Коли в нас буде свій Париж?
Точніше – «Касабланка»? Коли нарешті цей фільм буде озвучено українською і показано на телебаченні?
Є речі, про які можна сперечатися. Хто красивіший: Камерон Діаз чи Ума Турман? Які окуляри від сонця стильніші: «авіатори» чи «лисички»? Який відсоток іронії у творчості Вєрки Сердючки: 5% чи 95%? А є речі класичні: торт «Наполеон», Коктебель і заключна сцена фільму «Касабланка».
Торт «Наполеон», напевно, куштували всі. У Коктебелі теж, швидше за все, були. А «Касабланка»... Для тих, хто не бачив, скажу так: там є Хамфрі Богарт (за фільмом – Рік). Невисокий, із чарівними дефектами дикції, застібнутий по горло в інженерський плащ, із капелюхом, який міг би прикрасити опудало, але на його голові стає іконічним. Він не посміхається практично ніколи, а в тій сцені особливо. Та й про що йому посміхатися? Інгрід Бергман, яку хочеться з’їсти – з її черешневими губами, яблучними щоками і мрійливо кирпатим носиком, тримається за його рукав і питає у відчаї: «А як же ми, Рік? Як же ми?».
Вони стоять на злітному полі, пропелери антикварного літака вороже гуркочуть за їхніми спинами, над головами збираються чорно-білі хмари. Все проти них: хронологія (це рік 1941-й), географія (вони в окупованій режимом Віші Касабланці), ну, і ще невеличка дрібниця – Ельза (смачнюща Бергман) заміжня за ідейним Віктором, який мусить вирушати з Марокко до Європи, аби керувати рухами опору і таким чином врятувати майбутнє від Третього рейху. Ельза мусить їхати з ним, хоча, звісно, хоче лишитися з Ріком. Точних свідчень, як у них там склалося з найголовнішим, немає, але коли він каже: «З усіх пивничок в усіх містах по всьому світі вона бере і заходить до моєї...», здається, що добре. Якось я поставила цей фрагмент на рингтон телефона: «Of all the gin-joints in all the towns in all the world she walks into mine…».
Але ще до Віктора і до антикварних літаків у Ріка й Ельзи був Париж. Париж передвоєнний, чистий, не затьмарений війною, шлюбом та іншими побутовими катастрофами. Вони любилися і слухали, як чорношкірний Сем співає про те, як «минає час» і що «поцілунок завжди поцілунок»... І тепер, коли вона, щулячись від аеродромних вітрів, збентеженими пальчиками тримається за його лікоть із питанням про те, що може статися з їхнім коханням (а воно єдине і неповторне, бо у таких гомо сапієнсів, як Богарт і Бергман іншого не буває), він відповідає, стильно шепелявлячи: «У нас завжди буде Париж».
Це класика епічної сили. Сцена сентиментальна до майже смішного, але водночас торкається найчутливіших струн у, не побоюсь цього слова, душі. Не буду вже далі про червону нитку, якою що тільки не проходить через весь фільм, не буду про ідеальний кут, під яким сидить Ельзин капелюх на її голові, кидаючи тінь на все її обличчя і лишаючи на наш огляд тільки губи: надуті, беззахисні і нещасні.
Цю сцену мають знати напам’ять студенти вишу імені Карпенка-Карого. Бажано, щоб із нею були добре знайомі школярі. Але найголовніше – її просто мусять побачити всі українські громадяни. Бо без неї їхнє уявлення про зовнішній світ як мінімум неповне.
І звідси моє питання до вас, Саша, і до тебе, Сергійку, і навіть до тебе, Попс, хоча ти, напевно, маєш мало впливу на такі штуки на твоєму телеканалі: коли, і навіть важливіше – КОЛИ – «Касабланку» буде озвучено українською мовою і показано на ТБ? Коли з’являться інші фільми з неперевершеним Богартом та іншою його неперевершеною партнеркою по кіно і не лише – Лорен Бакол? Де марафони з повного зібрання творів Хічкока? Чому з усіх чудових фільмів Біллі Вайлдера ми знаємо лише «У джазі тільки дівчата»? До речі, можна і свій переклад «Some Like It Hot» заодно винайти...
Не зрозумійте мене неправильно: я обожнюю «17 мгновений весны». Це практично геніальне кіно, яке варто урізати до фічер-фільм-довжини і прокотити Європою. Їм сподобається. Але чи не настав час світової класики і в наших широтах? У «них» давно вже є Париж, точніше, «Касабланка». Покажіть її, нарешті, й нам.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
, для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Читайте також
Коментарі
13
гуревич-приятель
5980 дн. тому
Ну, что мой друг Хинкулова гундишь- мешает жить Париж? Ты посмотри, кругом тебя ЛондОн и тень дедушки- чекиста. ПОНТЫ ДОРОЖЕ ДЕНЕГ, ПАЦАНОЧКА.
Махмуд
5986 дн. тому
Кілька разів починав дивитися "Касабланку" і завжди щось перебивало. Не мій фільм, видно. Мабуть, я недостатньо романтичний для нього.Ги:)
Щур
5997 дн. тому
Підписуюся під словами (думками) добродія ASD: Европейська Унія сьогодні - це далеко не та замріяна ЕУРОПА, яку ми пам'ятаємо з часів французький та італійських кін і зі стрічок про мушкетерів! Найбільш европейською у тому, нашому старому розумінні Европи нині є, мабуть таки,.... Японія!
ASD
5998 дн. тому
2 ASD: "Вам назвать места, где всё это можно ощутить в Киеве? Если не выряжаться по-{censored}, никто тебя хватать не будет.".................В Киеве выряжаются как угодно, и никто никого не хватает. У Парыжэ, как только местное чмо увидит молодую хорошенькую девушку из Восточной Европы - сразу начинает прилипать самым отвратительным образом. Парыжане - одни из самых мерзких людей в Европе. Начет "ощутить в Киеве" - фигушки, столько негров и арабов здесь пока нет. И даст бог, никогда не будет.
Ex-1+1
5998 дн. тому
А ничего, что "плюсы" её показывали? И даже УТ-1 (пиратски). На украинском.
Джулія
6000 дн. тому
Чи хочемо ми в Париж чартерним літаком- ні- там негриі араби "брудній як цигани, за віршами Рильського.Чи хочемо в Коннектикут-до Єля- ні- амеранські казочки)))Хочу добірку Гічкока- як вгадала авторка.Я справді мрію.Чудові мигтливі портретики кінозірок.Звабливі як віртуальні коханці.
2 ASD
6000 дн. тому
Вам назвать места, где всё это можно ощутить в Киеве? Если не выряжаться по-б*ядски, никто тебя хватать не будет. Если не выглядеть как шлэпер и не орать через улицу - с тобой будут общаться уважительнее, чем наши премьер с президентом. Если не переться в РИТЦ, можно выпить отличного кофе (лучше киевского) дешевле, чем в Киеве. Так что не надо...
Цікавий
6001 дн. тому
А хто такий Попс? Я знаю кількох Саш, багатьох Сергійків - і жодного Попса. Прикро
ASD
6001 дн. тому
Париж - це негри, араби, бербери та миршаві сексуальні збоченці середнього віку, які хапають наївних українських туристок із роззявленими дзьобиками прямо за руки і прямо на вулиці. Париж - це коли у кіно чоловік неодмінно б'є жінку по обличчю, бо інакше він не чоловік і інакше це не французьке кіно. Париж - це обісцяні тротуари, паршива кава за ціною шампанського та жлобуваті парижани, кожному з яких ти завжди щось винен.......... Ви все ще вірите в старі американські казки?
де?
6001 дн. тому
А де Бергман, Антоніоні, навіть наша Кіра?!
6001 дн. тому
В отличие от материала о G-spot, этот - понравился. Правда, "до вас, Саша, і до тебе, Сергійку, і навіть до тебе, Попс" как-то убивает всю элегичность предыдущего текста (в-основном, непониманием, о ком речь и особенно самой фамильярностью), но отнесу это на "болезни молодости".
читачка
6001 дн. тому
Дуже рада, що пані Хінкулова тепер серед колумністів - і книжки, і статті читаються з величезним задоволенням.
активний
6001 дн. тому
Катерино, сподобалося!
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ