ТЕЛЕДЕБАТИ: СПРОБА № 2
16 січня Комітет Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації розглянув новий варіант проекту “Закону про теледебати”.
Як відомо, на прийнятий раніше парламентом цей закон Президент України наклав вето.Деталізовані пропозиції і зауваження глави держави за обсягами ледь не перевищували самий законопроект.Основна ж суть їхня в тому, що Президент, спираючись на невідповідність багатьох положень Закону нормам Конституції та інших законів України, вважав неприпустимою “зобов’язалівку” шодо теледебатів, як для партій, або кандидатів-мажоритарників, так і телерадіокомпаній. Непроведення у повному чи частковому обсязі теледебатів вело до аналювання ліцензії “винної” ТРК , а партія ( блок) чи кандидат-мажоритарник просто не мали права вімовитися від участі в дебатах без поважних причин.
Супротив глави держави викликала і норма, згідно якої фінансове, кадрове та матеріально-технічне забеспечення теледебатів мало здійснюватися за рахунок телеорганізацій будь- якої форми власності. Зокрема, у “ пропозиціях” Президента зазначалося: “неприятним є й те, що на виконання закону більшість теле- та радіопрограм у державі, включаючи й у найцінніший для мовлення час, на досить тривалий період проведення виборів ... фактично перетворяється на нескінченний політичний дискусійний клуб в ефірі, засіб самореклами політичних діячів, партій , ще й не за свої кошти, і (шо особливо неприпустимо) навіть тих осіб, які й самі не сподіваються бути обраними. При цьому не враховується, що телеглядачі та радіослухачі мають різноманітні права та інтереси в інформаційній сфері, забеспечення яких є одним з з обов язків держави. Навіть у період проведення виборів суспільство потребує інформаціє не тільки про позиції кандидатів, політичних партій , а й інформації про події в державі та за її межами, трансляцій культурних , освітніх та інших програм.
У підсумку Президент запропонував Верховній Раді відхилити Закон. Депутати ж сприйняли такий вердикт все ж обнадійливо, бо коли Глава держави вирішуе остаточно “зарубати” якийсь законопроект, він у своїх пропозиціях пропонує категоричне “скасувати”. Тож, щоб врятувати саму ідею теледебатів ( до речі , за пропозицеєю Президента питання про радіодебати знято взагалі), робоча група профільного комітету ВР під керівництвом народного депутата Сергія Правденка підготувала нову редакцію цього законопроекту, у якій враховано абсолютно всі пропозиції глави держави.Фактично тепер знак “мінус” змінено на “плюс”.
Перш за все, з назви закону і в усьому його тексті знято саме визначення про обов’язковість проведення передвиборних теледебатів. Тепер це виключно добровільна справа стосовно участі партій( блоків) чи кандидатів-мажоритарників. Державні телерадіокомпанії проводять теледебати в обов’ язковому порядку. Але фінансове їх забеспечення здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету, що виділяються на підготовку і проведення виборів. До речі , у бюджет Центрвиборчкому на виступи з передвиборними програмами партій ( блоків) і кандидатів-мажоритарників за казенний кошт передбачено 17 млн. грівень.Певно, не менше треба буде додатково виділити державних грошей і на теледебати ( звичайно, за умови прийняття і введення в дію цього закону). Правда, не виключається і посильна фінансова участь у такій справі і самих партій чи кандидатів-мажоритарників. Хоча й слабо віриться, що хтось поспішатиме витрачати власні гроші для оплати участі у таких ефірних ристалищах ще й соперників.
Тож принципово новим є рішення дозволити будь-який ТРО ініаціативне проведення теледебатів за її ж рахунок. Бо нинішний Закон “Про вибори народних депутатів України” передбачає витрати на політичну агітацію у ЗМІ або за за рахунок коштів держбюджету, або виборчіх фондів партій чи кандидатів по одномандатному округу.
Теледебати мають проводитися лише в “прямому ефірі” у проміжку між 19-ю та 23-ю годинами, причому у будь-який день(включаючи вихідні, нерабочі та святкові дні). В одній передачі ( яка має йти не менше години) можуть брати участь не більше трьох партій(блоків), а в телетурнірах мажоритарників учасниками передачі має бути не більше 4-х кандидатів з одного виборчого округу. І ще одна обов’язкова умова: щонайменше третина виділеного часу повинна відводитися відповідям учасників теледебатів на запитання виборців, що надходитимуть за допомогою телефонного зв язку, або від присутніх безпосередьо у студії телеглядачів, тощо.
Якою може бути доля нового проекту Закону про теледебати? Передбачається, що Верховна рада 17 січня прийме його одразу в першому й другому читаннях. Ймовірність же підписання його Президентом України, як вважає багато хто з парламентарієв, все ж незначна.
Читайте також:
Акція “Детектор медіа”. Лариса Ившина: “Закон о теледебатах – это бумеранг”
“Теледебати: хто кого переграє?”
ЗАКОН УКРАЇНИ Про обов’язкове проведення передвиборних теледебатів під час передвиборних кампаній по виборах Президента України та виборах народних депутатів України
Питання про теледебати на УТ-1 залишається відкритим"
Общественное телерадиовещание: Документы, комментарии, рекомендации"
В ефірі Нового каналу не буде ні класичних теледебатів, ні передвиборчих шоу.
Влад Ряшин: "Теледебаты состоятся только в том случае, если устроят нас как коммерческий канал"
Теледебати: перед святами хочеться сподіватися на краще…
Як вдосконалити Закон України „Про обов‘язкове проведення передвиборних теледебатів та радіодебатів”?
Олександр Богуцький: “ На ICTV теледебати будуть”
«1+1» – за теледебати. Але у варіанті шоу.
Як вдосконалити Закон України „Про обов‘язкове проведення передвиборних теледебатів та радіодебатів”?
Гарант уже визначився стосовно теледебатів?
ТЕЛЕДЕБАТИ: СПРОБА № 2
Теледебати як зміна звичок влади
Коментарі щодо закону про теледебати
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
експерт з ТБ і РМ
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Читайте також
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ