Наглядовий атавізм

12 Листопада 2007
40277
12 Листопада 2007
20:15

Наглядовий атавізм

40277
Наглядовий атавізм
8 листопада 2007 року розпорядженням Кабінету Міністрів України №975-р змінено склад наглядової ради Національної радіокомпанії України, яку доти очолював віце-прем’єр-міністр уряду Тимошенко (2005 року), а з 2006-го – нардеп-бютівець Микола Томенко. Згідно з цією постановою, новим головою наглядової ради став голова Державного комітету телебачення і радіомовлення Едуард Прутнік. Склад Наглядової ради змінився повністю; зокрема, до неї введено заступника голови Держтелерадіо Олександра Курдіновича, заступника директора Департаменту комунікацій влади та громадськості Секретаріату Кабінету Міністрів України Наталію Дніпренко та радника Едуарда Прутніка – Ігоря Чабана.
 
Склад Наглядової ради НРКУ за Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 8 червня 2005 року
Склад Наглядової ради НРКУ за Розпорядженням Кабінету Міністрів від 8 листопада 2007 року
Томенко Микола (голова)
Прутнік Едуард (голова)
Мураховський Анатолій (заступник)
Курдінович Олександр (заступник)
Лисенко Петро (секретар)
Дніпренко Наталія (секретар)
Набруско Віктор
Безгін Олексій
Гуржий Андрій
Злотник Олександр
Медведєв Олег
Остапенко Дмитро
Петрів Тарас
Станкович Євген
Грималюк Тарас
Чабан Ігор
Роговцева Ада
 
 
Інші новопризначені члени ради – митці: Олексій Безгін – ректор Національного університету театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого; Олександр Злотник – професор, викладач КНУКіМ; Дмитро Остапенко – генеральний директор Національної філармонії; Євген Станкович – композитор.
 
Інформаційні агентства повідомили про це рішення Кабінету Міністрів зі слів віце-прем'єра з гуманітарних питань Дмитра Табачника. Проте ні отримати текст розпорядження, ні почути пояснення урядовців щодо раптового повернення до давно забутої теми наглядових рад не вдалося: документа не було ані в працівників прес-служби КМУ, ані в Державному комітеті телебачення і радіомовлення, тож не було й предмета для коментування. У прес-службі Дмитра Табачника журналістові «ТК» відмовили у коментарі, запропонувавши «ловити Дмитра Володимировича на яких-небудь заходах»… Лише 12 листопада, отримавши текст розпорядження, «ТК» змогла звернутися по коментарі до експертів та представників органів влади.
 
Новообраний народний депутат Андрій Шевченко (фракція БЮТ) називає призначення Едуарда Прутніка головою наглядової ради НРКУ таким, «що не відповідає логіці часу і тим завданням, які стоять перед НТКУ та НРКУ»: «Розумію, що в попередньому складі Наглядова рада не працювала, але мені здається, що Дежкомтелерадіо сьогодні мав би робити інші речі, а саме створити Громадські ради НРКУ та НТКУ, які передбачені законом, просувати державне телебачення та радіо до суспільного мовлення». Рішення реанімувати наглядові ради Андрію Шевченку видається дивним, адже незабаром Едуардові Прутніку, ймовірно, доведеться передавати справи новому керівнику Держтелерадіо. Навіщо тоді Кабмін саме зараз, напередодні створення нової парламентської коаліції, вводить панів Прутніка, Курдіновича і Чабана до колегіальних урядових органів (окрім наглядової ради НРКУ, вони нещодавно стали членами Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі)?
 
Екс-голова парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації також наголосив: «Наглядові ради передбачені старими статутами НРКУ та НТКУ. Інша справа, що ці статути самі по собі є незаконними. Оскільки після ухвалення нової редакції закону "Про телебачення та радіомовлення України"  2006 року НТКУ і НРКУ мали розробити нові статути, які повинен затвердити парламент».
 
Коментуючи перші звістки про зміну складу наглядової ради, Українська народна партія, що входить до складу «НУ-НС», назвала це рішення загрозою запровадження прихованої цензури у програмах Національного радіо. «Наглядова рада здійснює безпосередній контроль за діяльністю державного радіо, приймає щорічні плани, затверджує план розвитку наступного року, тому є реальна загроза, що Партія регіонів може запровадити приховану цензуру програм Нацрадіо», – переконаний Степан Хмара. Київський бютівець Олександр Бригинець має ще серйозніші побоювання: «Почему именно сейчас, после поражения на выборах, регионалы решили в срочном порядке принять столь незаконное решение? Уверен, что речь идет о стремительной рейдерской атаке, цель которой – приватизировать имущество Национальной радиокомпании еще до первого заседания Верховного Совета VI созыва»
 
Голова Всеукраїнської громадської організації «Телерадіоасоціація «УКР-ДВБ-ФОРУМ» Олександр Саломаха нагадав, що старий склад наглядової ради було затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів від 8 червня 2005 року, який відповідав чинному на той час законодавству. Водночас, статтею 14 останньої редакції Закону України «Про телебачення і радіомовлення» від 1 березня 2006 року передбачено створення громадської ради Національної радіокомпанії України, до складу якої входить 17 осіб. Персональний склад громадської ради НРКУ затверджується Верховною Радою України: 9 осіб – за поданням депутатських фракцій у Верховній Раді України, 4 особи – за поданням Президента України та 4 особи – за поданням загальнодержавних об’єднань громадян, що діють у сфері виробництва та розповсюдження телерадіопрограм.
 
Статус громадської ради НРКУ у відповідності з останньою редакцією Закону України «Про ТБ і РМ» визначається Статутом радіокомпанії, який затверджується законом України. Такий закон досі не прийнятий. «Отже, рішення Кабінету Міністрів України про зміну складу наглядової ради НРКУ не відповідає чинному законодавству і фактично усуває Президента України від формування та реалізації державної інформаційної політики», – зазначає пан Саломаха.
 
Та в Кабміну власна логіка трактування проблеми «громадських vs наглядових». За словами заступника директора Департаменту комунікацій влади та громадськості Секретаріату Кабінету Міністрів України та секретаря наглядової ради НРКУ Наталії Дніпренко, наглядова і громадська ради – це різні органи, і кожен має свої функції. «Наглядова рада здійснює нагляд за дотриманням законодавства, встановлених стандартів мовлення, за виконанням державного замовлення тощо. Громадська ж рада повинна виконувати функції дорадчого, консультативного органу; вона може впливати і на програмну політику, але не обов'язково має здійснювати функції наглядової ради. Вони не виключають одна одну», – пояснила «Детектор медіа» пані Дніпренко. 
 
Вона не вбачає непослідовності у діях свого колеги Едуарда Прутніка, який у січні 2007 року висловився проти негайного створення громадських рад НТКУ та НРКУ, а тепер сам очолив раду наглядову. «Робота громадських рад визначається Статутами НТКУ та НРКУ, які затверджуються Законом України, – каже Наталія Дніпренко. – Ці статути не розроблені й не затверджені Верховною Радою, яка поки що не працює. На сьогодні відсутнє нормативне поле для функціонування громадських рад. Закон ухвалено, але не розроблено подальші механізми, тому статус громадських рад та їхні функції не є зрозумілими – на відміну від функцій наглядових рад, прописаних і затверджених постановою Кабміну від 22 вересня 2004 року №1235 "Деякі питання Національної радіокомпанії України". 19-м пунктом цієї постанови зазначено, що контроль за діяльністю НРКУ здійснює наглядова рада, склад якої затверджується Кабінетом Міністрів. Вона сприяє виконанню статутних завдань НРКУ: державного замовлення, ефективного використання майна, яке закріплене за радіокомпанією, тощо. Наглядова рада на чолі з Миколою Томенком не збиралася й не могла ефективно виконувати свої обов'язки, тому настала потреба оновити її склад».
 
До Помаранчевої революції наглядові ради як НРКУ, так і НТКУ очолював тогочасний і теперішній віце-прем'єр Дмитро Табачник. У 2005 році склад наглядової ради НРКУ змінили, а НТКУ – не встигли, каже Наталія Дніпренко, тому останню дотепер очолює Дмитро Володимирович. Утім, зараз є й проект розпорядження щодо зміни складу наглядової ради НТКУ.
 
З Наталією Дніпренко солідарний і заступник голови Держтелерадіо та голови Наглядової ради НРКУ Олександр Курдінович: «Наглядова і громадська рада – зовсім різні. Діяльність наглядових рад передбачена статутами, ці установи працюють досить давно. Ми просто оновили склад наглядової ради НРКУ, оскільки старий склад досить довго не збирався та не виконував покладені на нього функції та завдання. Тому для того, щоб активізувати роботу та підвищити ефективність НРКУ, уряд прийняв рішення внести зміни до складу наглядової ради. До основних функцій наглядових рад, перш за все, належить фінансово-господарства діяльність. Наглядові ради існують у бюджетних установах, державних підприємствах, господарських товариствах, де 100% акцій належать державі».
 
На прохання «ТК» прокоментувати законність зміни складу наглядової ради НРКУ Юридичне управління Держкомітету телебачення і радіомовлення підготувало офіційний коментар:
 
Чинним законодавством, насамперед Законом України «Про телебачення і радіомовлення», не передбачено умов і обмежень формування складу наглядової ради Національної радіокомпанії та її компетенції, оскільки особливості управління телерадіоорганізаціями, у тому числі НРКУ, визначаються їх статутними документами. Зокрема, питання формування та діяльності наглядової ради НРКУ визначені у його Статуті (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2004 р. № 1235).
 
Згідно з п.19 Статуту, загальний контроль за діяльністю Радіокомпанії здійснює наглядова рада, склад якої затверджується Урядом. Наглядова рада діє згідно з регламентом, який затверджує її голова (п.20).
 
Відповідно до п.21 Статуту наглядова рада:
 
визначає основні напрями розвитку та засади програмної політики Радіокомпанії;
 
сприяє виконанню Радіокомпанією її статутних завдань, зокрема щодо оперативного інформування радіослухачів про загальнодержавні, міжнародні, громадсько-політичні та культурні заходи, надзвичайні події і ситуації, а також щодо розповсюдження офіційних повідомлень, роз'яснень рішень органів законодавчої, виконавчої та судової влади; …кадровому і стабільному фінансовому забезпеченню діяльності Радіокомпанії та контролює у межах своїх повноважень використання нею бюджетних коштів;
 
аналізує діяльність Радіокомпанії, готує та подає на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо вдосконалення нормативно-правового регулювання діяльності Радіокомпанії, виконання нею державного замовлення;
 
заслуховує інформацію керівництва Радіокомпанії щодо виконання нею статутних завдань та приймає відповідне рішення;
 
контролює у межах своєї компетенції стан використання Радіокомпанією закріпленого за нею майна.
 
Крім цього, згідно з п.17 Статуту, управління Радіокомпанією здійснює її президент, який призначається на посаду і звільняється з посади Кабінетом Міністрів України за поданням наглядової ради Радіокомпанії. Наглядова рада погоджує звільнення і призначення Президентом Радіокомпанії його заступників -- віце-президентів НРКУ.
 
Призначення головою наглядової ради Едуарда Прутніка – голови Держтелерадіо (розпорядження КМУ від 8.11.2007) і затвердження нового складу наглядової ради НРКУ повністю узгоджується як зі Статутом НРКУ, згідно з п. 3 якого «діяльність Радіокомпанії з питань створення і поширення офіційної інформації про найважливіші події та суспільно-економічні процеси у державі та забезпечення виконання державного замовлення координується Держкомтелерадіо», так і з новим Положенням про Держтелерадіо (затверджене постановою КМУ від 11 липня 2007 р. № 897), згідно з яким «Держкомтелерадіо є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики в інформаційній та видавничій сферах». 
 
Виведений зі складу наглядової ради НРКУ, її президент Віктор Набруско не надто позитивно оцінює розпорядження КМУ. «Ми зараз працюємо згідно зі Статутом, затвердженим Кабміном, – каже він. – І цим статутом передбачене існування наглядових рад. Згідно з новою редакцією закону про телебачення і радіомовлення, статути НРКУ та НТКУ мають затверджуватись парламентом. Я думаю, що в новому варіанті статуту НРКУ йтиметься тільки про громадську раду, в якій будуть представники від громадськості, Президента і Верховної Ради. Не знаю, чи на часі зараз оновлення наглядової ради, коли вже потрібна громадська. Дуже в цьому сумніваюся». На думку Віктора Набруска, своє слово під час роботи над новими статутами НТКУ та НРКУ мають сказати Верховна Рада і Президент.
 
Тим часом, Інститут Медіа Права оприлюднив заяву, в якій називає зміну наглядової ради НРКУ незаконною. Наводимо її текст повністю:
 

Заява Інституту Медіа Права

щодо незаконної зміни наглядової ради Національної радіокомпанії України

Інститут Медіа Права заявляє, що проведена Кабінетом Міністрів України зміна складу наглядової ради Національної радіокомпанії України є незаконною та має бути скасована. Ще з 1 березня 2006 року набула чинності нова редакція Закону України «Про телебачення і радіомовлення», за якою у Національній телекомпанії України та Національній радіокомпанії України керівні органи мають назву «громадські ради», персональний склад який затверджується Верховною Радою України, а не Кабінетом Міністрів. При цьому, відсутність сьогодні громадських рад лежить повністю на совісті парламентської коаліції, яка не бажала ставити на голосування склад колегіальних органів, сформований відповідно до закону за поданням депутатів, Президента України та профільних громадських організацій. Натомість ця ж коаліція зараз вирішила вдатися до кулуарних та незаконних змін, провівши їх через Кабінет Міністрів України.  
 
Кабінет Міністрів у своїх змінах опирався на не менш незаконний статут НРКУ, який у 2004 році був затверджений тим же Кабінетом Міністрів, хоча закон визначав, що засновниками національних теле- та радіокомпанії мають бути Верховна Рада України та Президент України. Зараз легітимність статуту ще менша, оскільки, відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про телебачення і радіомовлення"» від 12 січня 2006 року, статути НРКУ та НТКУ затверджуються законом України. 
 
Про кінцеву мету змін наглядової ради можна лише здогадуватись, однак Інститут Медіа Права не виключає прагнення Уряду незаконно поставити під контроль керівництво Національної радіокомпанії України, оскільки, відповідно до того ж нелегітимного статуту НРКУ, президент радіокомпанії може бути звільнений із посади рішенням КМУ за поданням наглядової ради. Статут прямо суперечить закону, відповідно до якого таке рішення приймають послідовно громадська рада, Верховна Рада України та Президент України, однак ніхто не може гарантувати, що Уряд не прийме ще одного незаконного рішення про зміну президента НРКУ.  
 
Замість Миколи Томенка Головою наглядової ради НРКУ став Едуард Прутник. Ми вважаємо, що таке незаконне отримання посади шкодитиме репутації голови Держкомтелерадіо. Інститут Медіа Права закликає органи влади замість формування нелегітимних органів виконати чинний Закон України «Про телебачення і радіомовлення», зокрема у визначений законом порядок сформувати громадські ради, ухвалити законом статути НТКУ і НРКУ та змінити правовий їх статус – з установи на державне підприємство, як цього вимагає закон.
 
Закон України «Про телебачення і радіомовлення»
Стаття 14. Національна телекомпанія України та Національна радіокомпанія України
1. Національна телекомпанія України (НТКУ) і Національна радіокомпанія України (НРКУ) є державними підприємствами.
2. У Національній телекомпанії України та Національній радіокомпанії України діють громадські ради, до кожної з яких входять 17 осіб.
Персональний склад громадських рад НТКУ та НРКУ затверджується Верховною Радою України за поданням: 9 осіб – депутатськими фракціями (групами) Верховної Ради України, 4 особи –  Президентом України та 4 особи – загальнодержавними об’єднаннями громадян, що діють у сфері виробництва і розповсюдження телерадіопрограм.
Статус громадських рад НТКУ та НРКУ визначається статутами цих телерадіоорганізацій.
3. Керівники Національної телекомпанії України та Національної радіокомпанії України призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України за поданням Верховної Ради України. Кандидатуру на посаду керівника НТКУ (НРКУ) визначає і вносить до Верховної Ради України Громадська рада НТКУ (НРКУ). Пропозицію про звільнення з посади керівника НТКУ (НРКУ) з відповідним обґрунтуванням готує та вносить до Верховної Ради України Громадська рада НТКУ (НРКУ).
4. Національна телекомпанія України та Національна радіокомпанія України мають свої статути, які затверджуються законом України.

 

Від «ТК». Отже, як це часто буває в українській політиці, – а контроль над державною радіокомпанією в період зміни влади, на жаль, залишається справою політичною, – кожна сторона трактує законодавство по-своєму й закликає виконувати ті його норми, які їй більше імпонують, ігноруючи інші. Ми не маємо підстав звинувачувати Едуарда Прутніка, як це робить Олександр Бригинець, у будь-яких намірах порушити закон, проте не можемо не згадати його власні слова про невідворотність створення суспільного мовлення в Україні. Громадські ради НТКУ та НРКУ, як засіб політично-громадського (а не цілком громадського, як має бути в ідеалі) контролю над державними мовниками, є одним із перших важливих кроків до їх роздержавлення та перетворення на суспільні.
 
Без сумніву, занадто політизована модель утворення громадських рад, яка була запропонована на початку 2007 року тогочасними парламентарями, була вкрай недосконалою і потребує переосмислення та трансформації. «ТК» неодноразово наголошувала на тому, що громадські ради слід формувати прозоро, виходячи з інтересів суспільства, а не політиків. На цьому, зокрема, може й повинна наполягати кожна політична сила, зокрема й Партія регіонів, до якої належать Едуард Прутнік і Дмитро Табачник (саме його вважають ідеологом кадрових змін у наглядовій раді НРКУ).
 

Якщо ж позиція керівництва Держтелерадіо щодо необхідності створення суспільного мовлення є щирою, спроба саме зараз посилити урядовий контроль над НРКУ, реанімувавши застарілий і практично атрофований орган – наглядову раду – щонайменше, дивує.

 

Фото – Главред

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
40277
Читайте також
Коментарі
3
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Cash and carry
6248 дн. тому
Браво Табачник! Хитрий лис! Ганьба Прутніку-Курдіновичу-Чабану! Особливо Прутніку: ці хлопці крутять ним як хочуть!
Петро
6249 дн. тому
Все дуже просто. Команда Прутніка- Чабана- Курдіновича за підтримки реального керівника Нацради Куруса перевели свою роботу виключно в схему заробляння грошей та землі. Після Укртелефільму треба ще приватизувати студіію грамзапису Нацрадіо та землю в центрі міста. Тому така поспішність а хитрий Табачник знаючи це - відмовився очолювати незаконну раду
Той хто вболіває
6249 дн. тому
Досить цікава тема. Вона може стати добрим поштовхом до дискусії про систему Суспільного мовлення. Напрацювання є, ще б почав роботу парламент. Окремий респект Світлані Остапі. А виляння Дніпренко про різні функції двох рад просто маразм! Треба відмовлятися від атавізмів типу Наглядових рад. І не лякакайте Набруска! Дивина...і нащо це було команді з Держтелерадіо. І всім одразу...Це напевне їх примусили, або без них їх і оженили. Чи може хто порадив? Роботи й так багато, нащо їм ці клопоти. А так гарно було...
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду