Громадські організації стурбовані спробою перетворити результати моніторингу Держкомтелерадіо на інструмент маніпуляцій

12 Жовтня 2012
7804
12 Жовтня 2012
13:33

Громадські організації стурбовані спробою перетворити результати моніторингу Держкомтелерадіо на інструмент маніпуляцій

7804
Громадські організації стурбовані спробою перетворити результати моніторингу Держкомтелерадіо на інструмент маніпуляцій

Громадські організації стурбовані спробою перетворити результати медіамоніторингу Держкомтелерадіо на інструмент маніпуляції думкою вітчизняної та міжнародної громадськості.

 

«Академія української преси», комітет «Рівність можливостей», ГО «Детектор медіа» прокоментували факт поширення даних щотижневого моніторингу Держкомтелерадіо ефірів провідних загальнонаціональних каналів по посольствах та зарубіжних моніторингових місіях.

 

Представники цих організацій Олександр Чекмишев, Валерій Іванов та Наталія Лигачова нагадали, що 5 жовтня 2012 року Держкомтелерадіо оприлюднив результати свого щотижневого моніторингу ефірів провідних загальнонаціональних каналів (Інтер, «1+1», ICTV, Новий канал, СТБ, ТРК «Україна», Перший національний, 5 канал) щодо присутності представників політичних сил - суб'єктів виборчого процесу. Ці результати протилежні результатам моніторингів «Академії української преси», асоціації «Спільний простір» і комітету «Рівність можливостей» (проводилися як до початку виборів, так і з часу їх офіційного старту 30 липня).

 

При цьому голова Держкомтелерадіо Олександр Курдінович на запитання «Детектор медіа», чому в моніторингу повідомлення про президента та прем'єр-міністра не вважаються передвиборним піаром партії влади, відповів, що «Президент і Кабінет Міністрів не є суб'єктами виборчого процесу, тому статистика повідомлень про їхню діяльність наводиться у моніторингу окремо від політичних сил. Під час виборів вони виконують свої прямі обов'язки так само, як в інші періоди, не займаючись агітацією. Враховуючи, що Президент та Прем'єр-міністр дуже часто створюють інформаційні події з важливою для суспільства інформацією, редакторами ЗМІ приймаються рішення щодо їх висвітлення у більших або менших обсягах, залежно від важливості подій, окремо від політичних перегонів».

 

Водночас керівник комітету «Рівність можливостей». Олександр Чекмишев виступив у «Детектор медіа» з реплікою щодо методології моніторингу Держкомтелерадіо та моніторингів, що їх проводять «Академія української преси» та асоціація «Спільний простір» і комітет «Рівність можливостей». Олександр Чекмишев зазначив, що в моніторингах громадських організацій діяльність посадових осіб під час виборів, зокрема й президента Віктора Януковича та прем'єра Миколи Азарова, розрізняється за принципом «виконавець обов'язків чи агітатор».

 

Далі голова Держкомтелерадіо Олександр Курдінович дав інтерв'ю «Детектор медіа» стосовно організації їхнього моніторингу та його методології. У ньому він відкрито визнав: «Звісно, ми як орган державної влади, в якому працює 144 особи, не маючи якісного технічного та програмного забезпечення, додаткового на це фінансування, менш підготовлені для реалізації таких проектів, ніж структури, які до цього цілеспрямовано готувались, навчали персонал, отримували цільове фінансування та мають штат тільки на цей проект понад 200 осіб. Тому сфера наших досліджень і вибірка каналів обмежена провідними загальнонаціональними телеканалами, сумарна частка аудиторії яких перевищує 60%, а по новинах - 80%. Отже якість відповідей на ключові питання не викликає сумнівів».

 

Чому при цьому обмеження моніторингу лише великими каналами пан Курдінович вважає достатньою умовою для його високої якості - незрозуміло.

 

З подальших відповідей пана Курдиновича можна зробити висновок, що:

 

1. Держомтелерадіо робить моніторинг уперше, зусиллями власних працівників, не маючи якісного технічного та програмного забезпечення - загалом 10 осіб, з яких сформовано дві групи, що дублюють одна одну. 5 осіб з кожної групи цілодобово дивляться ефір восьми каналів. Потім ще по записах повторно підраховують випадки, коли кілька партій з'являються в одному сюжеті. При цьому ці працівники ще й виконують прямі посадові обов'язки.

 

2. Крім того, перш ніж проявити ініціативу, Держкомтелерадіо не проводив жодних консультацій ні з кваліфікованими соціологами, ані з іншими моніторинговими організаціями.

 

3. Навряд чи дані, отримані в такий спосіб, можна вважати достовірними, й не дивно, що вони не корелюються з даними інших моніторингових організацій.

 

4. Крім того, ми спостерігаємо спроби маніпуляції вже на етапі виділення одиниць спостереження: виборчі суб'єкти тут поділено не за принципом «парламентська більшість», «опозиція», а також «треті сили» - як це роблять кваліфіковані моніторингові місії, - а на Партію регіонів та КПУ (влада) та всіх інших (опозиція).

 

5. Моніторячи представлення на телеканалах перших осіб президента України, прем'єр-міністра України, міністрів та місцевих чиновників у виборчому контексті, Держкомтелерадіо не розділяє їх на виконавців своїх обов'язків чи агітаторів.

 

6. Не враховуються також баланси прямої мови (синхронів), тональності, критичності-некритичності, наявності чи відсутності в сюжеті однієї чи двох (або більше) позицій, а також інші параметри, що є обов'язковими складниками кожного, більшою чи меншою мірою формалізованого, моніторингового дослідження.

 

Виходячи з результатів моніторингу Держкомтелерадіо та відповідей пана Курдіновича на запитання «Детектор медіа», президент Академії української преси Валерій Іванов наголосив, що не варто підставляти «відповідальний державний орган», оприлюднюючи під його шапкою аматорські дослідження. Здавалося б, на цьому можна було поставити крапку.

 

Але нам стало відомо про новий поворот «моніторингової справи»: ми отримали оригінал документу, розісланий прес-службою Посольства України в Канаді:

Прес-служба Посольства України в Канаді

Press Office of the Embassy of Ukraine in Canada

Division de la Presse d'Ambassade d'Ukraine au Canada

10 жовтня 2012 року

 

Моніторинг ефірів провідних загальнонаціональних телевізійних каналів України у контексті підготовки до виборів до Верховної Ради України 28 жовтня ц.р.

 

8 жовтня ц.р. Державний комітет телебачення і радіомовлення України запровадив практику оприлюднення щотижневого моніторингу ефірів провідних загальнонаціональних телевізійних каналів на предмет присутності в інформаційному просторі України представників політичних сил, які беруть участь у цьогорічних виборах до Верховної Ради України.

 

При проведенні дослідження аналізуються ефіри найбільш популярних телеканалів: ІНТЕР, 1+1, ICTV, Новий канал, СТБ, ТРК «Україна», Перший національний, 5-й канал. Досліджувалися обсяги прямої політичної реклами, кількість сюжетів та хронометраж ефірів суб'єктів виборчого процесу у вечірніх новинах, в ефірах найпопулярніших ток-шоу, кількість сюжетів та тривалість (хронометраж) ефірів висвітлення діяльності органів державної влади у новинах.

 

Результати першого моніторингу за 24-30 вересня ц.р. такі:

-         опозиційні сили за обсягами прямої політичної реклами представлені у 1,5 рази більше за провладні (17год. 18хв. 39сек. проти 11год. 42хв. 23сек.);

-         висвітлення діяльності опозиційних сил у новинах переважає провладні політичні сили: за хронометражем - в 1,2 рази (1год. 08хв. 32сек. проти 0год. 58хв. 32сек.), за кількістю сюжетів - в 1,8 рази (67 проти 37);

-         час, виділений на виступи представникам опозиційних сил в ефірах найпопулярніших ток-шоу майже у 3 рази більший за час, який був за провладними спікерами (3год. 24хв. 30сек. проти 1год. 38хв.).

-         загальна кількість сюжетів щодо висвітлення діяльності органів державної влади - 124, загальний хронометраж часу приділений цьому - 4год. 40хв. 03сек.

 

Загалом, враховуючи загальні хронометражі присутності провладних та опозиційних політичних сил в ефірах провідних телеканалів, опозиція представлена у 1,54 рази більше (21год. 51хв. 41сек. проти 14 год. 18хв. 55сек).

 

Більш детально з результатами щотижневих моніторингів можна ознайомитися на веб-сайті Державного комітету телебачення і радіомовлення України за адресою: http://comin.kmu.gov.ua/control/uk/publish/category/system?cat_id=92973

 

Embassy of Ukraine in Canada

310 Somerset Street West, Ottawa, ON K2P 0J9

Tel.: (1-613) 230-2961. Fax: (1-613) 230-2400

 

Оскільки наведений вище документ був розісланий прес-службою Посольства України в Канаді, можна зробити висновок, що результати моніторингу Держкомтелерадіо Міністерство закордонних справ України поширило по всіх посольствах та зарубіжних моніторингових місіях.

 

Таким чином, з одного боку, представник Держкомтелерадіо фактично зізнається в тому, що організація, виконання та методологія їхнього моніторингу залишає, м'яко кажучи, бажати кращого, а з іншого - дипломатичні установи України масово поширюють його результати.

 

Резюмуючи вищенаведені факти, українські моніторингові організації вважають, що:

 

1. З методологічної точки зору моніторинг Держкомтелерадіо є цілковито некваліфікованим. Це груба фальсифікація, спрямована на дискредитацію незалежних моніторингових місій та введення в оману зарубіжної громадськості й спостерігачів.

 

2. Поширення Міністерством закордонних справ моніторингу Держкомтелерадіо дискредитує Україну в очах світової громадськості, бо свідчить про системну неспроможність цілої низки державних служб діяти відповідно до демократичних стандартів та належним чином виконувати покладені на них функції.

 

«Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
7804
Читайте також
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Олексій Мазур, Дніпропетровськ
4235 дн. тому
Голова Держкомтелерадіо має відповісти за придушення свободи слова та цензуру на ДОДТРК і діяльність гендиректора-регіонала! На чат-конференцію "Телекритики" з головою Держкомтелерадіо України Олександром Курдіновичем в коментарях під анонсом заходу я поставив 10 запитань. Зрозуміло, що чат-конференція - це не інтерв'ю якомусь одному з відвідувачів сайту. Одначе в підсумку було відсіяно всього одне питання - про зневагу та ігнорування державної мови секретарями-помічницями в приймальнях Курдіновича та його заступника Кравченка. І навіть на нього голова Держкомтелерадіо по суті нічого не відповів. Замість цього прозвучали загальні слова: "Шановний пане Олексію! Щиро дякую Вам за ту увагу, яку Ви приділяєте роботі моєї приймальні та Дніпропетровської ОДТРК. Ваша конструктивна думка важлива для нас. Ділові пропозиції буде розглянуто. Успіхів Вам!" Але зважаючи на те, що Курдінович звертався до мене персонально, то можна припускати, що написані мною під анонсом чат-конференції запитання таки потрапили йому на очі. Проте цього замало. Мені потрібні чіткі і публічні відповіді на конкретні запитання, які стосуються суспільної тематики. Тому дублюю їх в своєму блозі і вимагаю належної реакції чиновника. Отже: Олексій Мазур, Дніпропетровськ // 22.09.2012 11:57:05 Спортивний журналіст Дніпропетровської ОДТРК Дмитро Тимохін в коментарях футбольних матчів за участю дніпродзержинської "Сталі" перейшов з української на російську. Якого дідька? Це сталося через ухвалення регіональної мови? Але ж українська не втратила свого державного статусу, як не змінила свій статус і державна телерадіокомпанія. Тож нехай Дмитро, яким би Тимохіним він не був, і надалі коментує українською! А ні, то нехай відправляється за відомим маршрутом. Нагадати? Олексій Мазур, Дніпропетровськ // 22.09.2012 11:47:47 Чому на Дніпропетровській ОДТРК є передача про депутатську приймальню регіонала Олега Царьова, яка регулярно виходить в ефір, і немає аналогічної передачі про якогось там "батьківщинця". Серед дніпропетровських парламентарів, як не диво, залишилися депутати ВР від БЮТ з тих, що не стали "тушками". То чому б не надати їм слова про їхню діяльність? Чому регіоналам - можна, а їхнім політичним опонентам - ні? Може Держкомтелерадіо випустило з цього приводує якийсь спеціальний заборонювальний наказ? А якщо ні, то може вся річ у гендиректорі ДОДТРК, регіоналі Валентині Чанглі? Однозначно потрібно щось чи когось в цьому плані виправляти. Олексій Мазур, Дніпропетровськ // 22.09.2012 11:34:36 З ефіру Дніпроптеровської ОДТРК зникли дискусійні передачі, присвячені обговоренню сучасної політичної ситуації в Україні. Замість них лише монологи провладних кандидатів і сателитів ПР по парламентській коаліції про те, які вони хороші, який хороший Віктор Федорич Янукович, і як у нас в державі все стабільно, спокійно і пречудово у всіх сферах. Цікава деталь, якщо, трапляється, і запрошують політологів чи експертів не з числа явно ангажованих владою, то з ними для уникнення чогось небажаного в ефірі, говорять не про Україну, а про сучасну ситуацію і розтановку політичних сил в Лівії, Єгипті, Сирії. Або розпитують їх про Китай, Росію чи якусь іншу країну. Україна в таких передачах - суворе і жорстке. табу. Про це мають дозвіл говорити тільки перевірені часом і надійні "януковичі".То коли на обласне ТБ повернуться політичні дебати в прямому ефірі за участю представників опозиції та більш-менш притомних аналітиків на тему політичної сучасності України, а не Мозамбіку, Буркіна-Фасо, Свазіленду чи ще якогось там Гондурасу? Припиніть цей безкінечний Мадагаскар! Україна - не Нігерія, пам'ятайте про це! Олексій Мазур, Дніпропетровськ // 22.09.2012 11:14:09 Чи можна бодай теоретично розраховувати на об'єктивність, виваженість і збалансовіаність редакційної політики Дніпропетровської ОДТРК, якщо її керівник Валентин Чанглі є депутатом облради від партії регіонів? Олексій Мазур, Дніпропетровськ // 22.09.2012 11:08:24 В ефірі Дніпропетровської ОДТРК періодлично пускають антитимошенківську чорнуху у вигляді "документальних" стрічок. При цьому не дають можливості відповіді представникам "Батьківщини". Пропустіть їх до ефіру для представлення альтернативної точки зору і прокрутіть "веселі яйця" про головного урку країни - для балансу. Олексій Мазур, Дніпропетровськ // 22.09.2012 10:51:54 За Ющенка, в час розквіту свободи слова і демократії в країні, на Дніпропетровській ОДТРК були присутні різні політичні сили, йшли дискусії, при цьому правилом хорошого тону серед учасників ток-шоу вважалося кинути в Ющенка лайном, хоча саме він ніколи не тиснув на журналістів, жодного разу не сидів і не був олігофреном, який не знає, що Чехов - це російський письменник, а не український поет, і не називав Ахматову Ахметовою. А ще він не влаштовував в країні те пекло, в якому ми зараз живемо. Нині ж незважаючи на відродження в країні сталінізму, навіть уявити не можна почути в ефірі ДОДТРК бодай хоч щось схоже на критику президента чи голови ОДА. Журналісти, які сприяють поверненню в Україну 1937 року - скоюють злочин не тільки проти професії, дискредитуючи себе, а проти України, людства і людяності. В цьому зв'язку Держкомтелерадіо нагадує мені сучасне НКВД, яке репресує свободу слова на підвідомчій території. Олексій Мазур, Дніпропетровськ // 21.09.2012 15:40:08 Якщо Курдінович має економічну освіту і весь час працював економістом, то яким чином його занесло в Держкомтелерадіо? Здається, це зовсім різні сфери і напрями діяльності. Олексій Мазур, Дніпропетровськ // 21.09.2012 13:46:59 Враховуючи безпрецедентно-рекордні обсяги присутності нинішнього голови обласної державної адміністрації Олександра Вілкула в ефірі Дніпропетровської ОДТРК у порівнянні з попередніми очільниками ОДА (включно з кучмівськими часами), видається за доцільне перйменувати ДОДТРК на "Вілкул-ТБ" або ж Дніпропетровське обласне вілкулівське телебачення. Так буде набагато точніше, відповідно до суті і змісту ефіру. А девізом телкомпанії зробити такий: "Прошла зима, настало лето - спасибо Вилкулу за это!". Напишіть його крупними літерами на будівлі ТРК, у вестибюлі, на стінах в коридорі, в актовій залі та не забувайте регулярно транслювати в ефірі в якості соціальної реклами. Олексій Мазур, Дніпропетровськ // 21.09.2012 13:20:05 З приходом на Дніпропетровську обласну державну телерадіокомпанію нового керівництва (гендиректор - депутат облради від Партії регіонів Валентин Чанглі) її ефір втратив всі, бодай найменші ознаки політичного плюралізму. ДОДТРК перетворилася на рупор виключно правлячої Партії регіонів. Інформаційне наповнення Дніпропетровського Державного каналу стало нестерпно сервільним, кондовим, совковим. Негативні зміни, які відбулися, викликають асоціації з подорожжю на машині часу в добу СРСР до перебудови, тільки замість керівної КПСС - Партія регіонів. Зараз інформаційні випуски ДОДТРК повністю складаються з агітаційних сюжетів за кандидатів у нардепи від ПР: першого заступника міського голови Дніпропетровська - Крупського, дептата міськради Морозенка, начальника Придніпровської залізниці Момотоа, радника Пінчука - Солошенка, начальника обласного управління МНС Бутківського та інших "біло-блакитних" кандидатів. Новини як такі фактично зникли з ефіру. Там немає повідомлень і сюжетів, в яких би не розповідалося про "регіональних" вождів. Інформаційне наповнення ефіру ДОДТРК за керування Валентином Чанглі - це нищення політичного плюралізму, зразково-показові тортури над свободою слова, брутальне й зухвале порушення професійних стандартів, перетворення Дніпропетровської ОДТРК на рупор Партії регіонів, примітивізація й дебілізація телеефіру та вірне служіння антиукраїнському режиму кримінальної тиранії "двічі несудимого" ГОмера. З чим вас і вітаю, адже саме такого телебачення, на моє переконання, і прагне Держкомтелерадіо. Олексій Мазур, Дніпропетровськ // 21.09.2012 13:02:39 Курдиновичу. Коли я телефоную у вашу приймальню чи в приймальню вашого заступника Кравченка, то секретарка, яка бере слухавку, завжди відповідає російською, ніби я дзвоню не в Держкомтелерадіо України, а в Гостелерадио России. А коли роблю їй зауваження і вимагаю спілкування зі мною, українцем, який зателефонував у Київ до примальні Держтелерадіо УКРАЇНИ, українською мовою, то вона огризається і незадоволено фиркає та переходить на зневажливий тон. Що там у вас за секретарки? Який кастинг, за якими критеріями і в кого проходять перед тим, аби сісти у вас на телефон? Вони, часом, не забувають, де знаходяться? Чи завжди вони пам'ятають, що працюють не на якійсь там фірмочці, а в державній установі України? Навчіть їх української, а також зробіть так, щоби вони не ігнорували, і не зневажали державну мову!
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду