Про них потрібно знати
Робоча назва шестисерійної стрічки - «Сталеві строфи Марка Боєслава». Фільм створюють на базі Коломийської телекомпанії «НТК». Професійних акторів, стверджує Зіновій Бойчук, у фільмі немає. Люди, які задіяні в створенні стрічки, пережили страшні лихоліття війни. Зйомки даються нелегко. Автор фільму зізнається, що найважче створювати постановочні сцени, в яких беруть участь по 30 - 40 осіб, усіх їх потрібно відповідно одягнути та озброїти.
Буває, що в акторів здають нерви, проте ця праця, переконаний Зіновій Бойчук, того вартує: адже ідея фільму - відтворити не лише нашу історію, але й показати героїчну постать поета, публіциста та редактора підпільних видань Михайла Дяченка (псевдо «Марко Боєслав»). «Ми знімаємо фільм про оунівців. Тоді кожного підпільника оберігало до 20 цивільних людей, - розповідає Зіновій Бойчук, - якщо б під неймовірними тортурами підпільники видали цих людей, всіх їх забрали б до Сибіру. Ціною свого життя вони рятували українців».
Автори фільму намагаються точно відтворити предмети побуту повстанців, їхній одяг та зброю. У фільмі показані бункери, де переховувався Марко Боєслав. Сценарій фільму написаний за матеріалами, які Зіновій Бойчук збирає вже 15 років. Багато архівних матеріалів передала СБУ. Чимало свідчень та документів тих часів автори фільму отримують від очевидців тих подій. Усі вони дають змогу більш повно зрозуміти постать героя фільму та відкрити нові сторінки його біографії.
Зіновій Бойчук зізнався, що навесні йому довелося навіть змінити сценарій - додалися факти, які досі були невідомими.
Знімають фільм біля населених пунктів - утім, мешканці приближених сіл не протестують, зустрічають привітно й із гумором. Нещодавно, каже Зіновій Бойчук, побачивши людей у повстанській формі, люди вигукували: «Хлопці, москалів вже немає! Бийте наших бюрократів!»
Загалом фільм про Марка Боєслава, стверджують автори, сумний, ліричний, наповнений колядками та піснями на вірші героя фільму. Над їхнім музичним супроводом працювали три композитори, пісні виконують відомі українські співаки. Бюджет фільму, за словами Зіновія Бойчука, дуже великий. Адже одна куля нині коштує біля трьох доларів, а їх щодня «...доводиться випускати по півмішка».
Головний спонсор фільму - ВАТ «Прикарпаттяобленерго». Керівник інформаційної служби цієї компанії Наталя Андрусечко повідомила, що керівництво ВАТ «Прикарпаттяобленерго» жодного дня не вагалося у рішенні фінансувати цю стрічку. «Навіть якщо скажуть, що його роблять аматори, то ми розуміємо, що це аматори-фанати, в яких болить серце за ту справу, за яку вони взялися... Досі ми думали, що пісня «Черемшина» є народною. А виявляється, вона має автора... Нехай про це дізнаються всі. Нехай покажуть все, що зібрано важкою працею, аби ці матеріали не пропали», - каже Наталя Андрусечко.
Фільм про Марка Боєслава вийде на екрани навесні наступного року, до 100-річчя від дня народження головного героя стрічки. Уже ведуться перемовини, аби шестисерійний документальний фільм показали на одному із всеукраїнських каналів. А поки тривають зйомки, Зіновій Бойчук звернувся до всіх, хто володіє інформацією про ОУН - УПА, з проханням надати ці документальні чи речові свідчення знімальній групі.
Фото: http://img475.imageshack.us/i/karpatybeforeqt1.jpg/
Ірина Дружук, «День»