Прямий канал отримав попередження Нацради за образи Пояркова на адресу Зеленського

Прямий канал отримав попередження Нацради за образи Пояркова на адресу Зеленського

14 Січня 2021
17764
14 Січня 2021
15:23

Прямий канал отримав попередження Нацради за образи Пояркова на адресу Зеленського

17764
Водночас Нацрада не стала карати канал за слова Матвія Ганапольського «ідіть у сраку».
Прямий канал отримав попередження Нацради за образи Пояркова на адресу Зеленського
Прямий канал отримав попередження Нацради за образи Пояркова на адресу Зеленського

14 січня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення оголосила попередження Прямому каналу за образливі висловлювання ведучого Сергія Пояркова на адресу президента України Володимира Зеленського, які пролунали в програмі «Поярков News» за 27 грудня 2019 року. Водночас Нацрада не стала карати канал і взяла до відома результати іншої перевірки – щодо висловлювань ведучого Матвія Ганапольського, який у програмі «Ехо України» 1 травня 2020 року використав слова «срака» та «гівно».

Перед розглядом цих питань Нацрада оголосила перерву на годину, щоб вивчити якісь документи, які вона отримала перед засіданням.

Перевірку щодо висловлювань Сергія Пояркова Нацрада призначила ще 9 січня 2020 року, але результати розглянула тільки через рік. Тоді Нацрада отримала звернення громадянки Касьяненко зі скаргами Сергія Пояркова, який ображав честь і гідність президента України Володимира Зеленського, членів його родини, громадян України, окремих етносів, вживав нецензурну лайку. Моніторинг Нацради зафіксував ці висловлювання в ефірі. У випуску програми «Поярков News» за 27 грудня 2019 року ведучий назвав Володимира Зеленського «маленьким чмом», «криворізьким сцикунятком» та іншими подібними назвами, а його батька назвав тупим (повна розшифровка є в рішенні Нацради про призначення перевірки).

За результатами позапланової перевірки Нацрада підготувала проєкт рішення про оголошення каналу попередження за порушення двох норм закону «Про телебачення і радіомовлення» щодо захисту дітей від шкідливого контенту: ч. 5 ст. 28 (мовник не має права розповсюджувати програми і передачі, здатні впливати на нормальний фізичний, розумовий або моральний розвиток дітей та юнацтва) та ч. 2 ст. 62 закону (мовникам забороняється розповсюджувати, а також анонсувати програми та передачі, які можуть зашкодити фізичному, інтелектуальному і духовному розвитку неповнолітніх та юнацтва, крім як протягом ефірного часу в добовому відрізку з 23.00 до 6.00 та на каналах з обмеженим доступом).

Директор Прямого каналу Володимир Сташевський на засіданні Нацради апелював до свободи слова, до того, що Сергій Поярков деякий час жив у США і так сприймає свободу слова. Утім, Прямий канал вважає, що його слова були некоректними, що критика має бути обґрунтованою та не переходити на особисте. А в цьому випадку критика була нижче поясу, визнав пан Сташевський.

Юристка Прямого каналу Лариса Руденок додала, що канал не погоджується з підставами для перевірки та оскаржив у суді рішення Нацради про її призначення, зараз триває розгляд справи в суді.

Юристка звернула увагу, що громадянка Касьяненко поскаржилася на те, що пан Поярков посягав на честь і гідність пана Зеленського. Але заяви щодо посягання на честь і гідність мають надходити від самої особи, чию гідність зачепили, і їх має розглядати сам канал, а якщо він не реагує – тоді особа має право звернутися до суду. «Нацрада не вповноважена захищати честь і гідність жодної особи, тим паче публічних осіб. І Нацрада ніколи не захищала честь і гідність публічних осіб, тим паче не адвокатувала публічних осіб», – наголосила пані Руденок.

Вона також здивувалася, що в рішенні про призначення перевірки були чотири статті закону, які нібито порушив канал (і щодо честі й гідності особи, і щодо захисту дітей від шкідливого контенту), але в акті перевірки та проєкті рішення Нацради залишилися тільки дві статті щодо захисту дітей. «В акті перевірки відсутні пояснення, у чому саме полягають порушення, яким чином і як саме вислови можуть завдати шкоди дітям», – сказала юристка каналу.

Голова Нацради Ольга Герасим’юк відповіла, що Нацрада може отримувати звернення та скарги від громадян з будь-якого приводу. Але також у Нацради є власний моніторинг, який вона проводить як самостійно, так і у зв’язку із чиєюсь скаргою. «Саме тому ми не виносимо санкцію через посягання на честь і гідність», – зауважила вона. Ольга Герасим’юк також дорікнула Прямому каналу, що він «зловживає можливістю мати прямий ефір і постійно тиражує якісь фейки, наприклад – що Нацрада закриває канал».

У результаті присутні на засіданні шестеро членів Нацради одноголосно проголосували за санкцію попередження Прямому каналу та зобов’язали мовника протягом місяця привести його діяльність у відповідність до вимог закону. Через місяць Нацрада може знову призначити позапланову перевірку каналу та застосувати санкції.

Перевірку щодо висловлювань Матвія Ганапольського Нацрада призначила 4 червня 2020 року. Підставою для позапланової перевірки стали результати моніторингу Нацради, які зафіксували в прямому ефірі програми «Ехо України» 1 травня та в повторах 2 і 3 травня використання ведучим ненормативної лексики – слів «срака» та «гівно». Зокрема, Матвій Ганапольський запропонував гостю студії, народному депутату України від «Слуги народу» Юрію Камельчуку, та всім критикам Петра Порошенка «йти у сраку».

Слова «срака» і «гівно» є літературними словами, вони містяться в «Словарі української мови» за редакцією Бориса Грінченка (1907-1909 років).

Прямий канал заперечив і проти призначення перевірки, і проти її результатів. «Норми законодавства, які канал начебто порушив, зводяться до того, що передача може завдати шкоди розвитку дітей і юнацтва. Ані законом про телебачення і радіомовлення, ані іншим нормативно-правовим актом не передбачено критеріїв віднесення передачі до такої, що може завдати шкоди дітям», – сказала юристка каналу Лариса Руденок. Прямий канал також замовив в інституті судових експертиз проведення комплексної лінгвістичної експертизи, яка не виявила порушення законодавства. Тому канал просив Нацраду взяти результати перевірки до відома та не вживати санкцій.

Відповідальний секретар Нацради Юрій Зіневич зауважив, що вульгарна лексика, дійсно, є у фольклорі та літературі, але в ЗМІ може бути допустима тільки в обмеженому контексті. Водночас він запропонував колегам узяти результати перевірки до відома та не оголошувати попередження, «щоб канал мав можливість у своїй редакційній політиці зважати на захист інтересів глядачів, щоб така лексика не потрапляла в ефір каналу». Пан Зіневич додав, що «тут немає порушення закону».

«Але це не означає, що цю практику потрібно продовжувати», – наголосила Ольга Герасим’юк. За її словами, вона відчуває сором за свого колегу (Матвія Ганапольського), який припустився порушення професійної етики.

Директор Прямого каналу Володимир Сташевський попросив Нацраду звертати увагу на подібну лексику в ефірі інших мовник і чітко вказувати, яких слів слід уникати. Адже медіа широко тиражували слова Володимира Зеленського про «ідіть у сраку», коли він був іще шоуменом, а згодом кандидатом у президенти. Ольга Герасим’юк на це відповіла, що Нацрада постійно на своїх засіданнях порушує питання ненормативної лексики в ефірі українських мовників.

Усі члени Нацради одноголосно підтримали рішення взяти результати цієї перевірки Прямого до відома. Якби ж вони все-таки вирішили визнати порушення норм закону про захист дітей від шкідливого контенту, то після вже оголошеного попередження за програму Сергія Пояркова мали би підстави оштрафувати Прямий канал за повторне порушення тих самих норм закону протягом року.

Нагадаємо, що Нацрада ще має розглянути результати позапланової перевірки Прямого каналу щодо трансляції програми «Вата-шоу». Цю перевірку Нацрада призначила 9 квітня 2020 року.

Прямий канал влітку 2020 року про тиск і атаки з боку Державного бюро розслідувань і Нацради.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
17764
Читайте також
09.03.2020 12:00
Ярослав Зубченко
«Детектор медіа»
0
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Taras
1276 дн. тому
"Ольга Герасим’юк... відповіла, що Нацрада постійно на своїх засіданнях порушує питання ненормативної лексики в ефірі українських мовників." Тобто 1+1 вже оштрафували за висловлювання Зеленського, чи просто вона продажне стерво?
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду