Законопроект про наклеп може обмежити свободу вираження поглядів – Лутковська

18 Вересня 2012
6569
18 Вересня 2012
18:22

Законопроект про наклеп може обмежити свободу вираження поглядів – Лутковська

6569
Омбудсмен закликає парламент провести громадське експертне обговорення законопроекту
Законопроект про наклеп може обмежити свободу вираження поглядів – Лутковська

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська вважає запропоновані законопроектом про наклеп санкції надмірними, що може призвести до суттєвого обмеження свободи вираження поглядів і може мати стримуючий ефект у діяльності засобів масової інформації.

 

Про це йдеться у відкритому зверненні омбудсмена до керівництва Верховної Ради з приводу ухвалення в першому читанні 18 вересня законопроекту № 11013 «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України (щодо посилення відповідальності за посягання на честь і гідність людини)».

 

Валерія Лутковська нагадує, що 2 серпня 2012 року вона оприлюднила висновок стосовно недоцільності прийняття такого законопроекту, деякі положення якого не відповідали міжнародним зобов'язанням, які Україна взяла на себе в питаннях дотримання прав людини. З 2001 року кримінальне законодавство України не передбачає відповідальності за наклеп і образу, і ще 2001 року український законодавець вирішив декриміналізувати дифамацію, тим самим виконавши зобов'язання, взяті на себе Україною при вступі до Ради Європи. Таке рішення віталось ПАРЄ, а також Комітетом ООН з прав людини за підсумками розгляду П'ятого періодичного звіту України щодо виконання Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, нагадує омбудсмен.

 

«Висновок Уповноваженого знайшов певне відображення в доопрацьованому тексті ухваленого сьогодні депутатами Верховної Ради України проекту Закону №11013», - зазначає пані Лутковська. Однак запропоновані законопроектом санкції є, на її думку, надмірними, що може призвести до суттєвого обмеження свободи вираження поглядів і може мати стримуючий ефект у діяльності ЗМІ.

 

З огляду на це та на великий суспільний резонанс, викликаний ухваленням у першому читанні цього законопроекту, Валерія Лутковська пропонує керівництву Верховної Ради спільно організувати публічне обговорення законопроекту № 11013 за участю народних депутатів України, вітчизняних та зарубіжних експертів, представників неурядових організацій та ЗМІ.

 

Сьогодні, 18 вересня, Верховна Рада України прийняла за основу законопроект, який встановлює кримінальну відповідальність за наклеп. За проголосували 244 народні депутати. Наклеп пропонується карати штрафом в розмірі від 200 до 1500 неоподатковуваних мінімумів (від 3,4 тис. грн до 25,5 тис. грн), виправними роботами до 2 років, обмеженням волі до 5 років або позбавленням волі до 3 років.

 

Законопроект навіть не проходив обговорення в Комітеті з питань свободи слова та інформації.

 

Законопроект № 11013 «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України (щодо посилення відповідальності за посягання на честь і гідність людини)» зареєстрував народний депутат Віталій Журавський (фракція Партії регіонів) 19 липня. За тиждень до цього статтю про наклеп повернули до російського кримінального кодексу.

 

У Партії регіонів одразу після реєстрації законопроекту заявляли, що законопроект про наклеп є не офіційною позицією партії, а особистою ініціативою Віталія Журавського.

 

Медіаексперти назвали ініціативу пана Журавського черговим наступом на свободу слова з боку Партії регіонів. «Репортери без кордонів» нагадали, що законопроект про наклеп порушує права людини

 

Стурбованість спробою криміналізувати наклеп в Україні висловив генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд.

 

«Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
6569
Читайте також
21.09.2012 09:17
Семен Глузман, society.lb.ua
24 832
20.09.2012 15:52
Інна Долженкова
для «Детектор медіа»
42 906
19.09.2012 11:11
Сергій Лещенко, «Українська правда»
26 485
19.09.2012 10:45
Вячеслав Хрипун, «Коммерсантъ. Украина»
28 769
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду