З початку року ІМІ зафіксував 201 порушення свободи слова в Україні
З початку року ІМІ зафіксував 201 порушення свободи слова в Україні
Такими є результати щомісячного моніторингу Інституту масової інформації «Барометр свободи слова», повідомляється на сайті ІМІ.
До трійки лідерів увійшли категорії «перешкоджання журналістській діяльності», «побиття та напади» та «погрози і залякування журналістів».
За даними ІМІ, найбільшу кількість порушень з початку року зафіксовано в категорії «перешкоджання законній професійній діяльності журналістів» – 80 випадків (це більше, ніж за аналогічний період 2017 року, коли було 77 випадків). Ця категорія посідає першу позицію від початку року. Другу позицію посіла категорія «побиття та напади» – 28 (для порівняння, за аналогічний період 2017 року було зафіксовано 25 таких випадків).
Третє місце посіла категорія «погрози і залякування журналістів» – 27 випадків (за аналогічний період минулого року погроз було зафіксовано більше – 32 випадки).
Далі за кількістю порушень іде категорія «доступ до публічної інформації» – 15. За аналогічний період минулого року було зафіксовано вдвічі більше таких випадків – 34, і посідала ця категорія другу позицію.
«Крім того, з початку року зафіксовано 14 випадків кібератак проти журналістів та ЗМІ, за аналогічний період минулого року така ж кількість порушень. Однак експерти ІМІ акцентують на зростанні кіберзлочинів щодо журналістів та ЗМІ», – повідомляє ІМІ.
Експерти зауважують, що загалом у 2017 році зафіксували 15 випадків кіберзлочинів проти журналістів та ЗМІ, а за десять місяців цього року кількість кібератак вийшла майже на минулорічну кількість. За 2016 рік було зафіксовано 11 кібератак.
Згідно з дослідженням ІМІ, регіоном-лідером за кількістю порушень прав журналістів з початку року так і залишається Київ з областю (82). Далі йдуть Миколаївщина (16 випадків), Дніпропетровщина та Одещина (по 10), Полтавщина та Львівщина (по 8 випадків). В інших регіонах зафіксовано по сім, шість, п’ять, чотири, три, два та по одному випадку.
Порушували переважно право журналістів на професію, згідно з моніторингом, приватні особи, правоохоронці, місцева влада та депутати. Ця тенденція є стійкою з минулого року.
Детальніше про стан свободи слова читайте на сайті ІМІ в рубриці “Барометр свободи слова”.
Нагадаємо, у вересні 2018 року Інститут масової інформації зафіксував в Україні 21 випадок порушення свободи слова та прав журналістів у восьми регіонах. З них 13 випадків – це фізична агресія щодо журналістів.