У січні зафіксовано 11 випадків порушень свободи слова – дослідження ІМІ
У січні зафіксовано 11 випадків порушень свободи слова – дослідження ІМІ
Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».
Загалом ІМІ зафіксував у січні 11 випадків порушень свободи слова. Ці порушення сталися у п’яти регіонах країни. Зокрема, лідером порушень цього місяця став Київ (7 випадків).
Порушували право журналістів на професію приватні особи, депутат, посадовці, поліція та органи державної влади.
Крім того, у січні експерти ІМІ зафіксували по одному випадку погроз та економічного тиску. Ці випадки зафіксовані у Києві та на Хмельниччині.
Перешкоджали журналістам у Києві, Львові та Вінниці. Зокрема, у Києві 5 січня біля Києво-Печерської лаври фотокореспонденту «Радіо Свобода» Сергію Нужненку завадили зняти акцію #принеси_ляльку. Чоловік, що разом зі священиком вийшов із лаври, заважав роботі фотокора, вимагаючи прибрати камеру.
У Вінниці 28 січня учасники мітингу перешкоджали головному редактору місцевого інтернет-видання «Вежа» Андрію Качору вести відеозйомку акції протесту. Зокрема, неодноразово намагалися перешкодити знімати, вибиваючи з рук камеру.
Політичний тиск стосувався, зокрема, журналістів програми «Схеми» та миколаївських журналістів.
Так, миколаївські журналісти Тетяна Локацька та Андрій Лохматов заявили про тиск з боку голови Миколаївської облдержадміністрації Олексія Савченка на місцеві медіа та журналістів, що пишуть про нього критичні матеріали. Останній такий випадок стався з паном Лохматовим, чий випуск програми на замовлення видання «НікВесті» не вийшов на сайті видання. Сюжет стосувався того, як незаконно керівництво Миколаївської ОДА виконує ремонтні роботи в миколаївському аеропорту. А після опублікування сюжету у себе на сторіці Лохматов отримав запрошення від голови ОДА через своїх підлеглих до нього в кабінет.
Журналісти «Схем» заявили про тиск після публікації результатів розслідування «Mr. Petro Incognito. Таємна відпустка президента», в якій розповіли про таємну поїздку Петра Порошенка у відпустку на Мальдіви. Зокрема, журналісти заявили, що на них накинулися з критикою прихильники президента. Вони поставили під сумнів предмет і професійність розслідування. Окрім того, журналісти зіткнулися з численними спробами зламу їхніх електронних пошт й акаунтів у соціальних мережах і месенджерах.
Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 3 випадки перешкоджання, 3 – доступу до інформації та 1 випадок погроз.
*Станом на зараз ще один випадок, пов’язаний з газетою «Чигиринські вісті», знаходиться на розгляді експертів ІМІ.
«У зв’язку з тим, що не дивлячись на наявність формальних ознак статуту журналіста у постраждалої особи, у експертів ІМІ виникли сумніви, що дане порушення стосується здійснення журналістської діяльності», – повідомляє ІМІ.
Детальніше про стан свободи слова читайте на сайті ІМІ у рубриці “Барометр свободи слова”.
Нагадаємо, у 2017 році на неокупованій території України Інститут масової інформації (ІМІ) зафіксував 276 випадки порушень свободи слова, що незначно більше, ніж минулого року. Такими є дані щорічного дослідження ІМІ «Барометр свободи слова».
Фото: "Справжня варта"