«Стоп цензурі!» бачить у законі про наклеп відкриття шляху до політичних репресій

19 Вересня 2012
12603
19 Вересня 2012
15:24

«Стоп цензурі!» бачить у законі про наклеп відкриття шляху до політичних репресій

12603
«Стоп цензурі!» бачить у законі про наклеп відкриття шляху до політичних репресій

Громадський рух «Стоп цензурі!» вбачає в законопроекті про наклеп загрозу журналістам, блогерам, активістам і користувачам соціальних мереж і форумів, які всього лише коментують новини.

 

Ухвалений у першому читанні законопроект, на думку членів руху, може відкрити шлях до політичних репресій незалежних політиків, журналістів та активістів.

 

Рух закликає журналістів всіляко висвітлювати цю тему, аби дати розуміння наслідків ухвалення закону в цілому, а керівників фракцій закликає зважити на невідповідність документу рекомендаціям низки міжнародних організацій, членом яких є Україна.

 

Публікуємо заяву руху повністю:

 

Заява громадського руху «Стоп цензурі!» з приводу ухвалення в першому читанні законопроекту про криміналізацію наклепу

 

Свобода слова - це базова цінність для кожного демократичного суспільства, й спроби її обмежити є переконливим свідченням авторитарних проявів у країні.

 

18 вересня 2012 року український парламент ухвалив у першому читанні законопроект № 11013, який передбачає посилення відповідальності за посягання на честь, гідність і ділову репутацію людини аж до ув'язнення.

 

Цей крок народних депутатів може суттєво обмежити права та свободи кожного українця, бо передбачає кримінальну відповідальність за слово та за критику.

 

244 депутати з провладної більшості пропонують кидати за ґрати в разі «наклепу, тобто умисного поширення завідомо неправдивої інформації, що ганьбить честь і гідність іншої особи, або підриває її ділову репутацію, якщо такі дії спричинили тяжкі наслідки».

 

Фактично, будь-хто, поширюючи критичну інформацію, може опинитися під загрозою кримінального переслідування. Це загроза не лише журналістам, блогерам та активістам, а й простим користувачам соціальних мереж і форумів, які всього лише коментують новини.

 

За умови недовіри до діяльності суду в Україні, ознак його залежності, такі норми в кримінальному кодексі можуть стати основою для кримінального переслідування будь-кого з критиків влади та відкрити шлях до політичних репресій незалежних політиків, журналістів та активістів.

Якщо такий законопроект з'являється в процесі виборчої кампанії - це означає бажання обмежити критичні заяви, а отже й політичний плюралізм, що не відповідає міжнародним стандартам ведення виборчих кампаній.

 

У цій ситуації ми закликаємо колег журналістів всіляко висвітлювати цю тему, аби дати розуміння наслідків ухвалення закону в цілому. У разі відсутності реакції ініціаторів законопроекту - вдатися в майбутньому до ігнорування висвітлення діяльності людей, які прагнуть знищити свободу слова в країні та залякати всіх, хто поширює інформацію.

 

Ми також закликаємо керівників фракцій зважити на те, що цей документ не відповідає рекомендаціям низки міжнародних організацій, членом яких є Україна, зокрема, Ради Європи, яка закликає навпаки максимально декриміналізувати законодавство з дифамації.

 

Ухвалення законопроекту стане серйозним регресом у розвитку України та переконливо засвідчить відхід від міжнародних і демократичних стандартів.

 

«Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
12603
Читайте також
26.09.2012 08:48
Елена Геда, «Коммерсантъ. Украина»
27 303
21.09.2012 09:17
Семен Глузман, society.lb.ua
24 827
20.09.2012 15:52
Інна Долженкова
для «Детектор медіа»
42 899
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду