12:25
Неділя, 17 Липня 2016

Вони знають, як вивести країну з кризи. Моніторинг теленовин 4 - 9 липня 2016 року

Боротьба в ефірі за голоси глядачів на позачергових виборах до Ради виходить на фінішну пряму. Найактивніше політичним піаром користується «Опоблок» в ефірі «Інтера». На «Україні» пролунали дивовижні слова Бориса Колеснікова про те, що лише «Опозиційний блок» знає, як вивести країну з кризи... Моніторинг порушень стандартів інформаційної журналістики в новинах «Інтера», «1+1», СТБ, ICTV, «України», «UA: Першого» та 5-го каналу впродовж 4-9 липня 2016 року
Вони знають, як вивести країну з кризи. Моніторинг теленовин 4 - 9 липня 2016 року
Вони знають, як вивести країну з кризи. Моніторинг теленовин 4 - 9 липня 2016 року

4 липня, понеділок

«1+1» продовжує боротися з нововведеннями НКРЄ: «Знавці галузі кажуть: мати незалежну формулу треба, але незрозуміло, чому українські заводи мають платити за доставку вугілля з Роттердама, якщо більшість сировини все ж добувається в Україні і тут бачать прихований мотив». Одним із експертів виступає директор енергетичних програм Центру ім. Розумкова Володимир Омельченко: «Український ринок, нажаль, дуже закритий, дуже монополізований, він знаходиться під владою, я б сказав так, великого бізнесу, монополістів і таким чином за всі ці задоволення сплачує кінцевий споживач». Фінальним акордом стає ім’я монополіста, жирну крапку ставить журналіст: «Більшість теплових електростанцій в Україні належать компанії Рената Ахметова. Претензії щодо нових тарифів на світло мають і урядовці. Прем'єр Гройсман назвав формулу "Роттердам плюс" неприйнятною і доручив міністрам її ретельно проаналізувати. Результати мають оприлюднити у середу». Коментар НКРЄ в матеріалі є, тож балансу думок дотримано.

«Інтер» продовжує піарити «Опоблок»: «Отменить новые тарифы на тепло и горячую воду. "Оппозиционный блок" подал иск в Окружной админсуд столицы с требованием признать незаконным решение НКРЕ. Об этом заявил лидер столичной ячейки партии Александр Пузанов».

«Подробности»  критикують «Укрнафту»: «408 тысяч гривен - именно на такую сумму Антипонопольный комитет Хмельницкой области оштрафовал заправки компании "Укрнафта", причина - антиконкурентные действия. Компании "Укрнафта" - "Айас" и "ТК-Фаро" в первом полугодии 15-го года одновременно повышали или понижали цену на дизтопливо, причем на одну и туже сумму. В Антимонопольном комитете считают, что такое поведение нефтетрейдеров могло ограничить конкуренцию на рынке. Напомню, государству принадлежит половина акций "Укрнафти", а группе "Приват" около 42%». Позиції «Привату» традиційно немає.

 «Україна» тим часом піарить Федерацію профспілок, яку очолював лідер «Партії простих людей» Сергій Каплін, у сюжеті про те, що «Кабмин почти в половину сократил перечень професий с опасными условиями труда. Это в частности работники шахт, металургических, химических и других вредных производств». «Експертом» у темі виступає Григорій Осовий, голова Федерації профспілок, який продовжить з’являтись на екрані з приводу цієї теми впродовж тижня.

«События» каналу «Україна» традиційно розповідають і про Гумштаб Ахметова.

В ефірі «ТСН» «1+1» вийшов піарний сюжет про Віталія Кличка: «Кличко з левенятами на руках пообіцяв зробити зоопарк візитівкою Києва, щоправда, через три роки. На презентацію проекту оновленого звіринця мер вийшов з директором зоопарку й двома маленькими хижаками. Їх стискав у обіймах кілька хвилин, передав їх працівникам, коли підійшов до мікрофона». Те ж ми побачили й на «UA:Першому» та «Україні».

5 липня, вівторок

«Подробности» продовжують нав’язувати глядачам кандидатів в нардепи від «Опоблоку»: «Председателя окружной избирательной комиссии по округу №114, это в Луганской области, Евгения Байрамова жестоко избили накануне. Евгений Байрамов возглавляет территориториальную избирательную комиссию в Луганской области, представляет "Оппозиционный блок"». Байрамова захищає однопартієць Юлій Іоффе. Далі кореспондент не зовсім точно інтерпретує наступний синхрон експерта: «Активисты гражданской сети "Опора" уверены: нападение ни что иное, как политический заказ»:

«Ольга Айвазовская, координатор гражданской сети "Опора": Поліція розглядає декілька версій мотивів цих подій, але більшість схиляється до політичних, професійних аспектів діяльності цієї особи, так як вона не має власного бізнеса або не веде якусь діяльність поза професійною партійною роботою».

Як бачимо, різниця очевидна. Експертка посилається на версію поліції, а не на оцінку авторитетної ГО «Опора», тож слова кореспондента «Інтера» є, очевидно, маніпулятивними. Подібний матеріал вийшов і на «Україні».

«1+1» натомість дискредитуває іншого кандидата в нардепи від «Опоблоку», Загіда Краснова: «Заява до поліції після спроби взяти інтерв'ю. Журналістка "Українських сенсацій" змушена звернутись до правоохоронців після намагань поспілкуватися з одним із кандидатів на довиборах у Дніпрі. Загід Краснов називає себе опозиційним кандидатом, за якого активно агітує Олександр Вілкул, віце-прем'єр часів Януковича. Сьогодні він у грубій формі відмовився відповідати на запитання про розкрадання бюджетних коштів і про свої нинішні зв'язки з регіоналом-втікачем Олегом Царьовим. Пізніше, за словами журналістки, охоронець кандидата Загіда Краснова почав погрожувати знімальній групі». Слова іншй стороні не надано.

Верховна Рада цього дня більшістю голосів дала дозвіл на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт народного депутата Олександра Онищенка. «1+1» у своєму матеріалі акцентував увагу на тому, що «проти були колишні регіонали, нині представлені фракцією «Опозиційного блоку», «Відродження», «Воля народу», до останньої належить і сам Онищенко. Його в парламенті не дочекались, бо депутат під прикриттям недоторканності встиг з країни втекти». Про неточність такого пасажу «ДМ» вже писав тут.

Також «ТСН» б’є по компанії Ріната Ахметова ДТЕК: «У корупційній змові депутати Івано-Франківської облради запідозрили "ДТЕК Західенерго" і Державну фіскальну службу. Бурштинська ТЕС, яка належить "Західенерго",  заборгувала обласному бюджету понад 96 мільйонів гривень, так званого екологічного податку, а податківці дозволили компанії зараз цього боргу не сплачувати. Депутати таке рішення називають безпрецедентним, бо переконані, що такі податкові пільги більшість підприємцям навіть не снились. Скандальне питання обговорили сьогодні на засіданні бюджетного комітету Обласної Ради». Позиція «ДТЕК» у матеріалі є, однак вона дуже маленька порівняно з критичними коментарями.

Наступний удар «1+1» - по Михеїлу Саакашвілі. Російська компанія з контейнерних перевезень, яка колись працювала в Іллічівському морському порту, вимагає від останнього 12 мільярдів гривень. «1+1» розповідає передісторію: «За три роки один із найкращих портів перетворився на збитковий об'єкт із мільйонними кредитними зобов'язаннями. Тоді за ініціативи прем'єрів Росії Володимира Путіна і України Микола Азарова порт поновив контракт з головним оператором контейнерної перевалки - ПП "Контейнерне термінал Іллічівськ". За інформацією ЗМІ, ця компанія належить російському олігарху і депутату Віталію Южиліну. Наступний керівник порту Юрій Крук спробував розірвати контракт із росіянами. Головна причина - КТІ, користуючись виробничими потужностями порту, заробляла на них, а порт банкрутував». У лобіюванні російських інтересів канал звинуватив Бориса Колесникова, однак його коментаря тут немає. Також у матеріалі журналіст звинувачує Саакашвілі в тому, що той звільнив Крука і нібито пролобіював російські інтереси. Позицію каналу дуже чітко видно в матеріалі на цю ж тему наступного дня, в середу. У 2013-му в порту змінюють керівництво, і цього директора «ТСН» хвалила, почавши одразу критикувати Саакашвілі: «Юрій Крук у судовому порядку розриває договір із КТІ і виграє усі одеські господарські суди. Іллічівський морський порт знову стає прибутковим. Але минулого року новопризначений губернатор Михайло Саакашвілі відсторонив Крука і знову змінив керівництво лояльне до російської компанії».

Натомість розслідування «Ліги.нет» свідчить про протилежне. За інформацією видання, саме Крук лобіював інтереси Ігоря Коломойського в Іллічівському порту, а прибутки і успіх компанії за час правління Крука – фікція, оскільки цифри зросли, мовляв, лише через девальвацію валюти.

У сюжетах «ТСН» за вівторок і середу також є удари в бік КТІ – компанії, яку, за розслідуванням «Ліги», витіснив з порту саме Крук і отримав позов: «А це фото було зроблене вчора в нічному клубі в Одесі менше, ніж за добу до суду. Чоловік у світлому - директор порту Сергій Крижановський. Зліва від нього в темному одязі дериктор КТІ Андрій Павлютін. КТІ одразу подає позов до суду і просить стягнути на свою користь більше 12-ти мільярдів гривень за нібито недоотриману вигоду» (середа, випуск о 19:30).

ICTV видає піар члена Радикальної партії Віктора Галасюка: «Віктор Галасюк закликав депутатів ухвалити законопроекти, які дадуть більше преференцій учасникам індустріальних парків. Зокрема, звільнити інвесторів від сплати податку на прибуток на 5 років, а також від сплати ПДВ на імпортне виробниче обладнання. Галасюк переконаний: держава лише виграє, адже інвестиції з-за кордону зростуть і ми зможемо позбутися статусу сировинної країни, натомість нарешті почнемо експортувати вже готову продукцію».

«Інтер» тим часом піарить Партію простих людей Сергія Капліна з його Федерацією профспілок: «Пересмотреть тарифы завтра будут требовать не только политики, но и профсоюзы. Они готовят Всеукраинский марш протеста, прийти собираются и к зданию парламента, и к Кабмину.Требовать намерены адекватные цены на коммуналку и повышения трудовых доходов». Замість Капліна від імені партії виступає Олександр Сугуняк: «Профсоюзи кличуть завтра всіх на марш протесту в столиці і всіх обласних центрах. Нас має бути багато, урядовці мають бачити, що десятки і сотні тисяч людей не згодні платити космічні суми при мізерних заробітах».

Наступний сюжет каналу - теж проти підвищення тарифів: «В том, что новые тарифы на коммунальные услуги экономически необоснованны, уверяют и эксперты. И призывают украинцев оспаривать их в суде». У цьому сюжеті серед експертів нізвідки з’являється лідер київського осередку Опоблоку Олександр Пузанов: «Мы уже подали около 10 исков к Кабинету министров Украины, к Национальной комиссии, которая устанавливает соответствующие тарифы, что тарифы необоснованны, у них нет экономической базы. Но суды предпочитают останавливать производство по делу для того, чтобы не отменять эти постановления».

«Подробности» критикують міського голову Миколаєва, члена «Самопомочі»: «В Николаеве мэр города в нетрезвом виде явился на встречу с жильцами многоэтажки. Об этом сам рассказал в эфире местного телеканала. […] Пользователи окрестили Сенкевича как "Мэра, который пробил дно бутылки"». Коментар з вибаченнями мера є, однак журналіст завершує сюжет фразою про те, що місцевим журналістам було цікаво інше: мовляв, Сенкевич святкував за одним столом з представниками різних політичних сил, ніби між ними немає суперечок.

Далі «Інтер» завдає ще одного удару по «Самопомочі»: «Ну а вот мэру Львова головной боли добавили социологи. Они подсчитали: более половины львовян не удовлетворены работой градоначальника. Как показал соцопрос, проведенный группой "Рейтинг", 56% горожан полагают, что Андрей Садовый плохо справляется со своими обязанностями». Зауважимо, що групі «Рейтинг» довіряти не варто, оскільки ми дуже часто «ловимо» її на маніпуляціях, як і видання «Тексти», яке зробило рейтинг псевдосоціологів, куди увійшов і «Рейтинг».

«Україна» вкотре відстоює інтереси свого власника Ріната Ахметова: «"Роттердам плюс" - это новая методика определения цены на электроэнергию для иепловых станций. Согласно ей стоимостью для ТЭС будет привязана к международным индексам. "Роттердам". Считается центром международной торговли углем, а цены на здешней бирже являются ориентиром на мировом рынке. Переход Украины на международную методику и рыночная цена образования на уголь с балансирует тепловую политику в отросли. Тепловые станции смогут накопить топлива для стабильного прохождения отопительного сезона, а угледобывающие предприятия - проводить специализацию и платить достойные зарплаты шахтерам». Насправді ця формула «Роттердам плюс» лобіює інтереси олігарха, про що ми писали в попередніх моніторингах (цьому, наприклад)

Також канал знову розповідає про Гумштаб Ахметова. Цього дня - двома матеріалами.

Цього дня телеканали не втрималися від президентського «паркету»: «Телевежу на горі Карачун, на Донеччині, відбудують за два місяці. Таке доручення дав Президент Петро Порошенко. Він з робочим візитом на сході, бере участь в заходах, щодо другої річниці визволення Слов'янська та Краматорська від проросійських бойовиків, - розповів «UA: Перший». - Глава держави нагородив військовикіі, поспілкувався з городянами та побував на горі Карачун, де в липні 2014 армійці трималм оборону». Такий же матеріал вийшов і на ICTV, «Інтері», «Україні».

«Факти» ICTV видали в ефір матеріал, схожий на комерційну рекламу: «На боротьбу з рейдерами новостворена при Міністерстві Юстиції України комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації за півроку роботи опрацювала 900 скарг і захистила майно інвесторів від незаконного захоплення на 125 млрд грн. Оперативність роботи комісії відчули і в компанії Бунге, яка є одним із найбільших інвесторів України в аграрному секторі».

6 липня, середа

«Подробности» продовжують відстоювати «Опоблок» у боротьбі за 114-й округ: «До сих пор неизвестно, кто напал на главу окружного избиркома по округу 114. Вчера избитого в Северодонецке Евгения Байрамова доставили в Харьков, где прооперировали. У него - тяжелая черепно-мозговая травма, поврежден глаз. Однопартийцы Евгения уверены: на главу избиркома напали, чтобы запугать остальных членов комиссии». Далі – знову коментар опозиціонера, цього разу - Сергія Дунаєва: «Было совершенно давление, прежде всего, на окружную комиссию. Шел метод запугивания людей для того, чтобы сорвать, в том числе, выборный процесс на 114-мокруге…»

ICTV натомість робить матеріал про те, що «вибори на Луганщині під загрозою зриву, в 114 окрузі скандал за скандалом, кандидати у депутати заявляють: виборчу комісію повністю контролює Опозиційний блок. Кажуть, нещодавно в сейфу комісії зникла печатка, це спроба фальсифікувати результати перегонів, що мають відбутись вже 17 липня». Розслідування про печатку так глядачі і не побачили, на відміну від коментаря кандидата в нардепи по цьому округу від партії «Наш край» Сергія Шахова: «Если они не прийдут на выборы и не проголосуют, их голоса просто будут украдены теми политиками,  которые уже 25 лет грабят нашу страну».

В сюжетах «Інтера» про Раду знову надміру коментарів «Опоблоку»:

«Юрій Бойко, голова фракції "Опозиційний блок": Парламент не працездатний, він заблокований і це системна і глибока політична криза. Ми готові хоча приймати участь в комісії, ми готові приймати участь в будь-якій робочій групі, в тому числі на рівні уряду, яке дасть можливість, робота якої, дасть можливість зменшити тариф. Це те, що вимагає суспільство. І це те, що потрібно зробити парламенту. На жаль, ми бачимо, що керівництво парламенту не налаштовано на таку відповідь суспільству.

Сергій Льовочкін, народний депутат "Опозиційний блок": Произошло снижение реальной заработной платы на 10-12% по стране и, при этом, повышать тарифы в 2 раза, является недопустимым. В бюджете недостаточно средств на покрытие субсидий. В бюджете заложено только 35 миллиардов гривен, при необходимых 70, для компенсации тарифов. Это также говорит о том, что в ближайшее время те люди, которые требуют субсидии, могут их не получить, а следовательно, кризис неплатежей за горячую воду и за тепло, он может создать коллапс в платежной системе страны».

Як відомо, урядовці заперечували суму у 70 миліардів, підкреслюючи, що насправді треба 40.  Але їхнього коментаря в сюжеті каналу немає.

«Україна» взагалі запросила нардепа від «Опоблоку» до студії, щоб той висловив свою думку з різних політичних питань.

«1+1» продовжує відстоювати інтереси свого власника Ігоря Коломойського і критикувати одеського губернатора: «Михеїл Саакашвілі двічі програв Ігорю Коломойському в суді. Мова йде про захист честі і гідності. Сьогодні Вищий спеціалізований суд залишив у силі рішення, згідно з яким слова Одеського губернатора, які пролунали у студії «1+1», не відповідають дійсності, а також порочать честь, гідність і ділову репутацію Ігоря Коломойського».

Цього ж дня з полону бойовиків вдалося звільнити ще одного бійця. І телеканали не втрималися, щоб не розповісти про це «паркетом» із його зустрічі з гарантом: «Сьогодні полковник Збройних Сил України Іван Без 'язиков прибув до Києва. З ним зустрівся Президент, - розповів «UA: Перший». - Під час зустрічі Петро Порошенко розповів, операція зі звільненням офіцера була не простою. Все через блокування Росією процесу обміну». Такий же сюжет вийшов і на СТБ, «Інтері» та «Україні».

7 липня, четвер

«Подробности» продовжують розпікати ситуацію довкола позачергових парламентських виборів. Цього дня в центрі уваги – Дніпро: «В Днепре, где через 10 дней состоятся промежуточные парламентские выборы, в открытую переходят от применения грязных технологий к прямому давлению на кандидата от оппозиции», «Что такое "черный пиар", испытал на себе лидер предвыборной гонки Загид Краснов. На днях, под покровом ночи, злоумышленники пытались просто испортить билборды кандидата. Их задержали».

Далі ми бачимо незрозуміле відео, де невідомий чоловік розповідає невідомій жінці, що нібито за зіпсовані білборди отримає 300 гривень. При цьому в жінки немає жодних розпізнавальних знаків: ані правоохоронниих органів, ані мікрофона телеканалу тощо. Тож на якій основі вона його допитувала – невідомо. Однак цей діалог автор сюжету під сумнів не ставить і продовжує розповідати про нібито залякування Краснова: «Теперь конкуренты взялись за близкое окружение и семью Краснова. Только в течение одного дня кандидат столкнулся сразу с несколькими фактами. Сначала коммунальщики незаконно демонтируют пожарные подъезды к его предприятию. Затем некоторые местные СМИ обвиняют сына Краснова в криминале. Якобы он избил одного из работников комунхоза».

Цікаво спостерігати і за відеорядом матеріалу – це постійний показ плакатів Краснова або його прес-конференції. На столі навіть лежали дивні афіші, що Блок Петра Порошенка нібито підтримує кандидата.

Наприкінці матеріалу кандидата називають бізнесменом і «меценатом». Фінальним акордом матеріалу є коментар голови Інституту публічної політики і консалтингу «Інполіт» Сергія Бикова: «Власть сильно рискует тем, что она проводит провокации против Загида Краснова. Поскольку, таким образом, она прямо показывает, кого власть больше всего боится. В данном случае Загид Краснов имеет все тенденции для аккумулирования всего протестного электората и оппозиционного электората.

Сайт «Інполіту» не працює. Натомість частина інформації збереглася на фейсбук-сторінці проекту. Там організація активно пропонує послуги політичного піару та консультування політичних сил. Періодично там також є статті з Костем Бондаренком (недоступні для перегляду на сайті), політтехнологом, близьким до «Опоблоку».

«Україна» також долучилася до піару екс-регіоналів і запросила до студії одного з лідерів партії «Опозиційний блок» Бориса Колеснікова. Питання ведучої були адресовані явно не компетентному в питанні посадовцю, а політику, який використав її питання для збагачення власного політичного капіталу:

«Ведущая: Главная тема сегодня - визит Госсекретаря США Джона Керри и мы сюжет об этом покажем буквально через несколько минут. Одна из тем, конечно, Минские соглашения и гость зверил, что санкции против России будут продолжены, пока не будут выполнены Минские соглашения и не вернется Крым. То есть, на поддержку Америки мы по-прежнему можем рассчитывать?»

Екс-регіонал виступає проти санцій відносно Росії :

«Борис Колесников: За два года товарооборот между США и Российской Федерацией увеличился вдвое, поднимите мировую статистику. Это ничего не дает. Страдают наши граждане. Как мирные жители Донбасса, так и военнослужащие ВСУ, которые гибнут каждый день. Вообще, что дают эти санкции?»

Після розмови про Мінський процес і вибори на Донбасі ведуча перейшла до ударів у бік Радикальної партії і «Батьківщини», давши можливість Колеснікову заявити про те, що лише «Опоблок» є єдиною опозицією: «…Вам не кажется, что вот радикалы и "Батькивщина" уже обошли "Оппозиционный блок" в оппозиционности».

Відповідь лідера «Опоблоку» не забарилася: «Мы единственные, как говорят все мировые консультанты и агенства, прагматики, которые знают, как вывести страну из кризиса. А что такое, что такое объединенная оппозиция демократическая? Это вчерашняя коалиция. […] Это псевдооппозиция. В оппозиции одна, в парламенте одна оппозиционная партия - это "Оппозиционный блок". От начала и до конца!»

У цьому ж випуску канал продовжує відстоювати інтереси свого власника Ріната Ахметова. Журналіст розповідає у сюжеті про те, що «угольная отрасль под угрозой исчезновения», і «дефицит угля чреват срывом отопительного сезона и массовыми отключениями электричества». Мовляв, промислові гіганти борються за екологію і представили свої ідеї зі скорочення викидів в атмосферу. А натомість хочуть «дрібницю» - державну підтримку у вигляді фінансування.

«Експертами» в темі є близькі до Ахметова люди: Юрій Зінченко, гендиректор ахметовського Маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча, Дмитро Шевчик, гендиректор ахметовського «Центрального гірсько-збагачувального комбінату», президент «Укрметалургпрому» Олександр Каленков, який постійно виступає експертом в подібних проахметовських сюжетах (приклади за пошуком його прізвища можна побачити тут, тут, і тут). Тут же і голова профспілки працівників вугільної промисловості України Віктор Турманов, якого ми також помічали в лобіюванні інтересів Ахметова (тут, наприклад).

«Інтер» вкотре атакує заступницю міністра юстиції Тетяну Козаченко, піарячи Сергія Капліна: «Скандал в ведомстве министра юстиции Петренко. "Главного люстратора" Украины Татьяну Козаченко обвиняют в неуплате налогов.Нардеп Сергей Каплин, ссылаясь на расследование журналистов интернет-издания, обратился в Нацполицию, Фискальную службу и к министру юстиции Петренко лично с просьбой проверить, я процитирую: "Неправдивую декларацию Козаченко"». Каплін у Фейсбуку посилався на статтю «Українських новин», а саме «розслідування» написане в стилі блогу, без належних коментарів експертів, і, звісно, без позиції самої Козаченко. Після виходу статті журналіст додав наприкінці скрін її посту в Фейсбуку – обурення з приводу порушення балансу думок в матеріалі.

Не забуває «Україна» і про Гумштаб Ахметова. Цього дня розповідає про нього двома матеріалами.

ICTV піарить Сергія Таруту у сюжеті про те, що «Українська бізнес-ініціатива» підготувала «масштабний проект інвестиційної допомоги Україні з боку Євросоюзу - аналог плану Маршалла». Єдиним героєм матеріалу є Сергій Тарута, який неконкретно роздумує: «Украина на сегодняшний день, к сожалению, не может защитить инвесторов, и это один из главных вопросов, потому что очень высокие риски: риски военные, риски судебные, риски административные, риски того, что они потеряют защиты собственности. И поэтому мы и рассматривали новую модель, когда эти риски убираются, и тогда будет очень бурный, привлекательный инвестиционный климат».

8 липня, п’ятниця

«Подробности» каналу «Інтер» продовжують активно «готувати» виборців до позачергових виборів до Верховної Ради, розкручуючи тему побиття голови луганського тервиборчкому і члена Опоблоку Євгена Байрамова, якого «зверски избили в Северодонецке недалеко от его дома». В боротьбу за голоси одразу вступає сам кандидат в нардепи від «Опоблоку» Борис Лєбєдєв: «Он является председателем комиссии по квоте "Оппозиционного блока". Потому что "Оппозиционный блок" имеет тут наибольший рейтинг. А члены комиссии запуганы. Вот они сутки практически, вторник и среду, не работали, люди боятся за свою жизнь». Потім сам кореспондент називає Лєбєдєва «лидером гонки» і видає його експертом у темі забороненої агітації: «От 50 до 250, до 300 гривен(за голос. - І.А.) Подстраивание под определенные бренды - например, под "Оппозиционный блок". Есть кандидаты, которые подстраиваются, выставляют себя, как оппозиционными кандидатами. Я их называю "прилипалы"».

Наприкінці сюжету журналіст встигає ще й відкрито пропіарити кандидата:

«Борис Лебедев: Год урожайный, природа дала, Бог дал нам урожай, конечно. Вот зерно налитое, вот видите какое, смотрите - прекрасное зерно, просто прекрасное. И качество - видно, что есть клетовина. Вот он - труд селян. Это то, ради чего они здесь живут, ради чего мы здесь живем на селе. Если б государство повернулось лицом к нам, посмотрело на проблемы».

«Інтер» у сюжеті про Раду також дає коментар нардепа від Опоблоку Михайла Папієва: «По деякій інформації, сьогодні представники правлячої коаліції вже мають білети на Маямі, на Сейшели і багато інших. Тобто вони вже рахують, що вони всі проблеми людей вирішили, тому вони тяжко працювали і мають право на відпочинок в теплих острівних краях. Саме тому я рахую, що ця Верховна Рада України має бути розпущена». Кореспондент навіть не намагається з’ясувати, наскільки ця інформація правдива, і взяти коментарі в коаліціянтів. Не цікавиться  журналіст у відповідь і запитанням, куди і коли поїде відпочивати сам депутат.

Цей же канал піарить Федерацію роботодавців, очолювану співвласником каналу Дмитром Фірташем, у сюжеті про протехучилища і їх фінансування. Відтепер ПТУ повинні фінансувати місцеві бюджети, бо «Кабмин Яценюка одним махом - не обсуждая и не советуясь - переложил финансирование ПТУ на местные бюджеты». На «захист» студентів стали Родіон Колишко з Федерації роботодавців і сам керівник цієї організації Дмитро Фірташ: «Наука - это должно быть последнее, которое должно разрушаться в этой стране. Если не будет науки, если не будет кадров, если не будет специалистов, то тогда, о чем мы будем говорить, какая у нас перспектива, какие инвестиции придут в эту страну? Кто будет в нас вкладывать деньги и входить, если они будут видеть, что у нас нет ни людей, ни работников, ни специалистов - никого, кто бы мог осваивать эту работу». Звісно, коментарів Міносвіти і незалежних експертів у сюжеті немає.

5 канал у сюжеті про саміт НАТО приділяє надміру уваги гаранту, переповідаючи його дії і зустрічі, які нічого не пояснюють і не дають нової важливої інформації: «В саміті бере участь президент України на запрошення генсека альянсу. Петро Порошенко наполіг сам, то вже мав розмову з президентом США Бараком Обамою та канцлером Германії Ангелою Меркель, про це інформує речник президента України…».

«Україна» традиційно розповіла про Гумштаб Ахметова.

«1+1» тим часом випускає в ефір сюжет з конспірологічним натяком: «Верховна Рада ще в травні ухваленим законом обмежила показ телевізійного контенту держави-агресора до 30%. Тепер ця квота майже в тричі вища. Проте президент підписувати закон не поспішає. Законотворці припускають: проросійське лобі в українській політиці досить міцне і втрачати інформаційний вплив на українського глядача не хоче». Впродовж усього сюжету автор так і не каже, що ж це за лобі і наскільки воно впливає на Президента. Є коментар з АП, що цей закон Порошенко розгляне після саміту у Варшаві. Однак конкретної інформації в матеріалі так і не було.

9 липня, субота

Цього дня телеканали потішили майже відсутністю підозрілих матеріалів. «Інтер» лише пропіарив Юлію Тимошенко: «Земля не для продажи. Украина не должна допустить прватизации и продажи земель с сельхозназначением. Но а государство, со своей стороны, обязано обеспечить развитие сел, - сказала сегодня Юлия Тимошенко в Черниговской области. Заявления о том, что продажа таких земель позволит привлечь инвестиции, она называет манипуляциями».

А «Україна» традиційно розповіла про благодійність Ріната Ахметова: «Ежемесячно супруги Руденко получают продуктовую помощь Рината Ахметова. В этот день в Покровске волонтеры выдали более 700 наборов выживания».

ВИСНОВКИ

Перегонки за місце під куполом Ради виходили на фінішну пряму. Найактивніше працюють піарники «Опоблоку» в ефірі «Інтера». Щодня ми помічали матеріали, присвячені кандидатам у нардепи. Найчастіше звучить ім’я Загіда Краснова. Ще однією яскравою маніпуляцією тижня були сюжети «ТСН» про Іллічівський порт. Журналісти намагалася відстояти інтереси Ігоря Коломойського і дискредитувати Михеїла Саакашвілі, довівши, що звільнений директор привів порт до прибутку.  Однак розслідування «Ліги.нет» показало протилежне. Загалом упродовж тижня ми нарахували 48 матеріалів із ознаками замовності. Найбільше – на «Інтері» (17), далі «Україна» (16), «1+1» (6), ICTV (4), «UA: Перший» (3); СТБ та 5 канал видали в ефір по одному підозрілому сюжету.

У моніторингу аналізувалися такі випуски новин: «Подробности» («Інтер», випуски о 20:00), «ТСН» («1+1», випуски о 19:30), «Час новин» (5 канал, випуски о 19:00), «Новини» («UA: Перший», випуски о 21:00), «Факти» (ICTV, випуски о 18:45), «События» («Україна», випуски о 19:00), «Вікна» (СТБ, випуски о 22:00).

Скрін-шот События
Всі матеріали розділу / жанру:
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1605
Переглядів
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
Коментувати
Коментувати
Нові тексти на ДМ
2016 — 2020 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду