У Києві журналісти пікетували посольство РФ на підтримку Сущенка і Семени
У Києві журналісти пікетували посольство РФ на підтримку Сущенка і Семени
Про це повідомляє «Укрінформ».
Як зазначено інформагентством, акція приурочена до Міжнародного дня ООН за припинення безкарності за злочини проти журналістів. Її організатори – Центр інформації про права людини та Центр громадянських свобод.
В акції прийняли участь близько 50 активістів, представників правозахисних організацій, колеги Романа Сущенка. Вони вимагали від Росії закрити сфабриковані справи проти українських журналістів.
«Російська Федерація послідовно згортає свободу слова, в тому числі і на окупованих нею територіях. І подекуди ця свобода слова згортається до рівня тюремної камери, і все більше і більше українських журналістів ризикує там опинитися», - сказала голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.
Вона нагадала, що після анексії Криму до Кримінального кодексу РФ була внесена стаття 280.1. Це стаття, яка передбачає 5 років позбавлення волі, за якою були порушені кримінальні справи в Криму проти українських журналістів Андрія Клименка, Анни Андрієвської та Миколи Семени.
Заступник генерального директора Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ» Марина Сингаївська закликала представників ЗМІ до солідарності та попросила сприяти визволенню Сущенка та Семени, вимагати від РФ припинення незаконно порушених справ проти колег-журналістів.
«Потрібно, щоб на кожній прес-конференції Путіну ставили запитання: "Коли ви звільните незаконно затриманих українських журналістів?"» - сказала вона.
Нагадаємо, 6 жовтня представники ЗМІ вже пікетували посольство Російської Федерації в Україні та вимагали звільнення журналіста Романа Сущенка.
Власного кореспондента інформаційного агентства «Укрінформ» у Франції Романа Сущенка затримали 30 вересня у Москві, куди він прибув з приватним візитом. Увечері 2 жовтня російські ЗМІ повідомили, що Сущенка тримають у СІЗО «Лефортово» і звинувачують у «шпигунстві».
Пан Фейгін звертатиметься зі скаргою до Європейського суду. Адвокат вважає, що повернути журналіста до України можна лише завдяки обміну, і це питання треба порушувати в Мінську, на трьохсторонній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на сході України, яка має відбутися 9 листопада.
Роман Сущенко розраховує на підтримку колег-журналістів.
27 жовтня, Московський суд відхилив апеляцію на арешт журналіста Романа Сущенка та залишив його за гратами.
Як повідомляв Марк Фейгін, засідання проводилося у закритому режимі, оскільки ФСБ вбачає у справі державну таємницю. Захист намагався змінити запобіжний захід з тримання під вартою в СІЗО на інший, наприклад, домашній арешт.
31 жовтня адвокат журналіста прилетів до України, щоб вирішити питання можливого обміну Романа Сущенка.
Нагадаємо, у квітні російська ФСБ в окупованому Криму провела обшук і порушила кримінальну справу проти позаштатного журналіста «Радіо Свобода» Миколи Семени за статтю, у якій начебто містяться «заклики до порушення територіальної цілісності РФ». Після цього журналіста кілька годин допитували у ФСБ. Згодом Миколу Семену відпустили під підписку про невиїзд.
28 квітня Миколу Семену перевели у статус обвинуваченого. Його адвокат Олександр Попков заявив, що журналіста можуть узагалі позбавити свободи пересування.
З 7 липня Семені обмежили доступ до особистого банківського рахунку. Зокрема, його банківська карта Російського національного комерційного банку (РНКБ) виявилась заблокованою.
Міжнародна та Європейська федерації журналістів повідомили про солідарність із кримським журналістом та про підтримку своїх членів в Україні – Національної спілки журналістів та Незалежної медіа-профспілки. Зокрема, у спільній заяві МФЖ і ЄФЖ наприкінці квітня йшлося про заклик до російської влади «відмовитися від необгрунтованих звинувачень проти Семени». Своє занепокоєння справою проти Миколи Семени висловлювала і Представник ОБСЄ з питань свободи медіа Дуня Міятович.
Міністерство закордонних справ України висловлює глибоке занепокоєння у зв’язку з непоодинокими фактами зникнення громадян України, а також триваючими кримінальними переслідуваннями за політичними ознаками українських громадян на тимчасово окупованій території АР Крим, і вимагає припинити переслідування кримського журналіста Миколи Семени.
22 серпня Кримська делегація виступилана VI Всесвітньому форумі українців зі зверненням про долю кримського журналіста Миколи Семени, який перебуває в окупованому Криму і якого ФСБ звинувачує у начебто сепаратизмі.
Київський районний суд Сімферополя, підконтрольний Росії, 29 серпня,відхиливскаргу адвоката Миколи Семени на дії слідчого ФСБ.
Захист переслідуваного ФСБ в окупованому Росією Криму українського журналіста Миколи Семени повідомляє, що в жовтні-листопаді справу журналіста передадуть до російського суду.
На початку вересня адвокат журналіста Олександр Попков заявив, що шанси на винесення справедливого і виправдувального вироку російським судом – дорівнюють нулю.
5 жовтня Верховна Рада звернулася із заявою до парламентів держав-членів ЄС, США, Канади та Японії, Європейського парламенту, діючого голови ОБСЄ, міністра закордонних справ ФРН Франка-Вальтера Штайнмаєра та до представника Організації з безпеки та співробітництва в Європі з питань свободи ЗМІ Дуні Міятович із закликом консолідувати зусилля щодо звільнення українських журналістів Романа Сущенка і Миколи Семени.
Фото: «Укрінформ»