Опозиція готує подання до Конституційного суду щодо законопроекту про наклеп
Депутати від об'єднаної опозиції готують подання до Конституційного суду щодо законопроекту про наклеп та образу. Про таке в ефірі 5-го каналу 18 вересня заявив бютівець Роман Забзалюк.
«Об'єднана опозиція зробила чітку заяву з приводу наступу чергового на свободу слова в країні. Звісно сьогодні після прийняття в першому читання народні депутати від об'єднаної опозиції готують подання відповідне і до Конституційного суду, і звернення до європейської спільноти», - заявив пан Забзалюк.
В об'єднаній опозицій ухвалення законопроекту про наклеп у першому читанні назвали «безглуздям та ідіотизмом» «Влада просто подуріла, вже не розуміючи, що вона робить. Позбавлення волі за наклеп - це середньовічний спосіб розправи не тільки з політичними опонентами, а й з вільною пресою», - йдеться в заяві «Батьківщини», поширеній 18 вересня.
Тим часом лідер партії УДАР Віталій Кличко назвав ухвалення законопроекту «оголошенням війни проти об'єктивної журналістики». Про це він заявив, спілкуючись з представниками ЗМІ у Миколаєві. «Це спроба закрити рота журналістам, змусити їх працювати в умовах, коли про владу або добре, або дуже добре, або прекрасно, а все інше - то наклеп», - заявив кандидат у народні депутати.
18 вересня Верховна Рада України прийняла за основу законопроект, який встановлює кримінальну відповідальність за наклеп. За проголосували 244 народні депутати. Наклеп пропонується карати штрафом в розмірі від 200 до 1500 неоподатковуваних мінімумів (від 3,4 тис. грн до 25,5 тис. грн), виправними роботами до 2 років, обмеженням волі до 5 років або позбавленням волі до 3 років.
Законопроект навіть не проходив обговорення в Комітеті з питань свободи слова та інформації.
Законопроект № 11013 «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України (щодо посилення відповідальності за посягання на честь і гідність людини)» зареєстрував народний депутат Віталій Журавський (фракція Партії регіонів) 19 липня. За тиждень до цього статтю про наклеп повернули до російського кримінального кодексу.
У Партії регіонів одразу після реєстрації законопроекту заявляли, що законопроект про наклеп є не офіційною позицією партії, а особистою ініціативою Віталія Журавського.
Медіаексперти назвали ініціативу пана Журавського черговим наступом на свободу слова з боку Партії регіонів. «Репортери без кордонів» нагадали, що законопроект про наклеп порушує права людини.
Стурбованість спробою криміналізувати наклеп в Україні висловив генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська після ухвалення законопроекту запропонувала провести громадське експертне обговорення законопроекту, який впроваджує надмірні, на її думку, санкції.
Національна спілка журналістів України готується мобілізувати представників українських ЗМІ для протистояння закону про наклеп.
«Детектор медіа»