Росія висилає журналістку ВВС. Раніше вона задала Лукашенку жорстке запитання про репресії та легітимність

Росія висилає журналістку ВВС. Раніше вона задала Лукашенку жорстке запитання про репресії та легітимність

13 Серпня 2021
3488

Росія висилає журналістку ВВС. Раніше вона задала Лукашенку жорстке запитання про репресії та легітимність

3488
Сара Рейнсфорд брала участь у 8-годинному спілкуванні Лукашенка з пресою та була однією з небагатьох представників ЗМІ, які задали йому жорсткі питання щодо масових затримань, репресій та катувань.
Росія висилає журналістку ВВС. Раніше вона задала Лукашенку жорстке запитання про репресії та легітимність
Росія висилає журналістку ВВС. Раніше вона задала Лукашенку жорстке запитання про репресії та легітимність

Росія відмовилась продовжувати візу московському кореспонденту ВВС, журналістці Сарі Рейнсфорд. Про це пише Bloomberg.

Державні російські ЗМІ повідомили, що таке рішення Міністерство закордонних справ РФ ухвалило в якості помсти Великій Британії, яка відмовляє у видачі віз деяким представникам росЗМІ. Тому журналістка має покинути країну до 31 серпня, коли закінчиться її поточна віза.

Сара Рейнсфорд та ВВС у Москві наразі це не коментують.

9 серпня пані Рейнсфорд брала участь у 8-годинному спілкуванні самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка з пресою та була однією з небагатьох представників ЗМІ, які задали йому жорсткі питання. Журналістка тоді сказала наступне:

«У відповідь на мирні протести минулого року багато чого відбулось. Ми бачили масові арешти, біля 40 тисяч осіб, яких затримали, ми бачили катування затриманих. І багато кому просто довелось поїхати, вони бояться тут залишатись. Ще 610 осіб сидять у тюрмах, у СІЗО, політв'язні. Це включаючи журналістів, які вели стріми з протестів. Та ще професори, правозахисники теж сидять.

Питання таке: після такої жорстокості, після таких репресій, як особисто ви відповідаєте на питання – і тут, у Білорусі, і за кордоном – що ви втратили легітимність як президент країни і що тепер точно в Білорусі потрібні зміни».

Також вона спитала думку Лукашенка щодо нових економічних санкцій, які в той день запровадила проти Білорусі Швейцарія.

Лукашенко на це відповів, що люди, які виходили на протести, нібито перші проявили агресію:

«Ми вже торкались цього питання. І ви потім, як велика компанія, розповісте всьому світу, яка тут жорстока людина і як вона погано відповідала на ці питання. Такий контекст ваших питань і такий настрій.

Ви сказали, що минулорічні мирні [протести] – і це ключове слово, «мирні» - і було проявлено з мого боку жорстокість. Ви не були, але говорите, що була жорстокість і були мирні акції. Якщо ваш продюсер це бачив (журналістка на уточнююче питання відповіла, що її не впустили до Білорусі під час акцій протесту, але там був присутній її продюсер - ред.), то, пробачте, він просто підсліпувата людина. Які це мирні акції? Візьміть навіть зараз подивіться ці кадри, які в інтернеті ці очманілі викидали, подивіться цей канал польський, «Белсат», подивіться «Радіо Свободу» та інші.

Ось ці вибухи всі, петарди та інше, різного роду вибухівки розлітались, воно ж видно, звідки вони летіли. Ви скажете, що це у відповідь на жорстокість – та ні, вони ж принесли їх туди. Ще жорстокості не було та зіткнень, вони з цими боєприпасами туди прийшли. Який же це мир? Заточки, ножи, інша вибухівка – вони навіщо туди це принесли? Тому мирними акціями там не пахло. До речі, ми до цього поставилися набагато м’якше, ніж ваш патрон у Вашингтоні».

Журналістка зазначила, що вона не зі США, а з Великої Британії. Лукашенко на це відповів, що ці країни «рідні брати» та «сателіти». Він звинуватив протестуючих та разом із ними західні країни у пораненнях 11 омонівців, а також у «пропаганді, розв'язанні війни та спробі державного перевороту».

«Що стосується легітімності – порадьтеся зі спеціалістами, з юристами. Вони вам скажуть, що легітимність – це не тоді, коли визначите через пів року через жорстокість, легітимність – це результат виборів. Тому це просто неграмотне питання», – додав він.

Щодо санкцій, Лукашенко тоді зазначив, що Велика Британія «може ними вдавитися»: «Ми тисячу років не знали цієї Великобританії і знати не хочемо. Ви – прихвосні американські».

Нагадаємо, з 2020 року у Білорусі тривають репресії після президентських виборів, на яких «переміг» Олександр Лукашенко. Влада жорстоко придушила мирні акції протесту та почала кампанію із залякування опозиції та незалежної преси – у Білорусі затримують журналістів, опозиційних політиків, придушують медіа.

18 лютого 2021 року суд у Мінську засудив журналісток «Белсату» Катерину Андреєву (Бахвалову) та Дар'ю Чульцову до двох років колонії загального режиму. Їх визнано винними в «організацію і підготовці дій, які грубо порушують громадський порядок». Фактично, журналісток засудили за стрім, під час якого вони зафільмували силовий розгін мирної акції пам'яті загиблого активіста Романа Бондаренка. 

Катерина Андреєва є співавтором книги «Білоруський Донбас» про білорусів, які воюють на Донбасі. Ця книга також була визнана білоруською владою «екстремістською». 

У липні 2021 року влада Білорусі визнала «екстремістськими» сайт і соцмережі каналу «Белсат». 

У травні 2021 року влада розпочала масштабну кампанію репресій проти найбільшого інтернет-порталу Tut.by. МВС Білорусі просить визнати всі матеріали Tut.by «екстремістськими» і заборонити їх поширення. За гратами знаходяться 15 співробітників редакції і осіб, пов'язаних з Tut.by.

Також у травні спецслужби Білорусі захопили опозиційного журналіста Романа Протасевича, змусивши літак, на якому той летів до Вільнюса, приземлитись у Мінську. 

У липні 2021 року влада фактично закрила одне з найстаріших видань Білорусі «Наша Ніва», сайт видання заблокований. Правоохоронці затримали чотирьох співробітників редакції: головного редактора Єгора Мартиновича, якого побили під час затримання, головреда журналу «Наша історія» Андрія Динька, начальника відділу реклами і маркетингу Андрія Скурка. Зараз за гратами залишаються Мартинович та Скурко.

Також влада розпочала наступ на білоруську редакцію «Радіо Свобода» – 16 липня силовики навідались до офісу «Радіо Свобода» у Мінську, виламали двері та вилучили майже всю техніку. Також силовики затримали журналістів, які працюють у редакції, або були з нею раніше пов'язані.  

Загалом, у Білорусі за ґратами перебувають 29 журналістів, двом з них оголосили вирок, з початку року зафіксовано шість нападів на журналістів, 107 обшуків, майже всі вони пройшли з конфіскацією майна.

24 травня 2021 року самопроголошений президент Олександр Лукашенко підписав зміни до законодавства про ЗМІ та масові акції, які суттєво обмежують діяльність журналістів та опозиційних партій.

8 червня 2021 року Лукашенко підписав поправки до Кримінального кодексу, які криміналізують критику уряду та несанкціоновані демонстрації у Білорусі.

Західні країни ввели санкції проти режиму Лукашенка через придушення громадянського суспільства та масові репресії проти опозиції. Україна також планує запровадити санкції проти сина Лукашенка та низки топ-чиновників Білорусі. 

Фото: youtube.com

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3488
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду