Щоденникова правда Віталія Портникова

3 Грудня 2010
25739
3 Грудня 2010
12:57

Щоденникова правда Віталія Портникова

25739
Талановита публіцистика Портникова є природним продовженням традицій української щоденниково-мемуарної літератури, але водночас засвідчує оформлення характерних тенденцій сучасної журналістики
Щоденникова правда Віталія Портникова

Жанр авторської колонки посідає доволі помітне місце у сучасній журналістиці, причому йдеться не лише про якісні громадсько-політичні тижневики, але й про масову розважальну періодику. Суспільний запит на суб'єктивно забарвлену публіцистику виник упродовж останніх десятиріч - унаслідок вивільнення мас-медіа з-під тиску цензури і природного прагнення людей знати й аналізувати різні точки зору, висловлювані авторитетними постатями. Українські ЗМІ мають чимало прикладів добротної колумністики, в жанрі якої продуктивно працюють відомі інтелектуали - Євген Сверстюк, Мирослав Маринович, Анатолій Стріляний, Юрій Андрухович, Юрій Макаров, Микола Рябчук, Ярослав Грицак, Тарас Возняк, Віталій Жежера, Ігор Лосєв і багато інших. Читацька популярність колонки нерідко спонукає редакції та й самих авторів до видання збірок («Репортаж з двохтисячного року» Оксани Забужко, «Порт Франківськ» Тараса Прохаська, «Кухня егоїста» Світлани Пиркало).

 

Серед низки публіцистичних книжок, які відносно нещодавно побачили світ, особливу увагу привертає добірка статей «Богородиця у синагозі» (2010) провідного українського журналіста Віталія Портникова, котрого, здається, не варто особливо представляти аудиторії. Його компетентні й не позбавлені сарказму коментарі з приводу політичних процесів у державі та світі регулярно звучать у студіях телевізійних ток-шоу, на хвилях радіо «Свобода» і на шпальтах численних видань - українських, російських, білоруських, латвійських, естонських, польських, ізраїльських. Нині він - головний редактор каналу «ТВі» і ведучий програми «Правда Віталія Портникова». Своєрідна «диверсифікація ринку» дозволяє цьому напрочуд плідному авторові спілкуватися з ширшим колом людей і частіше спонукати їх замислитися.

 

Втім, тексти, вміщені в збірку «Богородиця у синагозі», дещо випадають із контексту політичної аналітики, в царині якої зазвичай працює Віталій Портников. На відміну від попередньої книжки «Почему Медведев?» (2008), у котрій докладно розглянуті мотиви й логіка операції «Наступник президента», в основу «Богородиці...» покладено щоденникові нотатки журналіста, які публікувалися в тижневику «Дзеркало тижня» з вересня 2000-го до серпня 2006 року. Загалом статті Портникова можна поділити на дві групи: портрети і подорожі, що тісно переплітаються між собою, витворюючи захопливий калейдоскоп імен і місць: Капущинський, Варшава, Шептицький, Мінськ, Ругова, Мюнхен, Горбачов, Київ, Аденауер, Марибор, Кравчук, Дніпропетровськ, Лукашенко, Белград... Саме такі короткі назви журналіст використовує як заголовки, відштовхуючись від яких, він виходить на часом несподівані узагальнення, елегантно пов'язуючи Ліберію та Україну, Единбург і Київ, Македонію та Крим.

 

В епіцентрі уваги В. Портникова перебувають не швидкоплинні речі (кулуарні інтриги чи боротьба за фінансові потоки), а фундаментальні загальнолюдські цінності: чесність, порядність, моральність, патріотизм, інтелектуальна відвага, толерантність у мультикультурному світі. Зрештою, усе те, що в ідеалі мало б панувати в цивілізованому й відповідальному суспільстві. До речі, слова «відповідальний» і «суспільство» журналіст уживає чи не найчастіше. Можливо, тому, що якраз цих понять, наповнених конкретним змістом, бракує нашій (і не тільки нашій) країні. Без активного, мислячого й вільного громадянина з високою культурою неможлива поява справжньої політичної та інтелектуальної еліти (без жодних лапок), моральних авторитетів рівня Єжи Ґедройця, Андрія Сахарова й Олеся Гончара, так само як і функціонування впливової професійної журналістики.

 

Оцінки, які робить Портников, доволі критичні, якщо не сказати безжальні, часом вони звучать майже як діагноз або й вирок: «Всі ми - громадяни маргінального суспільства. Тому й руйнуємо замість будувати. Тому й вирішуємо власні проблеми замість бути чесними хоча б перед самими собою. Ми не є гордістю цієї країни, ми є її ганьбою. Ми виявилися нездатні побудувати не те що незалежну країну, ми навіть незалежної журналістики не створили. Ми такі ж байдужі, як і все наше суспільство». Тим не менше, ці розпачливі міркування не позбавлені позитивної перспективи, щоправда, вона не видається надто близькою, а тим більше райдужною. Публіцист, який, за власним зізнанням, навіть у часи найсильніших депресій залишається оптимістом, стверджує, що на шляху побудови нової України не варто очікувати див, адже наше блукання пустелею тільки починається, а землю обітовану побачать хіба що діти сучасної молоді, котрі житимуть у нормальній європейській державі.

 

Успішний розвиток України, на переконання Портникова, не менш важливий для сусідніх країн - насамперед Білорусі та Росії, оскільки спонукатиме їхні суспільства до змін на краще (так само, як українців надихає близький досвід Польщі, Чехії, Словаччини, Угорщини чи Литви). Пострадянський характер політики й економіки, переважно бідне населення, купка зажерливих олігархів і авторитарні правителі - всі ці чинники аж ніяк не відбирають у Мінська й Москви права належати до Європи, що є лише питанням часу: «Мусимо бути зацікавлені білоруською долею, якщо як не власною, так принаймні як близькою. Було б непогано, якби ми вийшли з хащі наших розчарувань разом, залишивши своїх егоцентричних поводирів десь у її нетрях. Ніхто не пропонував - разом з новою Білоруссю до Європи?». Адже згадаймо, що колись диктаторські Португалія, Іспанія, Сербія чи Албанія таки змогли повернутися до європейського дому. Уболіваючи за кращу долю своєї країни, колумніст цілком у дусі гасла «За вашу і нашу свободу» щиро бажає того ж і сусіднім народам. Зокрема, у дні помаранчевої революції він написав такі пронизливі рядки в щоденнику: «Не можна любити Україну й не любити Білорусь, і навпаки. Це всередині нас, навіть коли ми про це не думаємо, і цей зв'язок нерозривний. Спільнота, яка з'явилася в Україні, уже нікуди не зникне. І, як у сполучених посудинах, прискорить народження і перемогу спільноти в Білорусі. Бо якщо ми почуватимемося вільними людьми, то навряд чи будемо спати спокійно, знаючи, що ви не з нами. І це не емоції і не лірика, це самісінький, що не є, холодний політологічний аналіз. Бо так і буде. Вже скоро. Не разбіць, не спыніць, не стрымаць». Портников невипадково так переймається проблемами білорусів (і додамо: валлійців, ірландців, шотландців, лівів), позаяк виклики, що стоять перед ними, зокрема мовні, видаються йому надзвичайно близькими, бо він як український єврей генетично походить з померлої культури ідиш, «асимільованої» в Освєнцимі та Бабиному Яру. Тому наразі йдеться не просто про розвиток білоруської мови, а про її порятунок від остаточної маргіналізації і (само)знищення, котрі не можуть виправдати жодні гасла про «спільну колиску», «православну цивілізацію» і «союзну державу», в удаваній щирості яких ми нещодавно переконалися. Як афористично підсумовує журналіст, народ, який позбувається самого себе, ніколи не буде щасливим.

 

Важливою і помітною складовою публіцистики Портникова є постійна апеляція до різних книжок. Це саме той випадок, коли про когось говорять «людина книги». На сторінках «Богородиці...» зустрічаємо численні пасажі на зразок: «Похмурими зимовими вечорами в Женеві я читав оповідання швейцарських письменників...»; «Використав новорічні дні, щоб прочитати грубезний том «Мистецтво управління державою» - напівмемуарів-напівпідручника життя Марґарет Тетчер»; «Під час перебування в Києві намагаюся змінити коло читання - так, щоб київська книжка відрізнялася від того, що прочитую в інших містах». Систематичне читання літератури, на переконання публіциста, дає краще й осмислене відчуття цивілізаційного розвитку. Особлива пристрасть Портникова - це книгарні та неповторна атмосфера купівлі книжок, що за європейськими канонами поєднує крамницю, бібліотеку, кав'ярню, інтернет-центр і продаж преси. Саме у таких затишних місцях, а не в радянських «книжкових гастрономах», можуть утворитися «острівці людської атмосфери», які зрештою об'єднаються і стануть цілою країною. Таким чином, постійне читання літератури і створення в Україні сучасних книжкових мереж стають індикаторами нормального життя та зближують наші міста з Берліном і Копенгагеном, Варшавою та Будапештом.

 

Талановита публіцистика Портникова є природним продовженням традицій української щоденниково-мемуарної літератури, але водночас засвідчує оформлення характерних тенденцій сучасної журналістики. Насамперед ідеться про акцентовану особистісну інтонацію, широкий погляд на світ, включеність у європейський контекст, удалу побудову аналогій та їхню оригінальну прив'язку до поточного контексту. Не менш цінним видається і систематичне нагадування про здавалося б забуті високі моральні та громадянсько-патріотичні цінності, що напрочуд влучно сформульовано в одному з есеїв: «У часи національної кризи треба бути вимогливим не тільки до батьківщини, а й до самого себе. Не брехати, не бруднитися. Думати».

 

Сергій Шебеліст, газета «День»

 

Фото - www.zn.ua

 

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Сергій Шебеліст, «День»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
25739
Читайте також
17.08.2009 17:46
Наталия Влащенко, «Публичные люди»
26 312
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду