Оголені журналістки. Як це шкодить професії й узагальнює образ?

Оголені журналістки. Як це шкодить професії й узагальнює образ?

8 Грудня 2022
13617
8 Грудня 2022
13:00

Оголені журналістки. Як це шкодить професії й узагальнює образ?

Ірина Сампан
воєнна репортерка, членкиня ГО «Жінки в медіа»
13617
Перечитавши значну кількість коментарів на підтримку календаря, я зрозуміла, що проблема в матчастині. Тому що люди щиро дивуються «що тут такого?». Тож відповідаю.
Оголені журналістки. Як це шкодить професії й узагальнює образ?
Оголені журналістки. Як це шкодить професії й узагальнює образ?

До Дня Збройних сил України 5 канал оголосив про випуск календарів «без цензури». Мета — зібрати мільйон гривень на рації для військових. Оголитися зголосилися 12 журналісток, зокрема й воєнні кореспондентки. «Саме таким чином наша військова операторка, яка весь час їздить на фронт, стала музою для пікантного календаря 5 каналу. Зізнається: це був її підступний план, бо ж хлопці на передовій таке люблять», — йдеться в дописі телеканалу на своєму сайті.

Здавалося би, оголювати своє тіло — справа кожної людини. Всі ми прагнемо називатися демократичною країною і користуватися її привілеями. Але що з цим календарем не так? І чому оголене тіло журналісток і воєнкорок — це не лише їхня справа?

Перечитавши значну кількість коментарів на підтримку календаря, я зрозуміла, що проблема в матчастині. Тому що люди щиро дивуються «що тут такого?». Тож відповідаю.

Календар з оголеними журналістками — це сексуальна об’єктивація. «Хлопці на фронті таке люблять — давайте оголимося і порадуємо їх».

Сексуа́льна об’єктива́ція (об’єктифіка́ція, урече́влення) — акт поводження з людиною виключно як з об’єктом статевого потягу. Ширше — відношення до людини як до товару чи об’єкта без поваги до її особистості чи гідності. Найчастіше розглядається на рівні суспільства, але може стосуватись поведінки окремих осіб.

Неважко здогадатися, хто більше страждає від сексуальної об’єктивації. Саме напівоголених жінок частіше використовують в рекламах, на білбордах, вивісках, календарях і так далі. Жінка завжди була спочатку про красу, тіло, ідеальність, зручність. А лише потім про особистість, власну думку, освіту, позицію. Це змінюється, саме завдяки злим, страшним, незадоволеним феміністкам і феміністам без сексуального життя, далеким від війни, як нас охрестили. Хоча ми так само проти чоловічої об’єктивації, але вона полягає в іншому.

Ніхто не говорить про заборону нюдсів. Ніхто взагалі про заборони не говорить. Будь ласка, якщо ваш чоловік / хлопець любить розглядати ваші оголені фото чи ви його — на здоров’я. Якщо ви любите цей вид мистецтва — на здоров’я. Приватно. У своїх соцмережах. Коли ви представляєте тільки себе. У даному випадку представлена соціальна група — журналістки і воєнкорки.

Є питання етики. У будь-якій професії. Чому Перша леді, наприклад, не носить глибоке декольте і ботфорти? Чому ведучі намагаються не надівати на інтерв’ю мініспідниці і не наносити яскравий макіяж? Тому що це питання етики, довіри, зміщення фокусу на розмову, а не на зовнішній вигляд.

В Україні це чутливе питання, тому що рівень насильства тут дуже високий, дискримінація жінок процвітає, зокрема в армії й навколо неї. Між жінкою і чоловіком у плані сприйняття поки що, на жаль, не можна поставити знак дорівнює. Так само як між журналістом і журналісткою.

Коли ти приїжджаєш працювати на позиції, ти намагаєшся завоювати авторитет. Кожного разу! Бо це нові люди, які тебе не знають. Показати, що ти тут для діла. Не для розваги. Ви можете бути кумами з комбатом, але комвзводу, до якого ти прийдеш знімати, вперше тебе бачить. Все одно присутня зніяковілість, де ти будеш спати, з ким і в якому бліндажі, куди ходити в туалет. Зазвичай через добу всі вже як рідні, але. Це час, це твій ресурс. Ну і до журналістів взагалі ставлення як до ходячих проблем.

Є проєкти з оголенням тіла, і це виправдано. Наприклад, воїни без кінцівок. Їм важливо прийняти своє тіло, яким воно є. І публічно його показати. Те саме з людьми з надлишковою вагою, або після хвороб. Це один зі шляхів прийняття себе і свого тіла.

Чому тут недоречний приклад з австралійськими пожежниками? Ці календарі справді виходять раз на рік із 1993 року і спрямовані на благодійність, зібрані кошти йдуть у дитячі фонди або на порятунок тварин. Це така 30-річна традиція в країні, де рівень дискримінації нижчий, ніж в Україні. Там знімаються і пожежники, і пожежниці (причому жінки почали зніматися пізніше). Бо в пожежних підрозділах різних силових структур вони з’явилися пізніше. Я не знайшла коментарів про сексизм чи об’єктивацію, бо ціле покоління виросло на цих календарях і з нетерпінням їх чекає. Із самого початку була правильна подача — благодійність і пухнасті тваринки.

Подача з календарем 5 каналу — давайте розважимо хлопців, бо вони таке люблять. У нас якраз сформувалася інша традиція — прикрашати, розважати, розслабляти чоловіків. І це буде викликати протест і огиду в країні, де йде війна, де тисячі зґвалтованих жінок і чоловіків. Де в першу чергу жінка ще сприймається не як рівна партнерка, а як прикраса, і якщо вона протестує, це обов’язково означає, що вона страшна, зла, незадоволена сексуальним життям феміністка, в якої образа на світ.

Ірина Сампан, воєнна репортерка, членкиня ГО «Жінки в медіа»

Фото: Віктор Залевський

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
13617
Коментарі
13
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Олександр
568 дн. тому
Ірина, вибачте, ...А ви членкиня чи вагіня? )
Ольга
587 дн. тому
Мене найбільше вкурвили слова їхньої шефині 1. " у нас є 12 дівчат, на нашому каналі працюють красуні" - ви їх добровільно-примусово зганяли фоткатись? 2. "В мене дружбан в морській піхоті... не секрет, що військові ТАКЕ люблять" - що оце ТАКЕ в їхньому розумінні? Частини кінцівок, голих торсів, прикритих зброєю? Чому я маю купувати журнал з фотками жахливої якості і купою ретуші, щоб задонатити на ЗСУ, якщо можу допомогти людині, яка на фронті і яку я знаю особисто, або ж надіслати донат Стерненку(чи Притулі, чи тому кому ви довіряєте). Це тхне жахливо недолугим піаром, присипаним сексизмом. Так, "моє тіло - моє діло", але в даному випадку тіла цих дівчат стали власністю 5го каналу.
jyrnalist
588 дн. тому
Шкода, що тут не можна прикріпити фото, щоб всі подивились, які фото авторка виставляє в інтернетах
Ето я
588 дн. тому
Пропоную подовше писати на цю тему. Ще ніколи у детектора не було такої популярності
Мимо йшов
588 дн. тому
А можно посилання на статтю про недопустимість розчепірки першої ...леді. Образ країни, статус та все таке...
демосфен
588 дн. тому
Друк такого календаря просто відображає сучасне розуміння журналістики :головне не вміння бачити і писати, а СІСІ-ПИСІ, МОРДАШКА В КАДРІ І СРАТИ НА ТЕ, ЩО ПРИ РОЗМОВІ ВОНА ДАВИТЬСЯ СЛИНОЮ І ШМАРКЛЯМИ.
Viktor
588 дн. тому
Йдіть нахуй, моралістки кончені. А самі страшні мабуть, як смеєртний грєх
Олег
588 дн. тому
Детектор медіа - медіа повії, як і весь ЗомбіМарафон
Олег
588 дн. тому
Детектор медіа - медіа повії, як і весь ЗомбіМарафон ????
Анатолій.
588 дн. тому
Ви, і Вам подібні, хоч і не оголяєтесь та повії ще ті.
Ірина
588 дн. тому
Тисячі календарів з оголеними тілами як жінок, так і чоловіків спортсменів, відомих діячів, акторів і просто красивих людей. То чому ж, окремих, прости господи, українських "журналістів", збудив саме ЦЕЙ журнал? Підозрюю(впевнена), що причина лише в назві канала. Пропоную дитектор медіа, виступити проти ВСІХ таких календарів, ну щоб бути послідовними і об'єктивними(вже смішно)
Микола
588 дн. тому
Чухонка ти, а не членкіня. Солодкі яйця боневтіка?
Дмитро
588 дн. тому
Навіть моя дівчина сказал, що нормально, коли чоловіки таке купують, а жінки фотографуються для цього. Де тут сексизм, нормальній людині не зрозуміти. У когось просто з головою проблеми і не знають чим зайнятись
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду