження передбачають санкції щодо шести російських технологічних компаній, які причетні до кібератак на установи США. Також вводяться санкції проти фізичних і юридичних осіб РФ, яких США звинувачують у втручанні в американські вибори і проведення кампаній з дезінформації. Крім того, Білий дім повідомив про висилку десяти росіян, які працюють у дипмісії РФ у Вашингтоні.
Також запроваджуються обмеження на операції з російським держборгом – з 14 червня американським інвесторам буде заборонено купувати на первинному ринку держоблігації РФ.
У березні 2020 року Національна розвідка США заявила, що Росія під час президентських виборів 2020 року в Сполучених Штатах організувала кампанію з дискредитації тоді ще кандидата від Демократичної партії Джо Байдена.
У доповіді розвідки йшлося, що росіяни намагалися впливати на вибори за допомогою своїх проксі, зокрема, нардепа Верховної Ради України Андрія Деркача та політтехнолога Костянтина Килимника, якого пов'язують з ФСБ.
Автори доповіді стверджували, що Деркач «зіграв вагому роль у спробах Росії вплинути на вибори, він має зв'язки з російськими чиновниками, а також з російськими спецслужбами». За даними розвідки, російська агентура в Україні розповсюджувала «плівки Порошенка-Байдена» та дезінформацію про сина Байдена Гантера через ЗМІ США та близьке оточення Дональда Трампа.
Наразі Росія веде активну політику з дестабілізації західних демократій, України, Грузії, Молдови, а також країн Балтії. У 2016 році Кремль намагався втрутитись у президентські вибори у США, тоді перемогу отримав республіканець Дональд Трамп.
Західні розвідки вважають, що російські спецслужби причетні до вбивства опонента Путіна Олександра Литвиненка, отруєння російського опозиціонера Олексія Навального, та до замаху на колишього російського розвідника Сергія Скрипаля та його доньки.
В 2014 році Росія окупувала Крим та інспірувала виступ сепаратистів в Луганській і Донецькій областях. У 2014 і 2015 роках відбулося пряме військове вторгнення армії РФ на територію України з метою військової допомоги бойовикам Донбасу. У липні 2014 року російський ЗРК Бук, який був перекинутий росіянами на непідконтрольну Україні територію Донецької області, знищив пасажирський лайнер Боїнг-777 Малайзійських авіаліній. Загинули 298 осіб.
Кремль заперечує участь РФ у війні на Донбасі, називаючи її «громадянським конфліктом». Росія продовжує підживлювати війну на Донбасі грошима й озброєнням, створивши в окупованих районах повноцінну армію з кадрових російських військових, громадян РФ і місцевих сепаратистів. Жертвами російської агресії стали понад 13 тисяч громадян України. До війни проти України активно залучена і російська пропаганда.
У березні-квітні 2021 року Росія почала активно стягувати війська до кордонів України, також активізували обстріли позицій ЗСУ і підконтрольні Кремлю бойовики ОРДЛО, українські війська понесли втрати. Росія нарощує свою військову присутність і в окупованому Криму.
Фото: jlhervàs/Flickr