«Танці з зірками» на «благодатному Півдні»

4 Грудня 2007
13662
4 Грудня 2007
19:18

«Танці з зірками» на «благодатному Півдні»

13662
Цим людям комфортна ситуація культурної провінції, вони до неї звикли, вони інакше не вміють – і вони репродукуватимуть її й далі.
«Танці з зірками» на «благодатному Півдні»
Майже напевно можу стверджувати: Георгій Валентинович Плеханов (той, що створив свого часу першу російську марксистську групу), якби раптом воскрес, був би задоволений. І не тільки тим, що комуністичні проекти його молодшого колеги, а потім – політичного супротивника Володимира Ілліча Ульянова виявилися, як Плеханов і писав навесні 1917 року, «маячнею божевільного», а на додачу «апофеозом деспотизму». І не лише тим, що підтвердився його прогноз щодо створення колгоспів та комун: «Від спільної обробки полів не набагато ближче до комунізму, ніж від спільної праці на панщині». А ще і тим, що телебачення України наочно демонструє відсутність цієї самої України (існування якої Плеханов заперечував усе життя), натомість яскраво засвідчуючи торжество «благодатного Півдня Росії», якщо не політичне, то, принаймні, культурне.
 
Досить було посидіти кілька годин біля телевізора у суботу 1 грудня й у неділю 2 грудня, спостерігаючи за перебігом «Танців із зірками-3», щоб у цьому пересвідчитися і переконатися. Бо в цих фінальних змаганнях і шоу (ще яскравіше, ніж на попередній стадії) виявила себе суто декоративна (за мізерними, якщо брати ефірний час, винятками) присутність чогось більш-менш українського на телеекрані. Крім самого факту «прямого ефіру»...
 
І справа навіть не в тому, що серед членів журі жодного разу не трапилася україномовна людина (здається,  у перших і других «Танцях» було так само?), і не в тому, що були практично відсутні українські етнографічні мотиви у композиціях конкурсантів (якщо не помиляюся, тільки Наташа Корольова використала дещицю), і не в тому, що робочою мовою на знімальному майданчику (в тому числі й у начебто україномовного Юрія Горбунова) була російська. Ризикну накликати на свою голову грім небесний від наших ультрапатріотів, коли скажу – мова тут не головне, «солов‘їна мова» може панувати на якомусь екранному шоу чи у політичному зібранні, а насправді ж ітиметься про щось типово малоросійське, донаціональне. Ні, справа в іншому – у тій атмосфері, в якій пройшли й закінчилися «Танці-3».
 
Тільки в атмосфері «благодатного Півдня Росії» могла домінувати та пісенна суміш, яка на кожному етапі виступала тлом і лейтмотивом виступів більшості українських учасників шоу – й особливо у фіналі, у «зоряної» пари Могилевська-Яма. Знов-таки, йдеться не про саму по собі мову текстів пісень – а про їхній добір, про загальну тематику, про мелодику й асоціативний ряд. Власне, не просто про «Південь Росії» йшлося, а про південь Росії совєтської. З шахтарями, моряками, солдатушками і неодмінним «легальним» Висоцьким плюс «братньою» французькою естрадою, яку так любив Леонід Ілліч...
 
Ну, і неодмінна провінційна вторинність у порівнянні з оригіналом, із тим, що вперше прозвучало у «самій Москві». А як же інакше? Куди ми без того, що так легко впізнається й увійшло у нашу плоть і кров? Як без шлягерів із репертуару «самої» Пугачової та самопального наслідування їх?
 
І навіть останній виступ Могилевської-Ями у фіналі – з усіма його патетикою і пафосом – це теж з репертуару провінційного театру танцю, але, як на мене, зовсім не європейського і навіть не східноєвропейського...
 
А як оцінити появу на фінальній стадії аж двох (!) суддів із Росії? І це за умов, коли політичні (і не лише політичні – досить згадати дурнуватий міф новітнього фільму «1612») стосунки між двома державами та їхніми елітами вкрай неоднозначні, якщо не сказати більше! Чи так і було задумано – що судді з Росії, навіть якщо будуть намагатися бути об‘єктивними, дадуть більші бали за «південноросійську» естетику танцю, а дещо інша стилістика залишиться ними недооцінена (так, до речі, і сталося)?
 
Коли ж повертатися до мови, то пригадується репліка когось із близьких Марчина Мрочека в одній із попередніх програм – мовляв, хлопець приїхав в Україну, наполегливо вдосконалює свій танцювальний рівень, успішно вчить російську мову... Приїхали, що називається. То хіба не мав рацію Плеханов, заперечуючи не те що українську, а й малоросійську культурно-політичну специфіку та говорячи про «південноросійський сепаратизм»?
 
І це при тому, що будь-яка серйозна соціологія дає щонайменше рівну кількість мовців українською і російською, і це при тому, що 2/3 громадян під час Всеукраїнського перепису назвали саме українську мову рідною, і це при тому, що наших письменників охоче перекладають за кордоном, а наша рок-музика користується-таки деякою повагою до себе...
 
Прошу мене зрозуміти вірно: йдеться зовсім не про чийсь жахливий свідомий задум принизити і розтоптати за допомогою «Танців...» національну гордість українців, ба більше – принизити саму Україну. Йдеться про інше – може, куди більш небезпечне, явище: про властиво провінційні постколоніальні настанови тієї публіки (принаймні, її більшої частини), яка щиро вважає себе «елітою», «бомондом», «вершками суспільства» тощо – і яка формує програми нашого телебачення і створює атмосферу різноманітних шоу-програм. І на те немає ради, бо цим людям комфортна ситуація культурної провінції, вони до неї звикли, вони інакше не вміють – і вони репродукуватимуть її й далі.
 
...А тим часом варто почитати Інтернет-форуми, щоб зрозуміти, чому ж так багато глядачів, усупереч так званій еліті, голосувало за пару Пелипенко-Мрочек.
 
Сергій Грабовський, кандидат філософських наук, член Асоціації українських письменників
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
13662
Читайте також
22.02.2009 10:27
Сергій Грабовський
, для «Детектор медіа»
6 135
02.12.2007 14:48
Андрій Кокотюха
для «Детектор медіа»
4 319
21.10.2007 14:04
Олег Вергеліс
«Дзеркало тижня»
4 846
01.12.2006 11:54
заступник головного редактора журналу «Сучасність», для «Детектор медіа»
4 013
Коментарі
9
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Антон
6225 дн. тому
Шановний пане Сергію! Ви, як кандидат філософських наук, вбачаєте у шоу, при чому, шоу на комерційній основі, глибокий філософський зміст. Підводити під цей проект, який, по-моєму і не передбачав досягнення таких високих цілей, як підвищення рівня патріотизму у глядачів тощо, таке філософське підгрунтя є хибним.
Люба
6225 дн. тому
Пане Сергію! Мій настрій і враження від цього шоу абсолютно співпадають з Вашими. Плазування перед совковими пісенними реліктами, відверте нехтування усім національним і пихата зверхність Могилевської з Ямою (який, до речі, дуже швидко захворів на "зіркову хворобу" і навчився позувати перед фотокамерами "наголяса") - ось основні характеристики програми. Ганьба "1+1"!!! Канала має такий потужний журналістський потенціал, а тхне московською вторинністю - кадетами, пушкарьовими, манкуртськими танцями і канделаками!
DarkGos
6226 дн. тому
Уважаемый Сергей! если вам очень нравится разжигать межрассовую вражду ! можете продолжать ! но практика показывает что вы будуте в ряду первых постраждавших от нее! есть много примеров когда смешение культур привадило к развитию и процветанию страны и наоборот отделение культуры национальной - к загниванию и дегродации самой интелегенции! и вы этой статьей яркое тому подтверждение! вы очень активно призываете говорить лишь на Украинском языке и слушать украинскую музыку! в то время как во все времена и во всех странах считалось что чем человек больше знает языков тем он образованее и интелегентнее! А если вы хотите поднять уровень украинского языка и культуры чтож тогда создайте что-то что будет пользоватся такой же популярностью, что и танцы со звездами но с колоритом украины, а не поливайте грязью проект! это в отношениях мужчины и женщины любят вопреки чемуто, а в отношении страны и людей любят за что-то , и чесно говоря пока не вижу причин любить и гордится этой страной, в которой даже в таких проектах победителей назначает власть(с точки зрения политических интересов). и на евровиденье отправляют гринджол хотя вся ураина выбрала Ани Лорак!
Олесь
6226 дн. тому
ПОЛНЫЙ МАРАЗМ!!!
Ірина
6227 дн. тому
Яка маячня! Здається, у Грабовського - криза жанру. Розслабтеся і подивіться на життя реальне, а не вами вигадане. Не підтасовуйте усе під тему, яка вам раптом стрільнула в голову. Зрештою, згадайте Скрипку у минулих танцях - він танцював під свої пісні і композиції. Досить вже доводити, що ви найпатріотичніший з найпатріотичніших. Прихильність до українського хіба не краще виховувати на позитиві? Виглядає так, що ви пробуєте спекульнути на популярності нормального проекту, на який спромоглося наше телебачення.
BoaConstriktor
6228 дн. тому
Не побачив я у тих усіх "Танцях" яскраво вираженого бажання принизити українське... Але я ЖОДНОГО РАЗУ НЕ ПОБАЧИВ ХОЧА Б НАТЯКУ НА БАЖАННЯ ЗВЕЛИЧИТИ, ПІДКРЕСЛИТИ І ВКАЗАТИ на те, ЩО Є В УКРАЇНЦІВ ГІДНІ МОТИВИ, ПІСНІ, ЯКІСЬ КУЛЬТУРНІ ЕЛЕМЕНТИ... З приводу мови суддів подумалося мені те ж саме, що й авторові... і сумно стало. Згадав собі, як місяці з два тому був у Львові і бачив там на площі Ринок танці на вузиці простих людей із клубу любителів танго (даруйте, якщо щось неправильно написав, але саме так мені то все подали)... Невже немає україномовних професіоналів, а є виключно ОДИН АВТОРИТЕТНИЙ СУДДЯ на всю Україну.
Маруся
6228 дн. тому
що за маєчня... та ж сама Могилевська багато співає українською, і, до речі, в неї, на відміну від інших представників поп-естради - якісні тексти, які не соромно віршами називати. А про вибір музики... Ви ще обурьтеся, що вони танцювали під "Пам'яті Карузо"... Може досить плутати святе з грішним, мова та культура - вона не в національних костюмах та не в маршах псевдо-козаків по Хрещатику. Чи може Вам до вподоби пані Ющенко, котра носить виключно українські сукні, і чиї діти вчаться у англомовній школі? Така національна свідомість Вам імпонує?!
Андрій
6228 дн. тому
Соборний українсько-малоросійський (новоросійський?) історичний експеримент триває 17 років, але навіть Грабовський мусив фактично визнати, що цей експеримент терпить фіаско (ну бодай з українського боку). Фламандсько-валонський соборний експеримент у Бельгії тривав 170 років, але дійшов того ж сумного фіналу. Може, варто поставити хреста на цьому безглуздому та протиприродному альянсі? Чи будемо продовжувати його 170 років, як у Бельгії? Щоби потім переконатися. що йшли "не в той степ"?
Яна
6228 дн. тому
Дуже згодна. Фактично, Ви виразили словами моi думки.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду