Тетяна Попова пояснила, чому групу «Громадського» та кореспондента «Новой газеты» не супроводжував прес-офіцер АТО
Тетяна Попова пояснила, чому групу «Громадського» та кореспондента «Новой газеты» не супроводжував прес-офіцер АТО
Про це «Детектору медіа» з посиланням на Генштаб Збройних Сил України повідомила заступниця міністра інформаційної політики Тетяна Попова.
Відповідаючи на запитання про те, чому в цій історії в публічному полі швидко почало фігурувати «Громадське телебачення», Тетяна Попова пояснила це тим, що ситуація для всіх стала зрозумілою лише ввечері 8 липня.
«Різні джерела, не знаючи всієї картини, давали різні коментарі. Ну, а ті, хто в усіх бідах зазвичай звинувачує “Громадське”, за звичкою почали його звинувачувати. Хоча, на мій погляд, якщо Полухіна дійсно слідувала умовам, які підписували журналісти при отриманні прес-карти, то “Громадське” зробило те, що зазвичай роблять тільки журналісти в ембедменті: вони надіслали сюжет на затвердження прес-офіцеру бригади та Масі Найєму».
Що до перспектив ситуації, то Тетяна Попова сподівається, що журналісти «Громадського» зможуть довести, що не порушували правил роботи в АТО і не втратять акредитацію. Питання їхньої акредитації вирішується в СБУ.
Масі Найєм, з посту якого почався скандал довкола репортажу «Новой газеты», також визнав, що, на його думку, «Громадське телебачення» не винне.
Нагадаємо, 7 липня російське видання «Новая газета» опублікувало на сайті репортаж своєї кореспондентки Юлії Полухіної «Війна повернулася», в якому та, описуючи обстріл з боку так званої «ДНР» промзони Авдіївки (Донецька область), перерахувала озброєння українських військових, їхні позивні, повідомила про загибель та поранення кількох із них, зняла фото та відео загиблих.
Скандал із приводу цієї публікації 8 липня підняв у Facebook Масі Найєм, який заявив про неприпустимість розкриття журналістами такого роду інформації, оскільки вона, зокрема, допомагає ворогу точніше обстрілювати українські позиції.
Заступниця міністра інформаційної політики Тетяна Попова заявила, що російська кореспондентка, опублікувавши відео з місць розташування українських військових, порушила правила роботи в зоні АТО, за що її можуть позбавити акредитації.
Як з’ясувалося, Юлія Полухіна приїхала на зйомки разом із журналістами «Громадського телебачення» Анастасією Станко та Костянтином Реуцьким. Як стверджував Штаб АТО, журналісти «Громадського» представили російську журналістку як свого працівника. Зранку 8 липня відеосюжет було виставлено на сайті «Громадського», заявляє прес-центр Штабо АТО, і начебто після оприлюднення відео захисники промзони звернулися з вимогою до керівництва каналу видалити відео, що й було зроблено.
Через деякий час подібний сюжет вийшов на сайті «Новой газеты» за авторством Юлії Полухіної. Прес-центр АТО зазначив, що відео швидко розійшлося в інтернеті в російських ЗМІ та медіаресурсах так званої «ДНР». Тому прес-центр АТО ініціював призупинення акредитації Станко, Реуцького і Полухіної.
У відповідь «Громадське телебачення» розповсюдило заяву, в якій повідомило, що «Громадське» не розміщувало репортаж про бої біля Авдіївки на своєму сайті до узгодження матеріалу з військовими через питання безпеки позицій українських військових. Також у заяві йшлося про те, що мовник протягом двох діб свідомо не повідомляв про загибель військових, свідками якої стали його журналісти. А Юлія Полухіна знаходилася разом із журналістами «Громадського» на позиціях українських військових, отримавши дозвіл на зйомку у штабі АТО і узгодивши свій візит із командуванням ВДВ – згідно заяви «Громадського», його журналісти не представляли Полухіну як свою співробітницю.
«Новая газета» назвала звинувачення прес-центру Штабу АТО «грубими і необґрунтованими» і заявила, що дозвіл на зйомку українських вояків, які тримають оборону в промзоні Авдіївки, журналістці надав командувач ВДВ України, а під час зйомок поруч із нею знаходився прес-офіцер ЗСУ.
У коментарі «Детектору медіа» журналістка Ольга Мусафірова зазначила, що не вважає дії своєї колеги Юлії Полухіної неправильними: на її думку, цей репортаж є документальним свідченням порушення Мінських домовленостей.
Виконавча директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк в коментарі «Детектору медіа» заявила, що ситуація з російською журналісткою підставила дуже багато журналістів, які чудово розуміють, як робити репортажі з зони воєнних дій. «Я б дуже не хотіла, щоб ця ситуація зашкодила іншим українським та іноземним журналістам, які нормально працюють. У нас із військовими завжди було порозуміння і нормальне ставлення одне до одного», - сказала вона.