«Криміналізація незалежної журналістики». Президент «Радіо Свобода» про обшуки та арешти журналістів видання в Білорусі
«Криміналізація незалежної журналістики». Президент «Радіо Свобода» про обшуки та арешти журналістів видання в Білорусі
Керівник Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода Джеймі Флай прокоментував обшуки та затримання журналістів, пов’язаних із білоруською службою компанії.
Флай назвав обшуки та арешти доказами «деспотичного бажання режиму Лукашенка втримати владу за будь-яку ціну».
«Десятиліттями Радіо Свобода було джерелом новин та натхнення для народу Білорусі. Криміналізація незалежної журналістики Лукашенком є цинічною спробою здійснювати абсолютний контроль над тим, що бачить і чує білоруський народ. Ми закликаємо режим негайно звільнити наших журналістів та повернути наше майно. Тактика залякування не змусить замовкнути нашу журналістику», – йдеться в його заяві.
Нагадаємо, що останні кілька днів в Білорусі спалахнула нова хвиля репресій проти незалежних видань та правозахисників.
16 липня 2021 року білоруські правоохоронці провели масові обшуки у журналістів незалежних медіа в Гродно, Мінську та Гомелі. Обшуки проводились здебільшого у журналістів білоруської редакції «Радіо Свобода» та каналу «Белсат».
Зокрема, під час обшуків в офісі білоруської служби «Радіо Свобода» у Мінську правоохоронці виламали двері та вилучили в редакції майже всю техніку. Також силовики затримали журналістів, які працюють у редакції, або були з нею раніше пов'язані.
Також 16 липня правоохоронці затримали журналіста «Белсату» Ігоря Ілляша у справі про «масові заворушення».
14 липня під час масових обшуків у білоруських правозахисників правоохоронці затримали керівника правозахисного центру «Вясна» Алеся Беляцького.
У Білорусі тривають репресії після президентських виборів 2020 року, на яких «переміг» Олександр Лукашенко. Влада жорстоко придушила мирні акції протесту та почала кампанію із залякування опозиції та незалежної преси – у Білорусі затримують журналістів, опозиційних політиків, придушують медіа.
Зокрема, у травні 2021 року влада розпочала масштабну кампанію репресій проти найбільшого інтернет-порталу Tut.by. МВС Білорусі просить визнати всі матеріали Tut.by «екстремістськими» і заборонити їх поширення. За гратами знаходяться 15 співробітників редакції і осіб, пов'язаних з Tut.by.
У липні 2021 року влада фактично закрила одне з найстаріших видань Білорусі «Наша Ніва», сайт видання заблокований. Правоохоронці затримали чотирьох співробітників редакції: головного редактора Єгора Мартиновича, якого побили під час затримання, головреда журналу «Наша історія» Андрія Динька, начальника відділу реклами і маркетингу Андрія Скурка і головного бухгалтера Ольгу Ракович. Всі вони залишаються у в'язниці.
24 травня 2021 року самопроголошений президент Лукашенко підписав зміни до законодавства про ЗМІ та масові акції, які суттєво обмежують діяльність журналістів та опозиційних партій.
8 червня 2021 року Лукашенко підписав поправки до Кримінального кодексу, які криміналізують критику уряду та несанкціоновані демонстрації у Білорусі.
Фото: Радіо Свобода