14:38
Середа, 25 Травня 2016

«Репортери без кордонів» закликають Порошенка визначитись щодо оприлюднення даних журналістів сайтом «Миротворец»

Міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» закликає Президента України Петра Порошенка зробити публічну заяву щодо оприлюднення сайтом «Миротворец» персональних даних журналістів, а також доручити МВС і СБУ покласти край будь-якій двозначності з цього питання.
«Репортери без кордонів» закликають Порошенка визначитись щодо оприлюднення даних журналістів сайтом «Миротворец»
«Репортери без кордонів» закликають Порошенка визначитись щодо оприлюднення даних журналістів сайтом «Миротворец»

Про це йдеться у заяві «Репортерів без кордонів», що надійшла Інституту масової інформації (ІМІ).

Організація стурбована ще тим, що низка українських політиків підтримали цю ініціативу сайту «Миротворец». «Це, безумовно, посилило його почуття безкарності, і спонукало його виставити “повніший список” 20 травня...», - йдеться у заяві.

«Репортери без кордонів» вважають, що Президент України, який є гарантом Конституції і верховенства права в Україні, має зробити публічну заяву з цього приводу.

«Ви також стоїте на чолі органів влади, які повинні слідувати політичній лінії, встановленій вами. Тому ми вважаємо, що, на додачу до кримінального провадження, порушеного за фактом тиску на журналістів, необхідна також ваша публічна заява щоб покласти край цій кампанії залякування, і позбавити її будь-якого офіційного характеру. Ми також закликаємо вас доручити МВС і СБУ покласти край будь-якій двозначності з цього питання. Ми повною мірою усвідомлюємо величезні труднощі, з якими Україна в даний час стикається, і ми не сумніваємося, що завдання, покладені на вас, є делікатними. Проте, у даному випадку, на кону стоять ваші зобов’язання стосовно захисту журналістів і свободи інформації. Ми заздалегідь дякуємо Вам за увагу до нашого прохання», - йдеться у заяві.

Організація вважає надсерйозним правопорушенням повторну публікацію на сайті «Миротворец» персональних даних тисяч журналістів, оскільки звинувачення їх у співпраці з сепаратистами ставить «цих журналістів у небезпечне становище, а також, ставить під загрозу їхню здатність працювати в Донецькій і Луганській областях».

Крім того, зауважують «Репортери», низка журналістів, названа «Миротворцем», почала отримувати погрози від «патріотів», які ідентифікували їх із сепаратистськими бойовиками.

Також «Репортери» зазначають, що публікація цього списку явно є порушенням українського законодавства про захист персональних даних, також порушенням свободи засобів масової інформації, яка закріплена в Конституції України, статті 10 Європейської конвенції про захист прав людини і статті 19 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.

«Репортери» зауважують, що отримання акредитації від сепаратистської влади - це просто захисна міра для журналістів, і це жодним чином не є ознакою підтримки і тим більше співучасті у «ДНР».

Напередодня Міжнародна правозахисна журналістська організація Комітет захисту журналістів (CPJ) звернулася з офіційним листом до Президента України Петра Порошенка з приводу дій українського сайту «Миротворец», який поширив персональні дані тисяч українських та іноземних журналістів, звинувативши їх у співпраці з терористами. CPJ закликав Президента України засудити дії сайту «Миротворец» і роз’яснити, що Міністерство внутрішніх справ зобов’язане захищати журналістів, а не виправдовувати тих, хто ставить медійників під загрозу. Лист оприлюднено на сайті організації.

Нагадаємо, 24 травня голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінські та Посол Німеччини в Україні Крістоф Вайль зустрілися з міністром внутрішніх справ України Арсеном Аваковим і закликали вжити заходів щодо безпеки журналістів, які постраждали від звинувачень центру «Миротворец» у співпраці із сепаратистами на основі списків так званої «акредитації» журналістів у «ДНР».

Раніше  віце-прем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе заявила, що українська держава повинна вибачитися перед тими журналістами із опублікованого центром «Миротворец» списку, які об'єктивно висвітлювали ситуацію на тимчасово окупованих територіях Донбасу.

Читайте також

Нагадаємо, 7 травня на сайті «Миротворец», де збирають дані про донбаських сепаратистів та іноземних громадян, які їх підтримували, був оприлюднений перелік  персональних даних близько 4 тисяч журналістів, які свого часу отримували так звану «акредитацію» в «ДНР», отриманий начебто завдяки зламуванню комп’ютерних баз даних сепаратистів. При цьому сайт «Миротворец» звинувачує усіх цих журналістів у співпраці із сепаратистами.

Кілька десятків українських та іноземних журналістів виступили із вимогою до сайту «Миротворец» негайно видалити з вільного доступу інформацію про персональні дані співробітників ЗМІ.

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська звернуласядо Служби безпеки України та Національної поліції України з рекомендацією вжити заходів щодо припинення незаконного збору та поширення персональних даних осіб на інтернет-сайті «Миротворец», а також забезпечити блокування доступу до зазначеного сайту на території України.

Заступниця міністра інформаційної політики Тетяна Попова закликала сайт «Миротворец» видалити дані іноземних журналістів і тих українських медійників, які працюють переважно на контрольованій Україною території.

Про порушення сайтом «Миротворец» українського законодавства через публікацію персональних даних журналістів заявив Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики.

Своє занепокоєння публікацією персональних даних журналістів на сайті «Миротворец» висловили «Репортери без кордонів»Комітет захисту журналістів, Представниця ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дуня Міятович, посол Європейського союзу в Україні Ян Томбінські, генеральний секретар Ради Європи Торбйорн Ягланд.

Багато закордонних видань розкритикували дії української влади та зазначили, що хакери «Миротворца» помилково зводять усю журналістику до пропаганди. Іноземні медіа нагадали, що в опублікованому списку опинились імена тих журналістів, які зіграли важливу роль у висвітленні збройного конфлікту на сході України.

Дирекція агентства «Франс-Прес» направила листа міністру інформаційної політики України Юрію Стецю, у якому висловила занепокоєння публікацією персональних даних журналістів, які отримували так звану «акредитацію» у «ДНР», і звинуваченням їх у співпраці із сепаратистами.

Тим часом українські журналісти зі списку, опублікованого «Миротворцем»,почали отримувати погрози.

13 травня проект «Миротворец» оголосив про своє закриття. Втім заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука пообіцяв повернути роботу сайту «Миротворец» «попри будь який тиск».

16 травня народний депутат Антон Геращенко, якого пов’язують із сайтом «Миротворец» і який анонсував оприлюднення персональних даних журналістів ще до їх появи, закликав негайно закрити «кримінальну справу проти волонтерів проекту “Миротворец”».

16 травня міністр інформаційної політики Юрій Стець звинуватив  Тетяну Попову,  яка захищала права журналістів у скандалі з приводу публікації на сайті «Миротворец» персональних даних журналістів, у тому, що вона не висловлювала позицію міністерства, займалась самопіаром, і вибачився за її коментарі. Водночас Тетяна Попова повідомила про численні погрози, які надходять на її адресу та на адресу журналістів.

16 травня на офіційному сайті Президента України зареєстровано  петицію з вимогою звільнити зі своїх посад омбудсмена Валерію Лутковську і заступницю міністра інформаційної політики Тетяну Попову. Ініціатором петиції є Олешко Мирослав Віталійович. Він звинувачує Валерію Лутковську і Тетяну Попову в «проведенні антиукраїнської політики щодо України».

19 травня відбулася прес-конференція МІП, присвячена акредитації журналістів у так званій «ДНР», а також пікет активістів під стінами МІП з вимогою відставки Тетяни Попової.

Станом на 22.00 19 травня на сайті «Миротворец» після короткого терміну, коли сайт не працював, стали знову доступні списки акредитованих в «Л/ДНР» журналістів з їхніми персональними даними. До того ж «Миротворец»опублікував новий список журналістів різних країн світу, які отримали так звану «акредитацію» в «ДНР». При цьому центр вибачився за попередню публікацію списку акредитованих журналістів, бо він був «не першої свіжості».

Опитані «Детектором медіа» журналісти й експерти пов’язують скандал із сайтом «Миротворцем» зі спробою встановити контроль за інтернет-сайтами.

Медійні громадські організації Інститут масової інформації, «Детектор медіа», Незалежна медіа-профспілка України та Національна спілка журналістів України вимагають від української влади негайно вжити заходів, щоб зупинити цькування українських та іноземних журналістів, розгорнуте редакцією сайту «Миротворець» і деякими політиками. Відповідне звернення до міністра внутрішніх справ, генерального прокурора та голови Служби безпеки України організації поширили 20 травня.

Варто зазначити, що 24 травня Центр «Миротворец» виклав списки акредитованих в Росії журналістів українських та світових ЗМІ і назвав їх такими, що «співпрацюють з країною-агресором». Від України у списку значаться, зокрема, журналіст УНІАН Роман Цимбалюк, який став відомий після того, як поставив на прес-конференції «незручні» питання Володимиру Путіну, журналістка ІА «Українські новини» Христина Бутко, журналістка телеканалу «Інтер» Юлія Крючкова.   

Також у списку акредитованих журналістів – кореспонденти провідних ЗМІ світу: «Вашингтон пост», «Ньюсвік», «Нью-Йорк Таймс», «Голос Америки» (США), «Польське ТБ», «Радіо Польщі», телеканал «Польсат» (Польща), агентство «Сіньхуа» (Китай), телеканал «Си-Би-Си» (Канада), агентство «Франс-Прес», газети «Монд», «Фігаро» (Франція) та багато інших.

Водночас сайт сепаратистів «ЛНР» «Оккупация.net» опублікував  складені станом на 10.10.2014 року списки журналістів українських та іноземних ЗМІ, які висвітлювали події на Донбасі і в зоні АТО.  Списки українських та іноземних журналістів розміщені у рубриці «Журналісти Хунти». У переліку – десятки прізвищ журналістів каналів «Інтер», «1+1», СТБ, ICTV, «Громадського ТБ», «Еспресо», 5-го каналу, каналу 24, каналу «Україна» та ніших. Серед іноземних медівників у списку – журналісти телеканалу «Аль-Джазіра», агентства «Франс-Прес», каналу VІCE News, корпорації ВВС, американського каналу FoxNews та багатьох інших.

Всі матеріали розділу / жанру:
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
721
Переглядів
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
Коментувати
Коментувати
Нові тексти на ДМ
2016 — 2018 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop