Тележурналістка Наталія Павлова заснувала інтернет-видання про парламент «Грушевського, 5»
У липні в тестовому режимі розпочало роботу інтернет-видання «Грушевського, 5», яке позиціонує себе як перше незалежне недержавне видання про роботу Верховної Ради України та парламентів світу. Видання працює за доменом grushevskogo5.com. Про це «Детектор медіа» повідомили в редакції нового проекту.
ТОВ «ІА "Грушевського, 5"» засновано 13 березня 2015 року. Головний редактор і засновник видання - журналіст Наталія Павлова. У минулому з 2008 року вона працювала на телебаченні редактором і журналістом соціальних ток-шоу та реаліті на телеканалі «Інтер» і Новому каналі, є автором книги «TVой выбор» про формат ток-шоу в Україні.
«Ідея створення видання виникла, коли ми з колегами почали ретельно вивчати та аналізувати політично-інформаційні ресурси різних країн: в першу чергу, парламентські видання. Тоді з'явилася важлива потреба стежити за парламентськими новинами різних країн світу, щоб оцінити, наскільки ефективно працюють народні обранці в Україні та за кордоном. Так виникла ідея створити портал, на якому можна подивитися важливі та ексклюзивні новини зі світових парламентів», - пояснює «Детектор медіа» Наталія Павлова.
Наразі сайт видання працює в тестовому режимі. Повноцінний запуск планується 20 серпня. Матеріали виходять двома мовами - українською та російською. Планується англомовна версія з жовтня 2015 року. Матеріали розміщуються на сайті grushevskogo5.com, а також на сторінці у Facebook та YouTube-каналі Grushevskogo, 5.
Назва інтернет-видання - адреса, за якою знаходиться український парламент. Основні розділи: «Новини», «Верховна Рада», «Парламенти світу», «Законопроекти», «Грушевського TV», «Інтерв'ю», «Блоги», «Освіта», «Фонди».
Це громадсько-освітній портал для електорату, для політично небайдужих громадян, який може надати читачам можливість порівняти роботу парламентів, не гортаючи безліч закордонних ресурсів. 60% контенту видання - це ексклюзивні особистісні розповіді народних обранців, послів, президентів, членів закордонних парламентів, повідомили в редакції.
«Грушевського, 5» також має плани й ідеї щодо онлайн-телебачення та готується презентувати відповідний продукт (на сайті є рубрика «Грушевського TV»).
Редакція видання «Грушевського, 5» знаходиться в Києві. Наразі колектив невеликий: чотири журналісти, головний редактор і менеджер проекту - «молоді, але досвідчені журналісти, які мають політологічну освіту». «Шукаємо авторів на громадських засадах, ведемо перемовини з провідними юристами України, які б допомагали з аналізом законопроектів для однойменної рубрики на сайті», - повідомили в редакції.
Наталія Павлова каже, що сама є інвестором проекту. «Жодна політична партія не причетна до фінансування проекту. Редакція видання з самого початку зробила на цьому акцент. Перший та єдиний обсяг інвестицій - оплата сайту та заробітна плата журналістам видання на перші декілька місяців - це досить скромні мої власні кошти. Вирішити технічні питання з офісом, меблями та оргтехнікою допомагали друзі, які не мають відношення до політики та медіа», - повідомила вона у відповідь на запитання «Детектор медіа» про інвесторів.
Монетизація ресурсу планується за рахунок розміщення реклами на сайті, а також проведення офлайн-заходів та освітніх проектів для студентів і журналістів на грантовій та на комерційній основах. «У видання "Грушевського, 5" змішана модель монетизації. З появою в Україні 3G-інтернету перед онлайн-виданнями відкриваються нові можливості. І ми ними скористаємося», - повідомили в редакції.
Наприклад, на осінь «Грушевського, 5» готує тренінг із журналістами з New York Times. А 20 серпня видання планує презентувати підготовлений спеціально до річниці Незалежності України рейтинг «Топ-100 найефективніших народних депутатів ВРУ за 24 роки роботи парламенту».
«Ми усвідомлюємо сьогоднішню складність ведення медіабізнесу. ЗМІ виходять на самоокупність після стабільно якісних текстів, потужного рекламного ресурсу та власних проектів - у всіх цих напрямках запланована постійна активність», - запевняють у редакції.
Нагадаємо, що за останні місяці в Україні запустилися кілька суспільно-політичних інтернет-видань.
У середині березня розпочало роботу інтернет-видання «Четвертая власть» (vlada.io), головним редактором якого став донецький журналіст і блогер Денис Казанський. Редакція видання знаходиться в Києві. Над проектом працюють журналісти з Донецької та Луганської областей Сергій Сакадинський, якого п'ять місяців утримували терористи «ЛНР», Павло Островський, Олекса Золотаренко та київський журналіст і блогер Микола Малуха. Проекту допомогли донецькі підприємці, з якими товаришують журналісти, - вони надали редакції офіс із меблями та комп'ютерами. Також проект отримав грант від чеської організації People in Need - ці гроші йдуть на зарплату працівникам «Четвертой власти».
У квітні запустилося аналітичне інтернет-видання Politeka (politeka.net), яке працює в форматі пояснювальної журналістики. На етапі запуску головним редактором була співзасновниця проекту Stopfake.org Тетяна Матичак, нині головним редактором є Михайло Багинський. Ім'я інвестора пані Матичак не називала, але стверджула, що фінансування ТОВ «Політека» відбувається через закордонні (західні) фонди. За даними джерел «Детектор медіа», інвесторами проекту нібито є структури Ріната Ахметова, однак у компанії СКМ спростували цю інформацію: «Група СКМ / акціонер СКМ Ахметов Р.Л. не мають жодного стосунку до цього проекту».
Також у квітні стартувало громадсько-політичне інтернет-видання «Висновки» (vysnovky.com). Його головний редактор - Артем Захарченко, який раніше працював головредом сайту Focus.ua. «Висновки» спеціалізуються на політиці і роблять акцент не на новинах, а на аналітичних матеріалах. «Висновки» теж воліють не називати ім'я своїх інвесторів і характеризують їх як «групу патріотичних бізнесменів».
20 травня розпочала роботу онлайн-газета «Точно» (www.tochno.media), головним редактором якої є Сергій Тихий - колишній головний редактор «Газеты по-киевски» і «Крымской газеты», екс-радник голови Київської міської державної адміністрації. В інтерв'ю «Детектор медіа» Сергій Тихий розповів, що засновником і видавцем «Точно» виступає громадська організація «Медіафронт», яка приймає пожертвування на проект. Редакція, до якої увійшли в основному журналісти закритої у 2011 році «Газеты по-киевски», готуватиме суспільно-політичний продукт, розрахований на масову аудиторію. За його словами, видання займатиме проукраїнську позицію, але «обґрунтовано критикуватиме владу».
«Детектор медіа»