«Я вже не Джокер, але дружу із ним». Роман Кравець відреагував на розслідування hromadske

«Я вже не Джокер, але дружу із ним». Роман Кравець відреагував на розслідування hromadske

26 Листопада 2024
2344
26 Листопада 2024
22:00

«Я вже не Джокер, але дружу із ним». Роман Кравець відреагував на розслідування hromadske

2344
Кравець також стверджує, що звернувся до поліції, аби перевірили справжність його «білого квитка».
«Я вже не Джокер, але дружу із ним». Роман Кравець відреагував на розслідування hromadske
«Я вже не Джокер, але дружу із ним». Роман Кравець відреагував на розслідування hromadske

20 листопада hromadske оприлюднило розслідування про те, що Роман Кравець, якого медіа неодноразово називали власником телеграм-каналу «Джокер», знявся з військового обліку, перебуваючи за кордоном. Сам Кравець у коментарі «Детектору медіа» називає розслідування «цинічним фейком». Натомість на hromadske кажуть, що, можливо, у Кравця і справді є підстави знятися з військового обліку, проте журналістка Ярослава Вольвач намагалася зрозуміти, як саме він міг підписувати документи ВЛК в Києві, не перебуваючи в Україні. І зауважують, що саме на це питання не отримали відповідей.

Проте, після публікації розслідування, телеграм-канал «Джокер» опублікував переписку з Вольвач, почав звинувачувати її у замовності матеріалу та погрожував звернутися до правоохоронних органів. Також на каналі у переддень публікації та у той самий день двічі були пости про те, що «Джокер» — це Роман Кравець. Мовляв, це давно відомо і журналісти даремно намагаються його деанонімізувати. Хоча раніше він це заперечував.

Журналістка Ярослава Вольвач, яка є авторкою цього розслідування, у коментарі «Детектору медіа» пояснює: не мала наміру деанонімізувати його, бо це було зроблено вже давно, наприклад, в червні цього року Громадське вже публікувало матеріал про нього. Після цього матеріалу, каже вона, на зв’язок вийшло багато людей, які почали розповідати про свій досвід спілкування з Романом Кравцем та надали їй багато інформації про нього і його закордонні поїздки.

«Першу серію ми випускали тому, що тоді в публічній площині дуже багато говорили про те, хто такий Джокер. Тобто ще він не був до кінця деанонімізований, — сказала Ярослава Вольвач. — І тут раптом після виходу першої частини, як це досить часто буває з розслідуваннями, мені почали писати журналісти, люди з оточення Джокера, які ділилися своїм досвідом, як він на них тиснув. Таким чином ми отримали досить багато нових доказів і вони дали поштовх до певних гіпотез, які потрібно перевірити».

Перевіряючи інформацію, журналістка дійшла висновку, що Кравець не міг підписувати документ про ознайомлення з висновком ВЛК в Києві в той день, коли перебував за кордоном. 

«Він каже, що у нього білий квиток і є діагноз, який можна підтвердити, мовляв, він навіть може зі мною піти до лікаря. Але це — маніпуляція, бо взагалі-то ми в програмі не розглядали його діагноз і я щиро вважаю, що він справді може його мати. Моє єдине питання було, яким чином, перебуваючи за кордоном, він підписував ознайомлення з рішенням ВЛК. Тобто я не ставлю під сумнів його діагноз, а те, як був отриманий документ, виданий йому і підписаний ним 16 липня 2024 року, коли він був за кордоном згідно з даними з ДПСУ. Повернувся він лише 20 липня, якщо я не помиляюсь. Але хто підписував ознайомлення з рішенням ВЛК? Він опублікував повну переписку зі мною на своєму каналі і там можна побачити, що я питала його саме про це. Але він не відповів стосовно цього», — пояснила журналістка.

Роман Кравець у коментарі «Детектору медіа» каже, що підписував документ про ознайомлення з висновком ВЛК ще в травні, перебуваючи в Києві. А стосовно розслідування говорить: «90% матеріалу фейк цинічний та маніпуляції. Готовий по пунктах показати, де фейк і маніпуляція, і довести зворотне. Починаючи з першого розслідування, де також було 90% фейку [...] Це повна брехня, я вже звернувся самостійно в поліцію, щоб перевірили мій білий квиток і навіть надав пропозицію повторно пройти ВЛК».

Канал «Джокер», як стверджує Роман Кравець, він продав. А те, що на ньому з’являються все нові й нові реакції на розслідування «Громадського» щодо нього, пояснює так: «Через брехню та маніпуляції журналістки Вольвач я був вимушений зробити канал Роман Кравець та попрохати нового власника поділитись моєю публікацією. Я цим показую Вольвач, що в мене справжній білий квиток, кричу 10 разів їй, що пішли разом перевіримо, але вона це все ігнорує і виходить з маніпуляцією, що я робив щось не так і якийсь не такий підпис на якомусь документі. Новий власник каналу робить це все по моєму проханню і проводить своє розслідування, як насправді Вольвач робила це розслідування».

Кравець каже, що з новим власником каналу хоч і в добрих стосунках, зате хто це — не знає і ніколи з ним не бачився. Спілкується в переписці. 

«Я не маю доступу до каналу, я в дружніх відносинах з новим власником і можу прохати ставити або видаляти якісь публікації». Він також додав, що продав  канал за криптовалюту. 

Нагадаємо, анонімний телеграм-канал «Джокер» з'явився у 2019 році. До створення каналу Джокер діяв як пранкер: публікував у медіа, в першу чергу у виданні «Страна», листування з чиновниками та депутатами, представляючись іменами інших чиновників або депутатів. Наприклад, він оприлюднив переписку з депутатами Богданом Яременком, Миколою Тищенком, Михайлом Радуцьким. Телеграм-канал «Джокер» неодноразово поширював фейки, долучався до медіаатак і тиску на журналістів та представників українського бізнесу. Раніше в пресі — і джерела «Детектора медіа» підтверджували це — пов’язували «Джокер» з Геннадієм Корбаном та журналісткою Світланою Крюковою, яка писала книгу про Корбана, а також висвітлювала його участь у виборах у мери Чернігова. Крюкова причетність до роботи телеграм-каналу заперечувала і стверджувала, що він «близький до правоохоронних органів та партії "Слуга народу"». 

У 2022 році Служба безпеки України у відповіді на запит нардепки Ірини Геращенко повідомляла, що телеграм-канал «Джокер» належить до переліку прокремлівських ресурсів, які «використовуються невстановленими особами для здійснення деструктивної інформаційної діяльності на шкоду державній безпеці України».

У грудні 2023 року «Джокер» влаштував розіграш, ніби його допустили до пресконференції президента та публікував кулуарні відео звідти. Згодом в Офісі президента заперечили акредитацію анонімних телеграм-каналів. Увесь цей час «Джокер» продовжував займатися інформаційними атаками не лише на бізнес, а й на медійників. Зокрема, «Джокер»був одним з тих, хто чинив тиск на журналіста-розслідувача Юрія Ніколова. Згодом у медіа почало з’являтися все більше інформації про те, що адміністратором телеграм-каналу «Джокер»є член партії «Слуга народу» Роман Кравець, який у 2019 році був 153-м номером виборчого списку партії і не пройшов до парламенту. 

Влітку 2024 року він заявив, що продав телеграм-канал «Джокер»у 2022 році невідомий йому людині за 2 мільйони доларів, але не навів доказів цього. 

Колаж: Hromadske

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2344
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду