«Репортери без кордонів» підготували звіт про рік репресій автократа Лукашенка проти білоруських ЗМІ

«Репортери без кордонів» підготували звіт про рік репресій автократа Лукашенка проти білоруських ЗМІ

6 Серпня 2021
1840

«Репортери без кордонів» підготували звіт про рік репресій автократа Лукашенка проти білоруських ЗМІ

1840
У звіті вони проаналізували, що з утисками журналістів відбувалось за рік та закликали підтримати переслідуваних медійників, де б вони не перебували.
«Репортери без кордонів» підготували звіт про рік репресій автократа Лукашенка проти білоруських ЗМІ
«Репортери без кордонів» підготували звіт про рік репресій автократа Лукашенка проти білоруських ЗМІ

За рік після «переобрання» білоруського автократа Олександра Лукашенко 9 серпня 2020 року силовики Білорусі затримували близько 500 працівників засобів масової інформації, 29 з яких і зараз перебувають у в'язниці.

Про це йдеться у підготовленому міжнародною правозахисною організацією «Репортери без кордонів» (RSF) разом із Всесвітньою організацією проти катувань (OMCT) звіті, де детально описують, як репресивний режим Лукашенка придушував незалежне інформування громадськості за останні 12 місяців.

«Вільна та незалежна преса... є головним ворогом Олександра Лукашенка. Журналісти та навіть їхні сім'ї протягом року безперервно зазнавали фізичних, юридичних та економічних переслідувань і психологічного тиску. Ми закликаємо міжнародне співтовариство зробити все можливе, щоб припинити таку поведінку по сусідству з Європою. Винні мають бути притягнуті до відповідальності», – заявив директор RSF Крістіан Мір.

Звіт містить вичерпний перелік імен причетних до переслідувань працівників ЗМІ, у насильстві та тортурах. Вказано, що під час арештів та у відділеннях міліції співробітники органів часто поводилися із затриманими надзвичайно жорстоко. 

Задокументовано майже 70 випадків насильства та катувань у в’язницях. У звіті вказується, що спочатку репортерів, які повідомляли про протести проти Лукашенка, засуджували до кількох днів арешту, але згодом суди перейшли до призначення реальних строків.

Крім того, описується, як нещодавно режим посилив закони про засоби масової інформації, простежується, як влада вживає заходів проти організацій та незалежних медіа - холдингів.

У звіті згадують про медіаактивіста та ексзасновники проєкту Nexta Романа Протасевича, заради арешту якого примусово посадили пасажирський літак. 

У звіті RSF та OMCT закликають до комплексного та незалежного розслідування злочинів проти журналістів у Білорусі. Крім того, обидві організації закликають Європейський Союз та його країни-члени підтримати працівників ЗМІ, яким довелося тікати від переслідувань з боку режиму Лукашенка, і, якщо необхідно, надати їм притулок.

Нагадаємо, що міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» 29 липня повідомила про запуск платформи з питань фізичної безпеки, кібербезпеки та професійної практики для журналістів.

18 травня влада Білорусі розпочала новий наступ на свободу слова у країні. Зокрема, правоохоронці провели масштабні обшуки в мінському і регіональних офісах найбільшого медіапорталу Tut.by, обшуки також проводились вдома у головного редактора Марини Золотової, редакторів і журналістів.

Загалом, було затримано 13 осіб, сайт Tut.by на території Білорусі заблокований.

Проти керівництва «Тут Бай Медіа» порушили кримінальну справу за ч.2 ст.243 (ухилення від сплати сум податків і зборів в особливо великому розмірі). Максимальна санкція статті передбачає позбавлення волі на строк до семи років.

Європейський Союз вже закликав владу Білорусі припинити переслідування редакції  Tut.by та звільнити всіх затриманих журналістів, а також – усіх політичних в’язнів.

США також закликали Білорусь припинити репресії проти незалежних ЗМІ, мирних протестуючих, правозахисників та громадянського суспільства.

Україна засудила блокування Tut.by і переслідування його журналістів та закликала владу Білорусі припинити атаки на свободу слова.

Засудили ескалацію репресій проти журналістів Tut.by «Репортери без кордонів» та Freedom House.

Генеральний секретар «Репортерів без кордонів» Крістоф Делуар закликав ООН та ОБСЄ відреагувати на ситуацію у Білорусі.

У свою чергу, директор програм Європи та Євразії Freedom House Марк Берендт назвав атаку білоруської влади на Tut.by свідченням бажання режиму Олександра Лукашенка знищити залишки незалежної журналістики у Білорусі.

23 травня 2021 року літак Ryanair, на борту якого перебували Роман Протасевич та ще 122 пасажири, здійснив аварійну посадку в Мінську через повідомлення пілотів про мінування. Літак міг би сісти в аеропорту Вільнюса, однак білоруські ВПС вислали військовий літак МІГ-29 для примусової посадки борту саме в Мінську. За даними ЗМІ, команду прийняти літак в Мінську дав особисто Олександр Лукашенко. Повідомлення про мінування не підтвердилося.

Після вимушеної посадки пасажирів вивели з літака й перевірили їх документи, під час перевірки Романа Протасевича затримали. Його знайомі пишуть, що засновнику Nexta може загрожувати смертна кара. Перед вильотом журналіст повідомив своїм колегам з Nexta, що помітив за собою стеження. Правозахисний центр «Вясна» визнав Романа Протасевича політичним в'язнем. Ввечері 24 травня провладний білоруський телеграм-канал «Жовті сливи» опублікував звернення журналіста, на якому Протасевич повідомляє про свій стан здоров’я. Наступного дня батько журналіста Дмитро Протасевич заявив, що до його сина застосовували силу. Він вважає, що всі «зізнання» вибиті під примусом. Хто такий Роман Протасевич читайте тут

3 червня 2021 року державний канал «ОНТ» розповсюдив інтерв'ю із затриманим Романом Протасевичем, під час якого він «зізнався» в організації несанкціонованих акцій протесту в 2020 році.

3 червня 2021 року державний канал «ОНТ» розповсюдив інтерв'ю із затриманим Романом Протасевичем, під час якого він «зізнався» в організації несанкціонованих акцій протесту в 2020 році. Протасевич буцімто визнав, що був учасником підготовки «замаху» на Лукашенка, який нібито планував штаб Тихановської і заявив, що поважає самопроголошеного президента Білорусі. Щирість сказаного Протасевичем можна поставити під сумнів, адже його батьки припускають, що опозиціонера катували у СІЗО. Видання «Наша Ніва» звернуло увагу, що на зап'ястях Протасевича було видно сліди від наручників.

14 червня Протасевич під час спеціального брифінгу заявив, що почуває себе «добре» і його «ніхто не бив». Деякі з присутніх представників ЗМІ висловили сумнів у правдивості заяв Протасевича.  

21 червня про запровадження персональних санкцій проти Білорусі через посилення репресій та затримання Протасевича та Сапеги оголосили Євросоюз, США, Велика Британія та Канада. 24 червня Євросоюз затвердив секторальні санкції проти Білорусі. Протасевич буцімто визнав, що був учасником підготовки «замаху» на Лукашенка, який нібито планував штаб Тихановської і заявив, що поважає самопроголошеного президента Білорусі. 

25 червня 2021 року Романа Протасевича та громадянку РФ Софію Сапегу помістили під домашній арешт

Фото: picture alliance / NurPhoto / Beata Zawrzel

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1840
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду