Передвиборчий вінегрет. Моніторинг теленовин 21–27 січня 2019 року за новою методологією

Передвиборчий вінегрет. Моніторинг теленовин 21–27 січня 2019 року за новою методологією

2 Лютого 2019
3185

Передвиборчий вінегрет. Моніторинг теленовин 21–27 січня 2019 року за новою методологією

3185
Канали виявилися прихильними до багатьох кандидатів у президенти, але набір у кожного свій. Дотримання стандартів інформаційної журналістики в новинах «Інтера», «1+1», СТБ, ICTV, «України», «UA: Першого», «112 Україна» та 5-го каналу.
Передвиборчий вінегрет. Моніторинг теленовин 21–27 січня 2019 року за новою методологією
Передвиборчий вінегрет. Моніторинг теленовин 21–27 січня 2019 року за новою методологією

Із лютого по листопад 2019 року «Детектор медіа» буде реалізовувати масштабний моніторингово-аналітичний проект «Детектор виборів». Ми зосередимося на тому, щоби глибше та оперативніше аналізувати дотримання стандартів, наявність матеріалів із ознаками замовності, прихованої агітації тощо, маніпуляції та дезінформації в ефірі українських телеканалів. Ми розширили моніторинг телевізійних новин: за новою методологією, чимало інформації про новини аналізованих каналів буде вноситися до бази даних, що дозволить «Детектору медіа» створювати нові аналітичні продукти й дослідження інформаційного телеконтенту. Тож фокусування на виборчій тематиці не означають, що всі інші порушення залишаться непоміченими.

 

Протягом тижня людей, які заявили про свій намір узяти участь у президентських виборах та подали документи до Центральної виборчої комісії, побільшало. У теленовинах це спричинило потік різнобарвного піару — некритичних повідомлень, де факти пересипані передвиборчими обіцянками та оцінними судженнями самих журналістів. Мало кому з телеканалів удалося висвітлювати появу нових кандидатів цілком нейтрально; більшість віддавала перевагу окремим політикам, зазвичай кільком водночас.

21 січня, понеділок

Знаковим для виборчого процесу було висування трьох кандидатів: Юрія Вілкула від «Опозиційного блоку — Партії миру і порядку», що відбулося напередодні, Володимира Зеленського від партії «Слуга народу» та Олега Ляшка від Радикальної партії. Ляшко одразу ж і подав документи на реєстрацію в ЦВК. Того ж дня кандидатами офіційно стали Роман Насіров та Олександр Шевченко.

Піарили Вілкула та Ляшка на ICTV, СТБ та «Україні». Зеленського — на ICTV та «1+1». На СТБ звели Вілкула, Ляшка і Зеленського в один сюжет, включивши лише вигідні моменти про кожного з політиків. На «1+1» про Ляшка говорили дещо іронічно, але все одно він виглядав абсолютно позитивним героєм.

Нейтральні новини про кандидатів вийшли на 5-му та «UA: Першому».

Цикл матеріалів про вибори, що радше піарять кожного окремого кандидата, на ICTV почався з Олександра Вілкула. За кадром автор сюжету Денис Розенко сам нахвалює програму кандидата: «У презентаційній програмі кандидата — чотири основні кроки, які має зробити країна на шляху до успіху. Зупинити війну. Ухвалити нову Конституцію. Відродити економіку та повернути стабільність і соціальний захист кожному українцеві»; «За словами кандидата в президенти, разом із ним прийде команда однодумців, яка вже має плани подолання кризи».

Наступний матеріал — про висування Володимира Зеленського. У цьому повідомленні наголосили, як усе відбулося просто й відкрито — за піцою, без офіціозу і з жартами. Ведуча сказала, що свою програму Зеленський оприлюднить найближчим часом, а сам комік заявив: «Змін буде дуже багато. По-перше, це молоді відкриті люди, креативні, в яких мета не оставлять деньги на пенсию, а работать сегодня, делать максимально что-то, то они могут сделать для нашей страны». І одразу після цього — матеріал про Ляшка: «Серед президентських планів Ляшка — провести референдум про запровадження смертної кари для корупціонерів і терористів». Потім ведуча анонсувала, що після новин у студії «Свободи слова» буде Анатолій Гриценко. Увесь цей блок задовольняє радше піар-потреби кандидатів, аніж потреби глядачів в інформації про них.

Ще один канал групи Пінчука, СТБ, висування Вілкула, Зеленського та Ляшка об’єднав одним сюжетом. Але назвати його інформативним не можна. Наприклад, про висування та програму Вілкула зі студії начитала ведуча, сказав сам Вілкул, а потім ще і його однопартійці Вадим Новинський та Борис Колесников. «Только мир и развитие могут привести нашу страну к успеху», — сказав Новинський. Це рекламне гасло, а не коментар.

Крім повідомлення про висування Ляшка, чого було би достатньо для інформування про перебіг виборчого процесу, тут дали й коментар політика: «Проблема в Україні одна, глобальна проблема — багато свиней при владі і внаслідок цього мало поросят у селі. Політика Ляшка буде протилежною — менше свиней при владі і більше поросят у селі». Змістової цінності ця цитата не має, але емоційно впливає на глядача. І про висування Зеленського сказали теж тільки позитивне: «Бургери, піца і неформальне спілкування. Так минув з'їзд партії Володимира Зеленського… запевнив, його передвиборча кампанія буде прозорою, бо все фіксуватиме у відеощоденник».

Єдиний мікрофон у кадрі на з’їзді «Слуги народу» належить каналу «1+1». Тому закономірно, що про висування Зеленського вигідний політику матеріал вийшов і тут. Акцент зробили теж на тому, що все відбувалося просто і без пафосу, ближче до людей. «Ми хочемо виходити на зв'язок з людьми, щоб вони бачили, які ми. Я дуже хочу, щоб люди бачили, які у нас проблеми, як ми живемо. Гадаю і молюсь, щоб у нас получилось. Я б хотів, щоб люди побачили весь цей процес», — сказав на камеру Володимир Зеленський.

«1+1» також повідомив про висування Олега Ляшка. Однопартійці казали тільки хороше, сам лідер партії «пообіцяв знизити ціни на газ, підвищити зарплати, закінчити війну на заході і побороти корупцію». Реалістичність таких намірів навіть не береться під сумнів. А на завершення Ляшко порівняв себе з Лукашенком (у його версії — це комплімент): «Президент Білорусії — господар. От таким же господарем в Україні буде Ляшко. Як Лукашенко в Білорусії — господар, Ляшко буде в Україні господарем. Два господарі по сусідству завжди дадуть ради своїм народам».

Піарили Ляшка й на «Україні» в першому ж сюжеті випуску новин. Його називають одним із головних претендентів на президентське крісло. Це коментує Мар’ян Ощановський, якого титрували «політичним експертом»: «Якщо все-таки відштовхуватися від програми, вона справді, я думаю, вона знайде підтримку серед українського народу, оскільки вона відображає інтереси українського народу і очевидно, що виборець підтримає таку програму. І я оцінюю як достатньо серйозні, і Олегу Ляшку під силу поборотися за вихід у другий тур», — сказав він. У цьому сюжеті згадали про подачу документів Олександра Шевченка та Романа Насірова, але суто інформативно, на відміну від подачі Ляшка.

Хоча на каналі «Україна» останнім часом активно підтримували Олександра Вілкула, про його з’їзд напередодні нічого не казали. У студії був його однопартієць Борис Колесніков із обговоренням газового питання та стану економіки, що вилилося у критику влади. А Вілкула у випуску все ж згадали в сюжеті про справу Олександра Єфремова. Його судять за звинуваченням у державній зраді та зазіханні на територіальну цілісність України. Вілкул та Єфремов є колишніми регіоналами та урядовцями часів Януковича. А тепер Вілкул переконував, що Єфремов є політичним в’язнем. Аргументів обвинувачення в сюжеті не дали, тобто в матеріалі порушено стандарт балансу.

На «Інтері» про висування кандидатів повідомили коротко й без зайвих епітетів. Матеріал сфокусували на передвиборчих рейтингах: «Рейтинг соцопитування очолюють Юлія Тимошенко, Петро Порошенко та Юрій Бойко. За Юлію Тимошенко готові проголосувати понад 17,5 % виборців. За Петра Порошенка — трохи більше 15 %. У Юрія Бойка рейтинг дещо зріс — 12,6 % опитаних готові підтримати політика», — озвучили за кадром дані Центру соціального інжинірингу «РАНД». Ні період, ані вибірку, ні географію, ані тим більше замовника опитування, як того вимагає закон, не вказано. Пошук цієї компанії виводить на фейсбук-сторінку, створену 20 січня цього року, в інформації немає посилання на сайт організації. Показово, що презентація цих даних відбулася у прес-центрі «Українські новини», що входить до Inter media group Дмитра Фірташа.

Далі у випуску просували інтереси ще одного претендента на президентське крісло — Сергія Капліна, який обіцяв знизити ціну на газ удвічі.

На 5-му каналі про висування Ляшка й Зеленського повідомили дуже стримано і з нотками скепсису: «Лідер радикалів заявив, що стане першим главою державу, який ухвалить закон про імпічмент Президента з чітко прописаним механізмом усунення. Щоправда, закон ухвалює парламент»; «Шоумена Володимира Зеленського висунула в президенти партія “Слуга народу”. У них також сьогодні був з'їзд. Він відбувся в офісі Зеленського у неформальній обстановці. Принаймні таке відео було оприлюднено на сторінці шоумена. От ви бачите з'їзд. На ньому також одностайна підтримка і без альтернативних кандидатів. Нагадаю, що партія “Слуга народу” була зареєстрована понад рік тому і відтоді фактично не була помічена у публічній діяльності».

На 5-му каналі та «UA: Першому» повідомили, що Роман Насіров та Олександр Шевченко подали документи до ЦВК. Схоже, що «UA: Перший» узяв за правило говорити про кандидатів, які вже дійшли до ЦВК, й не розпорошуватися на заяви про наміри участі.

Безвідносно до виборчого процесу матеріали з ознаками замовності також виходили на «Україні» та «Інтері». На обох каналах переконували в невинуватості Миколи Мартиненка, ігноруючи сторону обвинувачення. Як відомо, колишнього народного депутата звинувачують у заволодінні коштами державних підприємств «СхідГЗК» та «Енергоатом». «Інтер» та «Україна» систематично переконують глядачів у його невинуватості.

Також на «Інтері» однопартійка Юрія Бойка Наталія Королевська критикувала новий механізм монетизації субсидій. Балансу думок не забезпечили. В іншому матеріалі переконували, що на журналіста видання «Страна.ua» В'ячеслава Селезньова тиснуть через професійну діяльність, звинувачуючи в незаконному зберіганні наркотиків. Версії правоохоронців у цьому матеріалі немає, лише заяви Селезньова та редакторки видання Світлани Крюкової: «Предъявили к нему ряд невыполнимых требований, в частности они под шантажом, и давлением, и угрозами заставили его сотрудничать со службой безопасности, с тем чтобы сливать системную информацию о сотрудниках нашего издания. Слава, как порядочный человек, отказался это делать».

На каналі «Україна» також розповідали про благодійність Ріната Ахметова та внесок його компанії ДТЕК в енергонезалежність країни.

22 січня, вівторок

У центрі уваги — партійний з’їзд «Батьківщини», на якому кандидаткою у президенти висунули Юлію Тимошенко. Також відбувся з’їзд ВО «Свобода» з висуванням Руслана Кошулинського. ЦВК зареєструвала кандидатом Юрія Бойка. А документи на реєстрацію принесли Олександр Вілкул, Ілля Кива та Аркадій Корнацький.

Висування Тимошенко вигідно для неї показали ICTV, «Україна», «1+1», «Інтер» та СТБ. Детальніше про з’їзд «Батьківщини» в теленовинах можна прочитати у статті Отара Довженка. Висування Кошулинського піарили ICTV та «Інтер», Вілкула — ICTV, СТБ та «Україна».

Про особливу прихильність новинарів до Тимошенко можуть свідчити такі цитати:

ICTV: «Політик наголосила, що домагатиметься енергетичної незалежності країни, та підкреслила, що має стратегію для досягнення миру і безпеки, а також план повернення Криму і Донбасу під контроль України»;

«Україна»: «Спокійна та усміхнена нинішня лідерка соцопитувань, очільниця БЮТу прийшла до ЦВК разом із командою. Подавши документи, журналістам повідомила: останні чотири роки збирала найкращих фахівців у різних галузях і розробляла стратегію відродження країни»;

«1+1»: «Юлія Тимошенко, лідер партії “Батьківщина”: Я без застережно вірю в те, що на цей раз нам це вдасться. Я точно знаю, що план який намічений, він принесе очікуваний, бажаний результат. Я в це вірю, та дуже вірю в Україну»;

«Інтер»: «Сама Юлія Тимошенко наголосила — країна давно заслуговує на принципового лідера… Лідерка “Батьківщини” також наголосила, що її програма розвитку держави детально прописана. Розробляли проект найкращі інтелектуали країни. Саме тому стратегія “Новий курс” має бути найдієвішою»;

СТБ: «З'їзд відбувся під гаслом “Вірю в Україну!”. Сама Тимошенко у своєму виступі перед делегатами пообіцяла зміни в країні… Про кандидатуру Тимошенко говорять військові, волонтери і дипломати… Юлія Тимошенко, кандидатка на пост Президента України: “Сьогодні я з усією відповідальністю заявляю, Україна повністю вичерпала весь історичний запас страждань, лихоліття та невдач. І відсьогодні ми розпочинаємо зовсім нову епоху — епоху успіху, щастя, процвітання, всього найкращого”».

У вечірніх новинах «UA: Першого» та «112 України» про висування Тимошенко не йшлося. Хоча це була одна із найбільш обговорюваних подій дня. На 5-му про це, як і про висування Руслана Кошулинського, повідомили стисло і стримано.

На ICTV після матеріалу про Тимошенко взялися до просування позиції Кошулинського. У начитці ведуча не вдається до відвертих реверансів для політика, для цього 20 секунд ефіру дали на коментар лідера «Свободи» Олега Тягнибока: «Ми переконані, що Руслан Кошулинський як власний кандидат від об'єднаних всеукраїнських націоналістів переможе на цих президентських виборах. Ми переконані, що цього року в українському парламенті буде велика потужна впливова фракція українських націоналістів».

Після цього у випуску показали заяву Олександра Вілкула, який подав документи в ЦВК і обіцяв «не подвести Украину». Також на ICTV вийшов сюжет про благодійний концерт «Океану Ельзи», де Вакарчук каже не шукати в цьому політики. «Усе заради того, аби зібрати якомога більше грошей родинам загиблих героїв. І не варто тут шукати жодних політичних підтекстів, наголошує Вакарчук», — йдеться за кадром. Далі Вакарчук передає слова вдячності хлопцям і дівчатам, які захищають країну.

На СТБ також дали підряд сюжети про висування Тимошенко й подання документів Вілкулом. Того ж дня подавали документи Ілля Кива й Аркадій Корнацький. Але серед них пріоритет надали Вілкулу.

Наступний матеріал стосується Олександра Вілкула, який приніс документи до ЦВК й обіцяв досягнути миру: «Мы четко понимаем, что делать. И сейчас с новой энергией, с новыми силами я иду на выборы для того, чтобы дать стране мир и всей стране дать успешное будущее». Далі перерахували інших кандидатів. І можна відчути, як відрізняється подача:

  • «Ілля Кива, голова Соціалістичної партії не оминув можливості пропіаритись на патріотичних лозунгах»;
  • «Подав сьогодні документи і маловідомий Віталій Лебединець, нардеп Аркадій Корнацький теж іде в президенти як самовисуванець. Каже, чиновники не реєструють його партію “Рух вільних селян”»;
  • «На несвоєчасну реєстрацію партії списує своє самовисунення і Юрій Бойко, який подав документи минулого тижня».

Наприкінці сюжету дали соціологію від Центру Драгоманова, де перша трійка — Тимошенко, Порошенко й Ляшко. Вихідних даних опитування не озвучили. Вибірка, географія, період і метод опитування вказано дрібним нечитабельним шрифтом на інфографіці у відеоряді. Помітно, що оцінки щодо Порошенка суттєво вищі, ніж у раніше озвучуваних рейтингах. Наприклад, у найсвіжішому опитуванні групи «Рейтинг» показник підтримки Порошенка становить 10,8 % серед усієї вибірки та 12,9 % серед тих, хто визначився. А за даними Центру Драгоманова тижнем раніше в Порошенка знайшли понад 17% підтримки.

Також «Україна» анонсувала «Різдвяні зустрічі з Президентом» цілим сюжетом. У своїй рецензії на «Детекторі медіа» Марія Ряпулова розкритикувала цей цикл як «фанерний» піар Президента.

«Інтер» також піарив висування Кошулинського, але дав його синхрон, а не голови партії: «Сьогодні ми представили нашому з'їзду програму докорінних перетворень, в яку ввійшли базові засадничі питання, які вкрай турбують українців, — це перш за все відповіді на запитання, як здобувати перемогу, як дати українцям справедливий мир, як подолати олігархію як основу злиднів, війни і занепаду в Україні». Тільки потім у випуску дали матеріал про Тимошенко. І потім — з’їзд «Опозиційної платформи — За життя» з висуванням Бойка, де наголошували виключно на позитивних характеристиках кандидата: «Своїми пріоритетами на посаді Президента України політик назвав мир для держави, розвиток економіки та соціальну підтримку людей. Про реєстрацію Бойка, як кандидата на вибори Президента, вже повідомили на офіційному сайті Центрвиборчкому».

На 5-му каналі коротко назвали вже зареєстрованих кандидатів, повідомили про висування Тимошенко та Кошулинського, додавши трохи їхнього політичного бекґраунду.

На «112» показали сюжет про виборчі технології: скільки грошей кандидати витрачають на кампанію, як поширюють чутки та фейки про опонентів. Експертами в сюжеті виступили політтехнологи Тарас Загородній та Олександр Курбан і психіатр Олексій Шевцов, який розповідав про особливості сприйняття різних технологій. У попередні тижні новини на «112» майже уникали теми виборів, а тут почали з нейтральних корисних сюжетів.

Крім виборів, на «Україні» із сесії ПАРЄ дали коментарі тільки Ляшка та Новинського, звітували про благодійність Ріната Ахметова та переконували у визначній ролі компанії ДТЕК у залученні інвестицій до енергосектору України. На «Інтері» Сергій Каплін знову критикував тарифи на газ.

23 січня, середа

«1+1» єдині дали заяву Володимира Зеленського про вихід зі складу засновників офшорної компанії, що має відношення до російського продакшену. Раніше розслідування програми «Схеми» показало, що Зеленський продовжує заробляти в Росії, хоча сам він це заперечував. На відео — лише коментар Зеленського з його соцмереж, яким він знову позиціює себе чесним політиком на противагу «досвідченим»: «28 лет наши политики чего-то там обещают, а потом обязательно врут. Я не хочу быть таким, мне неприятно быть таким. Поэтому я пообещал — я сделал. И мне для этого пять лет ждать не надо. Ось».

Наступне повідомлення — про те, що Юлія Тимошенко подала документи до ЦВК. Того ж дня документи подавали лідер соціалістів Олександр Мороз і Руслан Кошулинський, але на них уваги не звернули. До того ж сюжет завершуються словами Тимошенко: «Я вірю, що намічений план вдасться. І дуже вірю в Україну» (останнє — її рекламний слоган). Також позитивно подали лише Тимошенко на ICTV, «Інтері», СТБ та «Україні».

На «Україні» в сюжеті про перебіг виборчої кампанії виділили тих, кого хотіли виділити, й коротко без піару пройшлися по інших дійових особах. Спершу розповідали про амбітні плани Тимошенко: «Спокійна та усміхнена нинішня лідерка соцопитувань, очільниця БЮТу прийшла до ЦВК разом із командою. Подавши документи, журналістам повідомила: останні чотири роки збирала найкращих фахівців у різних галузях і розробляла стратегію відродження країни». Далі Мороз ностальгує за колишнім буфетом у будівлі ЦВК (він уп’яте кандидує в президенти), а Кошулинський каже, що конкуренція між кандидатами — це добре. Ніхто з них не вихваляється своїми політичними планами, як це дали зробити Тимошенко. А наприкінці повідомили, що Порошенко не поспішає подавати документи, мовляв, займається важливими державними справами. Про це говорять і «прості люди» на вулиці: «Президента під час війни не міняють, як коней на переправі». І експерти: «Найсерйозніші речі завжди кажуть у кінці. Тому Президент висунеться у вільний від роботи час. Коли у нього буде така можливість», — сказав Віктор Уколов. Його титрували як політолога, хоча відомо, що він співпрацює з Адміністрацією Президента.

На ICTV, СТБ та «Україні» розповідали про концепцію нової конституції, яку просуває «Опозиційний блок» на чолі з Вілкулом. У цих матеріалах немає альтернативних оцінок, тож це виглядає політичним піаром окремої політсили та її кандидата.

На «Інтері» вийшов типовий піар-сюжет Юрія Бойка, який зустрівся з підприємцями в Одесі й обіцяв підтримку малому й середньому бізнесу «вже офіційно, як кандидат на виборах Президента України». А потім і на інші чутливі для виборців теми перейшли: «Юрій Бойко запевняє: в нього є план дій, який дозволить знизити тарифи та підвищити пенсії», — озвучив автор сюжету Костянтин Редін.

Також на «Інтері» Сергій Каплін вимагав підвищити зарплату соціальним працівникам, і його заява — єдина точка зору в повідомленні.

Про заяву Вакарчука щодо того, що він не буде балотуватися у президенти, в теленовинах не було жодної згадки.

Поза виборчим процесом на каналі «Україна» дали коментарі з ПАРЄ лише від Олега Ляшка. Причому дали включенням і на чотири хвилини. Він веде мову про міжнародну підтримку в питанні звільнення українських моряків, захоплених під час російської агресії, хоча ця тема — прерогатива віце-спікера Ірини Геращенко. Незрозуміло, чому це питання коментує саме Ляшко, а не голова української делегації чи його заступники. Тож виглядає це як спроба приписати політику роль борця за свободу українських військових. До речі, батько полоненого Василя Сороки різко критикував поведінку Олега Ляшка в парламенті під час розгляду питання про запровадження воєнного стану.

Голова Харківської обладміністрації Юлія Світлична хвалилася темпами ремонту автошляхів області на «Україні» та «Інтері». Світлична — одна із завсідниць новин цих двох каналів, і матеріали про неї зазвичай не мають новинної цінності. На каналі «Україна», як і щодня, розказували про благодійність Ахметова на Донбасі.

24 січня, четвер

Майданчиком для неформальних дебатів топових кандидатів у президенти став форум у Давосі. На цьому зробили акцент у матеріалах низка каналів. Адже в один день виступали й Петро Порошенко, і Юлія Тимошенко, й Анатолій Гриценко.

Канал «Україна» так і представив форум — як дебати Тимошенко й Порошенка. Президент хвалився досягненнями своєї команди за п’ять років, а Тимошенко нарікала на незадовільні результати; Порошенко казав про загрозу проросійських сил на виборах, а його опонентка апелювала, що таких у її команді немає. Про третього з кандидатів, Анатолія Гриценка, також присутнього на форумі, в сюжеті не згадували, але показали у відеоряді. У форматі «битви кандидатів» подавали репортажі з Давосу 5-й канал, СТБ та «1+1», надавши слово всім трьом гостям-кандидатам (двом офіційним і одному майбутньому). У своєму жвавому й навіть дещо саркастичному репортажі журналістка «1+1» Ольга Кошеленко виділила навіть відсутнього Володимира Зеленського, й послалася на чутки: «Подейкують, на сніданок до Давоса запрошували ще одного кандидата — актора Володимира Зеленського, але він відмовився, пославшись на зайнятість». Перевіркою цих чуток «1+1» себе не обтяжив, хоча поставити запитання колезі, напевно, було б неважко.

Одразу за тим показали, чим був зайнятий Зеленський: «Артист на сторінці в соцмережі розмістив 30-секундне відео, де він разом із командою взяв до рук лопату і розчищав від снігу проїзд біля свого штабу в центрі Києва. Мовляв, поки кандидати у президенти снідають у засніженому Давосі, в Україні теж є що робити». Як виявилося, цей флешмоб «лопата-челендж» запозичили в російських студентів, а найбільш поширений він у заблокованій в Україні російській соцмережі «Вконтакте».

Після сюжету-дебатів на «Україні» — включення-інтерв’ю з Порошенком. Він каже про перспективи миротворчої місії на Донбасі, перелічує зустрічі з дипломатами й керівниками європейських країн, розповідає, як Україна та Німеччина будуть взаємодіяти в запобіганні втручанню у вибори й чим Україна цікава для інвесторів. Теми важливі, але закрадається підозра: чи не наближення виборів спонукає Президента виділити час у своєму щільному графіку, аби у восьми хвилинах праймового ефіру лояльного телеканалу показати себе з найкращого боку?

Після того — окремий сюжет про український сніданок із коментарем його організатора, «бізнесмена і філантропа» Віктора Пінчука. З українських політиків слово в сюжеті дали лідеру «Опозиційного блоку» Вадиму Новинському. В його словах можна побачити завуальовану політичну рекламу: «Но, возможно, после смены власти в Украине, после того, как новое руководство страны добьется мира, мир — это будет основа для развития экономики».

У репортажі ICTV з Давоса на перший план поставили організатора українського сніданку Віктора Пінчука. На початку сюжету двічі наголосили на його ролі: в підводці та в першому закадровому тексті. Із кандидатів спершу говорив Порошенко про кремлівське втручання в українські вибори, далі Тимошенко критикувала, бо «на її думку, фрагментарні зміни не спрацювали, не працюють і антикорупційні органи», Гриценко говорив про потребу залучати інвестиції.

На «Інтері» також акцентували на особі організатора українського сніданку й дали йому слово. Каже він те, що кореспондент міг озвучити за кадром: про присутність на заході ключових претендентів на президентське крісло. Але цитата цікава: «Два головні українські кандидати в президенти сьогодні з нами — Юлія Тимошенко й Анатолій Гриценко. І ми раді привітати президента України Петра Порошенка».

Крім Тимошенко й Порошенко, свою участь у форумі на каналі коментувала представниця «Опозиційної платформи — За життя» Наталія Королевська. Тут вона виступала від імені ініціативи «Жінки за мир». Цю ініціативу й Королевську «Інтер» системно піарить, тому не дивно, що й тут знайшли привід вклинити її в сюжет.

ICTV та «Україна» поширили заяву Олександра Вілкула із ключовою тезою «Україні потрібен мир». На «Інтері» Юрій Бойко вимагав знизити тарифи на газ.

Також у випуску «Інтера» поширили заяву голови Харківської обласної державної адміністрації Юлії Світличної, що в її регіоні не допустять фальсифікацій та адмінресурсу. Світличну в новинах каналу минулого року піарили більше, ніж ключових посадовців національного рівня.

«Інтер» і «Україна» розповідали про невинуватість Миколи Мартиненка, якого звинувачують у розкраданні коштів державних підприємств.

Крім політики канал «Україна» розповідав, що компанія Ахметова ДТЕК є однією з найпотужніших енергетичних компаній країни. Піарив і благодійний фонд Ріната Ахметова.

25 січня, п’ятниця

У ЦВК зареєстрували кандидатами Іллю Киву, Олега Ляшка, Юлію Тимошенко, Олександра Вілкула, Аркадія Корнацького, Дмитра Добродомова та Олександра Мороза. Документи на реєстрацію принесли Володимир Зеленський, Сергій Тарута, Ігор Смешко та Інна Богословська. Про всіх на рівних умовах розповіли «UA: Перший» та 5-й канал. Нарешті до висвітлення виборчого процесу долучився і «112». Перший матеріал випуску також містив коротку й майже нейтральну інформацію про всіх, хто подав документи цього дня. Щоправда, першим назвали чомусь не надто популярного Ігоря Смешка, хоча хронологічно він не був першим.

Не аналізуються новини «Інтера», оскільки цього дня виходить підсумковий випуск. Детальніше про нього можна прочитати в моніторингах телетижневиків.

ICTV та «Україна» виділили тільки Вілкула й Таруту. Про інших або не говорили нічого (як ICTV), або говорили щось відірване від їхніх політичних гасел, як «Україна», де Вілкул і Тарута просували свої інтереси й гасла. Вілкул апелював до того, що пропри чвари з опонентами, йому вдалося стати кандидатом саме від «Опозиційного блоку». І додав: партії миру і порядку. Юридично це вже нова організація. Власне, далі у випуску «України» анонсували «розслідування» про розкол усередині «Опоблоку», юридичну тяганину із перереєстрацією партійних структур. Очевидно, що сам репортаж висвітлював лише версію проахметовського крила опоблоківців. І знову Олександра Вілкула піарили у форматі інтерв’ю у студії.

На «1+1» зосередилися на Володимирі Зеленському. «Після цього дня ви всі зрозумієте, люди зрозуміють, що все-таки така була не якась там реклама, що я людина слова, якщо я вирішив, я це роблю. Це не фейк. Я дуже серйозно ставлюсь до нашої України», — сказав він. Коротко і нейтрально сказали про подання документів Сергієм Тарутою.

На «Україні» знову Олег Ляшко з ПАРЄ коментував питання звільнення українських моряків, хоча ця тема не є для нього профільною.

Марина Порошенко разом із чоловіком звітували про досягнення у сфері інклюзивної освіти на ICTV, «Україні» та СТБ. Дружину Президента представляли головою його іменного фонду. Тож заяви Порошенка про те, що фонд не мав на меті політичного піару, не підтверджуються.

На «Україні» як і щодня, розповідали про добрі справи фонду Ахметова.

26 січня, субота

У ЦВК — вихідний, тому й новин про реєстрацію кандидатів не було. Але політичний піар був.

Петро Порошенко зустрівся з бійцями 72-ї бригади, що поверталися із фронту. Його привітання в репортажі додали на «Інтері» та «Україні». «UA: Перший» та «1+1» згадали про присутність Президента, але не давали фрагментів промови. ICTV дав лише синхрон Порошенка.

Про Олександра Вілкула на ICTV та «Україні» дали однотипні матеріали. Він скаржився на стан економіки й запевняв, що 50 % економіки перебуває в тіні. Це не відповідає дійсності (або принаймні невідомо, інформацією з яких джерел чи суто власними припущеннями послуговується політик). За оцінками Міністерства економічного розвитку, тіньова складова на перше півріччя 2018 року становила 32 %. Це немало, але й не так багато, як стверджував Вілкул. За цими ж даними, з 2010 року цей показник коливається в межах 30–40 %, а максимальне значення — 43 % — було в 2014 році.

На «Інтері» з посиланням на експерта Українського інституту аналізу та менеджменту політики Владислава Дзівідзінського стверджували, що висування Вілкула є незаконним: «Окружний адмінсуд столиці заборонив формулювання “Опозиційний блок” у назві цієї партії. А відтак ЦВК не мала права реєструвати Вілкула кандидатом у президенти, — вважає експерт». Думки ЦВК, експертів, самого Вілкула чи інших представників його партії у відповідь не запитали.

Також у студії каналу «Україна» вже кандидат Сергій Тарута розповідав про результати форуму в Давосі, хоча не зрозуміло, чим його висновки експертно цінніші від висновків інших політиків. Олег Ляшко розповідав, що для подолання демографічної кризи потрібно подолати бідність у країні. Дослідження, опубліковане у виданні Lancet, фіксує, що в економічно розвинених країнах рівень народжуваності падає. І серед основних причин, які на це впливають, немає показника достатку.

27 січня, неділя

Випуск «Інтера» аналізується замість підсумкових новин п’ятниці.

«Олег Ляшко закликав знизити ціну на паливо та відродити хімічну промисловість в країні», — повідомила ведуча. Передувало цьому повідомлення, що просять підтримки для хімічної галузі «очільники Союзу хіміків України», яких не називають. Як відомо, власник «Інтера» Дмитро Фірташ володіє підприємствами хімічної галузі.

Далі Вадим Рабинович анонсував з'їзд «Опозиційної платформи — За життя» й метафорично повідомив, що з'їзд відбуватиметься паралельно з висуванням Порошенка: «Симптоматично, что в этот день, например, выдвигается один из, я считаю, главных кандидатов со стороны партии войны. Это Порошенко. И наш». Далі Рабинович сказав, що війну з Росією треба зупинити шляхом переговорів, і його партія найкраще може з цим упоратися: «Мы не идеальные, но лучшие в этой ситуации. Вот лучше нет».

Підсумки

Серед кандидатів у президенти найбільш популярними були Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Олег Ляшко та Олександр Вілкул. Переважають нейтральні новини з кандидатами, а чорний піар практично відсутній.

Загалом протягом тижня виявлені 82 матеріали, що мають ознаки замовності або є паркетними новинами. Найбільше таких на каналі «Україна» (34), далі «Інтер» (20), ICTV (15), «1+1» (7) та СТБ (6).

Підготовка цього моніторингового звіту стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через проект USAID «Медійна програма в Україні», що виконується міжнародною організацією «Інтерньюз». Зміст матеріалів є виключно відповідальністю громадської організації «Детектор медіа». З методологією моніторингу можна ознайомитися тут.

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3185
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду