Маленька вітчизняна війна

24 Грудня 2007
5542
24 Грудня 2007
12:36

Маленька вітчизняна війна

5542
Намір зробити «Великих українців» соціальним проектом провалився. Побоювання, що без звичного протистояння «сходу» і «заходу» публіка залишиться байдужою до програми, визначило її долю.
Маленька вітчизняна війна
Друге ток-шоу проекту «Великі українці» вийшло в ефір каналу «Інтер» 21 грудня, як частина програми «Свобода Савіка Шустера». Під час програми було завершено голосування, за підсумками якого буде укладено список із 100 великих українців. Двоє авторів «ТК», Андрій Кокотюха і Отар Довженко, критично відгукнулись на цю програму. На жаль, незважаючи на постійні заклики до всіх охочих вступати до дискусії, «ТК» поки що не отримала жодного тексту про проект «Великі українці», у якому б переважали позитивні, а не негативні оцінки. Тож ще раз запрошуємо всіх, хто оцінює другий ефір «інтерівського» проекту інакше, ніж автори «Детектор медіа», висловлювати свою думку.
 
Не можу погодитись із Сергієм Грабовським, який писав у своїй останній статті про проект «Великі українці»: «…це вже не смішно». Смішно! А хіба не смішно дивитись, як творці проекту навіть після того, як у численних статтях були позначені прапорцями всі розкладені на їхній дорозі граблі, старанно на них наступають, жодних не минаючи?
 
Пригадую, як обурювались учасники організованого «Детектор медіаю» круглого столу, коли один із них, журналіст «Дзеркала тижня» Олег Вергеліс, назвав масового телеглядача, - «пожирача телесеріалів» - замашним словом «чернь». Після другого ефіру «Великих українців» - власне, напівефіру, оскільки «Інтер» не зміг побороти спокусу заробити трохи рейтингу на політичному базарі та «причепив» дві години «ВУ» у хвіст програми «Свобода Савіка Шустера», - стало ясно: недипломатичний вираз пана Вергеліса дуже точно характеризує уявлення керівництва каналу про свого потенційного глядача. Для них це «чернь», яка з нерозумінням і нудьгою слухає представників еліти (на жаль – завжди тих самих декількох), що змагаються у називанні маловідомих, але гідних велетнів духу української нації. І яку треба негайно розважити шмурдяком і баландою у вигляді тисячу разів випробуваного зіштовхування лобами «бандерівців» і «ленінців».
 
Визнаю слушність аргументів шеф-редактора «ВУ» Вахтанга Кіпіані, якими він пояснював участь у програмі лідера Комуністичної партії України Петра Симоненка. Справді, ця людина репрезентує політичні погляди досить помітної кількості громадян нашої держави. Проте історія з Леніним – «великим українцем» могла б бути смішним (один раз) анекдотом, але перетворюється на маразм, коли з неї роблять мало не лейтмотив усієї програми. Навіть якщо вважати маразматичність категорією суб’єктивною і недоведеною, доведеться визнати, що тривала концентрація (прямо скажемо – обсмоктування) на провокаційній кандидатурі Леніна суперечить самій меті проекту. Якби йшлося про визначення переліку лідерів (монархів, можновладців, полководців, політиків) інших держав, які істотно вплинули на долю України – авжеж, Леніну знайшлося б у ньому місце поруч із десятками російських царів, турецьких султанів, польських королів, татарських ханів, радянських генсеків. Підозрюю, що вождь світового пролетаріату програв би улюблениці одеситів Катерині Другій, хоча мав би шанси випередити цісаря Франца-Йосифа.  
 
Але ж обираємо великих українців. Ленін – не українець. І навіть з огляду на те, що аудиторія великодушно вирішила винести за дужки питання крові, походження, мови, все одно Ленін – не українець. Те, що пропозиція Симоненка була фігурою політичної демагогії, штампом-агіткою, усвідомлює і сам Петро Миколайович, і ведучі програми, і всі глядачі. Навіщо ж було експлуатувати цю, скажімо прямо, не найрозумнішу і не найдотепнішу ідею? Навіщо і в другій програмі саме з цього починати ефір, саме цій дискусії віддавати найбільше часу, навіщо знову запрошувати до програми саме Симоненка?! Гаразд, лідеру комуністів не вистачило такту й почуття міри, аби вчасно зупинитись, але ж Савік Шустер – це, можна сказати, уособлення цих чеснот, якого так часто хвалять саме за вміння «диригувати» політиками, даючи слово і забираючи його в найдоречніший момент! Що ж сталося?
 
Цитую FAQ (відповіді на запитання, які ставлять найчастіше) сайту «Великих Українців»:
 
«- Чи не буде сприяти цей проект розколу України, про який так багато говорять політики?
- Переконані, що ні. Ми сподіваємося, що проект дасть змогу українцям більше дізнатися про себе та розвіяти власні та чужі міфи про Україну. Також ми гадаємо, що під час виборів 100 Великих ми знайдемо те, що робить Луганськ і Закарпаття, Полісся і Слобожанщину, Полтавщину та Галичину частиною одного цілого; те, що спонукає мешканців різних регіонів, прихильників різних політичних партій та віруючих різних конфесій називати себе одним іменем – українці».
 
Такий оптимістичний прогноз висловлювали творці проекту ще до його телевізійного старту. Що ж, не так сталося, як гадалося. Для того, щоб дотягти до заповітної частки аудиторії 35%, «розкол України» - тобто сварки між «західними» і «східними», «російськомовними» і «україномовними», «проросійськими» і «проєвропейськими» - конче необхідний. Конструктивне ток-шоу на каналі-лідері українського телепростору, на думку «інтерівського» керівництва, неможливе. Конструктивне ток-шоу – це як бокс, у якому ніхто нікого не б’є. А глядач, якого уявляють наші телевізійники по той бік екрану, хоче бійки. І перемкне канал, якщо її не буде.
 
Представникам української національної еліти (спершу написав «так званої», але витер, щоб нікого не образити) в цій виставі було виділено невдячну роль - переконувати глядачів, які зібрались біля екранів повитріщатись на гризню прибічників і супротивників Леніна, у тому, що вони повинні знайти у своєму серці місце для Миколи Костомарова або Євгена Маланюка. На тлі названих прізвищ, які не кажуть масовій аудиторії нічого або, в найкращому разі, асоціюються з назвами вулиць, різноманітні леніни стають ще помітнішими і привабливішими. І, на жаль, у цій ситуації українські інтелектуали часто уподібнювались глухарям, які не чують нікого, крім себе. Їхні проповіді, пафос яких полягав у тавруванні такого-сякого безпам'ятного народу, що занедбав і не шанує своїх істинних геніїв, дратують глядача і викликають бажання зробити на зло і проголосувати… ну, наприклад, за Леніна.
 
«Чернь» голосує за бренди – до цього її привчило, зокрема, й легкозасвоюване телебачення з його пересипаним рекламою примітивом, разом із іншими формами попсової індустрії. Щоб продовжити дуже куций, на жаль, список загальновизнаних «великих» за рахунок співвітчизників, які не є «брендами», проект «Великі українці» варто було розпочати саме з просвітницької частини, а не з так званих дебатів. Замість цього, вважаючи глядачів за «чернь», їм запропонували поспівчувати своїм улюбленим «брендам», поки політики – наші головні celebrities, за Олесем Донієм, - сперечаються, який із цих «брендів» кращий.
 
Другосортність і «неформатність» тих учасників дебатів, які не належать до привілейованої касти політиків, демонстрували відверто. Наприклад, для видатного українського режисера Юрія Іллєнка, який хотів вступити в дискусію, часу практично не знайшлося, адже потрібно було надати можливість повністю виговоритись Симоненку і Литвину.
 
З огляду на це, зворушило пояснення (з відтінком вибачення) Савіка Шустера: не забувайте, мовляв, що це – телевізійний проект, він має бути яскравим, його мають дивитись. В перекладі це означає: ми мусимо маніпулювати задля підвищення рейтингу. Бо для мобілізації глядачів, аби вони сиділи біля екранів і відсилали смс-повідомлення, необхідна маленька вітчизняна війна. Ще одні міні-вибори 2004 року, де з одного боку «схід», а з іншого «захід».
 
Мотивація зрозуміла. На відміну від справжніх виборів, результат яких впливає тією чи іншою мірою на всіх громадян, підсумки телевізійного проекту, в якому визначають найвидатніших сучасників, нічого не змінять у житті країни. Звісно, як і будь-який проект з елементами змагання, «Великі українці» пробуджують у глядацьких душах певний азарт, але «ціна питання» - моральна чи утилітарна значущість того, що відбувається, - занадто мала. Крім того, значна частина аудиторії звикла голосувати «проти» - вірніше, «за цих, бо проти тих». Зрештою, глядачам треба, щоб їм підказали, за кого можна було б проголосувати, бо вони просто не тримають у пам’яті достатньої кількості потенційних кандидатів у «великі». Для чого, власне, й потрібні дебати – але, на жаль, представити свої пропозиції під час обговорення дозволили лише обраним.  
 
Передвиборна кампанія «великого українця» (а також білоруса, узбека, таджика, казаха – адже «Ілліч» зробив для багатьох народів те саме, чим, на думку Петра Симоненка, прислужився українцям) Володимира Леніна пройшла на «ура»: його прізвище багато разів пролунало в ефірі. І, - що не менш важливо для нашого вічно протестного електорату, - проти нього висловились ті, кого легко асоціювати з певними політичними силами. Ватажок більшовицького перевороту увійшов до сотні (про це повідомили в ефірі) і має всі шанси опинитись у топі. І навіть непогано було б, якби він посів якомога вищу сходинку. Тоді, можливо, натхненник «Великих українців» Савік Шустер серйозно замислиться над тим, чим соціальний телепроект має відрізнятись від комерційного.
 
Хоча, напевно, він уже серйозно замислився – чи саме про таких «Великих українців» мріяв, ідучи на «Інтер».
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
5542
Читайте також
15.04.2008 16:43
Борис Бахтєєв
, для «Детектор медіа»
5 751
14.04.2008 20:07
Андрій Кокотюха
, для «Детектор медіа»
5 320
04.01.2008 15:40
Мирослава Ульяніна, для «Детектор медіа»
13 030
24.12.2007 13:08
Андрій Кокотюха
для «Детектор медіа»
5 303
20.12.2007 22:52
Сергій Грабовський
для «Детектор медіа»
6 063
05.12.2007 11:25
Татьяна Неймаш
для «Детектор медіа»
18 289
03.12.2007 12:05
Інна Гончарова
для «Детектор медіа»
4 103
23.11.2007 12:22
Костя Гнатенко
для «Детектор медіа»
7 161
22.11.2007 12:14
Юрій Луканов
для «Детектор медіа»
7 872
21.11.2007 13:37
«Україна молода»
4 504
20.11.2007 13:26
Наташа Влащенко
для «Детектор медіа»
4 305
19.11.2007 11:35
Андрій Кокотюха
для «Детектор медіа»
12 279
Коментарі
12
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Сергей Измайлов, Киев
5967 дн. тому
Оооо, продолжается национал-патриотический шабаш на страницах оранжевой Телекритики. Украинцы как политическая нация - это все этносы Украины. Потому и Булгаков, и Ахматова, и Гоголь - великие украинцы. Более того, часть украинцев (о ужас!) имеют собственные политические взгляды, зачастую левые (от радикального коммунизма, анархизма до европейской социал-демократии). Потому и Ленин - тоже Великий Украинец. Не будь его - не было бы и Украины в её современных границах. А почему кроме ваших воплей никаких других мнений на Телекритике нет - это вопрос к самой Телекритике, входящей в оранжевый холдинг Третьякова. Очень субъективная подача информации под одну партию, один и тот же набор авторов. Чего же нет ни Бузины, ни Колесниченко среди ваших авторов? Того что владелец не велит.
Піпл не хаває
5968 дн. тому
Народ, менше емоцій. Виказати своє ставлення можна тільки гидливим ігноруванням. А коли в кращих інтерівських традиціях якийсь інший канал вкраде формат і почне обирати за ті самі гроші "102 великих українці" - тільки вже без Савіка - от тоді може й вийде щось путнє :))))
ГНОМ
5968 дн. тому
ти забув, Отаре, про цушка-героя згадати. коли почали з леніна, я ще трималася й чекала, що за театром абсурду настане щось серйозне. але як приступили до обсмоктування цього флеш-мобу, зрозуміла, що на інтері достойне місце відводиться лише маразму. савік, приділивши півгодини ефіру історії цушка, наче закликав: чернь, ідіть і стібайтеся (тобто голосуйте). особисто мене найбільше обурює те, що можна голосувати безліч разів. от і виходить, що один жартівник, доклавши трохи часових зусиль, може до сотні великих записати леніна або цушка...
Бабуся
5968 дн. тому
Я особисто сприйняла шоу Симоненко як приниження мене, як українки. Миколаїв, 58 років. Савік, Ваша червоточинка по відношенню до України з кожним ефіром все видніша.
Roman
5968 дн. тому
Про що ви, люди? Чому дивуватися - на українському (как бы) ТВ "героями" і "великими" є тільки блазні-політики. Ну, нецікаві всі інші. Класик кіно Іллєнко запрошений був на роль "табуретки" - дивно, що він те збагнув тільки під завісу програми. Одначе ж ми все те дивимось - значить, цікаво, значить той цирк і нам подобається. Інакше ви б і не писали...
Вадим
5968 дн. тому
На самом деле, то что делают савики этим проектом с нашей страной подпадает под статью разжигание межнациональной розни! :)) И в этой шутке, к сожалению, лишь доля шутки! В угоду рейтингам (признанию) происходит манипуляция общественным сознанием, в следствие чего населению навязываются совсем другие герои совсем другой страны! И, скажите, пожалуйста, после того как Костомарова задвинут на какую-нить 77 позицию будут ли его считать великим?! Наверное, уже пора нам объединяться и публично объяснять варягам опасность их эксерсизов с мнением народа!
для BoaConstr...
5968 дн. тому
Нас всех выбросили на улицу - теперь Интеру не нужны такие проекты, нужны антончеги и драбечги.
BoaConstriktor
5968 дн. тому
Усе правильно, Отаре... Тому я і махнув рукою на цей проект вже після першого виходу в ефір (хоча у глибині душі сподівався на те, що проект стане справжнім ПРОЕКТОМ). До всіх! Шановні, а чи не здається вам, що мальовані уривки з історії України на Інтері (десь років 3 тому) були більш просвітительським проектом??? Принаймні мої знайомі із задоволенням їх дивилися. Я і сам багато нового тоді дізнався.
Ирина Ремезова
5968 дн. тому
Господа, этот проект - просто провальный, он превратился в цирк! любой специалист в области пиар или коммуникаций Вам скажет что цели у проекта были совсем не патриотичные - иначе организаторы начали бы именно с просветительства - рассказали бы о великих людях разных эпох и конечно дали бы возможность произойти открытой профессиональной дискуссии в эфире Но мы увидели опять политиков и их свиту разных мастей, услышали их бесконечные разговоры о своем Не может наверное неукраинец (простите Савик, но Вы такой же украинец как и Ленин) сделать проект Великие украинцы - не хватает ему самому патриотичности. понимания важности Он не может (вместе с каналом. на который так резво перешел за большие деньги) подняться над коммерческой суетой и сделать продукт не ради рейтинга а ради народа и страны
киев
5968 дн. тому
Отар, не смешите: "Савік серйозно замислиться над тим, чим соціальний проект має відрізнятись від комерційного" Достаточно вспомнить программу о Голодоморе, на которой присутствовал Президент,и как рассказы чудом выживших и доживших до наших дней свидетелей прерывались коммерческой рекламой. Это была дикость!! А ведь именно ту "Свободу" язык не повернулся бы ни у кого назвать "Коммерческим проектом". Так что бенефис Симоненко на последней программе "ВУ"- это милые детские шалости Савика.
Інна Гончарова
5969 дн. тому
Минулої п`ятниці під час чергового полум`яного заклику пана Симоненка визнати великим українцем Леніна я міцно заснула перед екраном. І не тому, що хотіла спати або була дуже втомленою. Просто стало зовсім НЕ ЦІКАВО. Вже другий ефір переливали з пустого в порожнє и товкли воду в ступі. На превеликий жаль, рейтинги телепроектів заміряють в кількісних показниках. От якщо б в якісних…
ГісЦь
5969 дн. тому
Отож!
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду