Перемикаючи канали: про що говорили у вечірньому ефірі, очікуючи на воєнний стан

Перемикаючи канали: про що говорили у вечірньому ефірі, очікуючи на воєнний стан

27 Листопада 2018
4322
27 Листопада 2018
17:00

Перемикаючи канали: про що говорили у вечірньому ефірі, очікуючи на воєнний стан

4322
«112 Україна» і NewsOne наполегливо транслювали думку, що Порошенко просто хоче не проводити виборів.
Перемикаючи канали: про що говорили у вечірньому ефірі, очікуючи на воєнний стан
Перемикаючи канали: про що говорили у вечірньому ефірі, очікуючи на воєнний стан

25 листопада, коли росіяни атакували в Чорному морі українські військові кораблі, була неділя, й далеко не всі телеканали, навіть інформаційні, встигли зорієнтуватися та швидко перемкнутися на гарячу тему. Натомість 26 листопада всі були готові до анонсованого на 16.00 засідання Верховної Ради, де мав розглядатись Указ Президента про запровадження воєнного стану. Редакція «Детектора медіа» побула в ролі звичайного глядача, якому в цей вечір хотілося дізнатись якомога більше фактів і почути фахові коментарі про те, що відбувається в Україні.

За десять хвилин до запланованого засідання у студії «Еспресо» дипломат Дмитро Кулеба дає оцінку агресії з боку Росії, а народний депутат Антон Геращенко обіцяє, що Верховна Рада за потреби затримається до ранку й ухвалить рішення.

На «UA:Першому» співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник аналізує Указ Президента про запровадження воєнного стану: «Указ містить досить типовий набір заходів. Чого там не вистачає – детально виписаного відповідно до закону вичерпного переліку прав громадян, які обмежуються». Канал подає заяви президентів Польщі, Литви, конгресмена США, Данії, говорить про засідання у Брюсселі комісії Україна – НАТО.

Далі на «UA: Першому» політолог Максим Лациба каже, що головний фронт зараз – дипломатичний. Радбез ООН, Україна – НАТО, міжнародні організації мають довести неприпустимість дій Росії та запровадити санкції. Адже Росія перекрила для України все Азовське море, а її мета – послабити економіку портових міст. Потім може початися витіснення України з Чорного моря, захоплення української території шельфу, де є родовища нафти й газу, прогнозує Лациба. Путін, на його думку, обмежує можливості економічного розвитку, щоб легше потім захопити Україну чи силами на кшталт «ДНР», чи регулярними військами. Експерт нагадує, що останні місяці Росія спеціально провокувала судна – і військові, й торгові.

На каналі «24» включення кореспондента з Верховної Ради, який розповідає, що журналістів пустили в парламент. Канал нагадує: чотири роки тому Президент переконував депутатів, що запроваджувати воєнний стан недоречно, бо це заважатиме створювати армію, а Міжнародний валютний фонд не дасть грошей. «24» розповідає, що воєнний стан може суттєво обмежити права громадян: право на в’їзд і виїзд, перевірки речей та авто, можуть ввести комендантську годину, розселяти військових, залучати людей до оборонної роботи, може бути встановлено контроль над ЗМІ тощо.

Політолог Михайло Басараб прогнозує, що вибори можуть перенести. Віце-спікер Оксана Сироїд із «Самопомочі» (партія власника телеканалу «24» Андрія Садового) нагадує, що прогнози щодо можливого запровадження воєнного стану для зриву виборів в інтересах Порошенка лунають уже рік. Ще один її аргумент проти – воєнного стану ніколи не запроваджували попри всі події на Донбасі.

Канал «24» цитує свого власника, мера Львова Андрія Садового, лідера «Самопомочі», який вважає, що воєнний стан треба було вводити одразу після появи «зелених чоловічків». Садовий каже про те, що українська інфраструктура й медіа перебувають у руках Росії чи її посіпак – Віктора Медведчука та Вадима Рабіновича. Каже, що корупція вбиває Україну. Коментуючи версію, що воєнний стан потрібен для відтермінування виборів, Садовий каже, що для нього це десяте питання, на місяць раніше чи пізніше, головне – інтереси України.

Тим часом на NewsOne обговорюють майбутні вибори. Лунає думка політкоментатора Олексія Якубіна, що Петро Порошенко хоче зірвати вибори, а об’єктивних підстав для запровадження воєнного стану немає: «Останні рейтинги показують, що діючий президент насправді може не потрапити в другий тур. Ми бачили, що лідирує Юлія Тимошенко, високі шанси в Юрія Бойка. Тому якраз спроба відтермінувати дату виборів — це один із ключових мотивів, чому це рішення було прийняте. Ситуація в Азові не настільки гостра, як у Криму, Іловайську чи Дебальцевому. Це своєрідний "план Б" для Банкової — відтермінувати вибори, внести хаос в цей процес, за цей час, можливо, зачистити і політичний, і економічний, і інформаційний простір. Спрба зупинити історію, яка вже насувається». Нагадаємо, що Юрій Бойко — новий улюбленець NewsOne: тепер його тут піарять, хоча до об’єднання з Рабіновичем-Медведчуком він рідко потрапляв в ефір.

Дають включення кореспондентки з парламенту – та дізналася, що представники «Опозиційної платформи – За життя» не будуть голосувати за воєнний стан. Розповідає, що три Президенти України (Кравчук, Кучма і Ющенко) звернулися до Верховної Ради із закликом не запроваджувати воєнного стану.

Повертаємося на «UA: Перший». Тут із Максимом Лацибою у студії обговорюють пропозицію Президента. Гість критикує парламентарів: мовляв, для того й придумали закон про правовий режим воєнного стану, щоб рішення приймали швидше.

Ведуча розповідає про пропозицію трьох Президентів залишити в силі наступні президентські вибори разом із воєнним станом. Політолог каже, що теоретично це можливо. Нагадує, що на передвиборчу кампанію дається три місяці. Воєнний стан передбачає обмеження зібрань і роботи активістів, але все залежить від фінального закону.

Обговорюють російську агресію на морі, наголошуючи на тому, що Україні потрібен нормальний товарообіг. Більшість товарів із Китаю приходять через Чорне море та одеський порт, і якщо з моря Україну витіснять, усе дуже зміниться.

На каналі «24» ведуча нагадує про захоплених росіянами 23 українських моряків, про долю яких нічого не відомо.

На 5-му каналі розповідають, що спецслужби матимуть більше повноважень, коли запровадять воєнний стан.

На NewsOne – включення з Верховної Ради народного депутата Нестора Шуфрича з «Опозиційної платформи – За життя». Він критикує Президента: «Не зустрівся з головами фракцій, бо не хоче почути незручні запитання, наприклад, про те, чи не було це все для того, щоб відстрочити вибори, на яких у нього мізерні шанси перемогти». Шуфрич називає неоднозначною інформацію про те, що відбувалося в морі 25 листопада. Каже, що Президент має довести лідерам фракцій необхідність запровадження воєнного стану. Нагадує, що в липні 2014 року, коли гинули люди, воєнний стан не запровадили. Каже, що нічне засідання РНБО багато хто вважає спланованим заздалегідь, що всі члени РНБО були готові до того, що відбудеться. Мовляв, не було дискусії, були окремі коментарі членів РНБО, пряма трансляція, тому це нагадує спланований політичний піар.

Далі – включення народного депутата з Радикальної партії Ігоря Мосійчука. Розповідає про партійні вимоги оголосити перерву на консультації із Президентом. Каже, що «це шизофренічна ситуація», коли вперше в історії України такий серйозний прецедент, а Президент не провів розмови з лідерами фракцій перед ухваленням рішень.

На каналі «24» – знову «Самопоміч»: включення з парламенту народної депутатки Олени Сотник. Вона розповідає про вимоги різних фракцій: оголосити воєнний стан на місяць, чітко вказати дату виборів. Каже, що всі фракції хочуть консультацій із Президентом, щоби почути, чи є загроза агресії, чому лише зараз запроваджується воєнний стан, чому на 60 днів і на всій території України, чому потрібно обмежувати право власності і право на освіту, хоча напередодні Порошенко казав, що жодні конституційні права громадян не будуть обмежені.

На «Еспресо» директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак аналізує режим воєнного стану. На його думку, режим не допоможе армії підготуватися до повномасштабної війни, але його запровадження приверне увагу до України на міжнародній арені й дасть можливість вимагати гарантій безпеки у Вашингтона і Лондона. Експерт вважає, що воєнний стан слід запроваджувати на частині території. «Головна ціль Кремля сьогодні – парламентські вибори, а проміжний приціл на президентські. Ідея Путіна не відібрати шматок території, а заволодіти всією територією й мати тут васала зі схожими поглядами – як Януковича», — каже Бадрак. Водночас Росія може здійснити десантну операцію для дестабілізації ситуації або захоплення частини суходолу, припускає він. Також, на його думку, Росія має намір переглянути всю архітектуру міжнародної безпеки.

«Народний фронт» в особі народного депутата Ігоря Лапіна на «Еспресо» переконує, що рішення парламенту про воєнний стан має бути оформлено сьогодні. Коментуючи звернення трьох Президентів до парламенту, він каже: «Вилізли нафталінові політики». Звинувачує Кучму і Кравчука, що вони нічого не зробили, щоби зберегти Збройні сили України, а скоротили і «покращили» їх так, що армія була гола-боса.

«112 Україна» дає слово з парламенту депутату Аркадію Корнацькому з БПП. Він вважає, що майбутні вибори в об’єднаних територіальних громадах є незаконними і, щоб їх не було, буде голосувати за запровадження воєнного стану. Далі телеканал виводить в ефір ще одного народного депутата від БПП — Олексія Гончаренка.

На «Еспресо» теж Гончаренко. Він запевняє: не має бути відтермінування виборів більше ніж на місяць, і навіть якщо воєнний стан триватиме 60 днів, вибори встигнуть провести. Звинувачує Радикальну партію та «Батьківщину», які вимагають перерви для консультацій із Президентом, в егоїзмі та зневазі до «мільйонів людей, які включили телевізор». Каже, що фракція БПП готова підтримати Президента. Головне – інтереси держави, а вибори можна на кілька тижнів посунути. Головне – врятувати українських моряків, повернути кораблі й зупинити можливі інші акти агресії.

На «112 Україна» включення віце-спікерки Оксани Сироїд. Вона каже приблизно те саме, що раніше на «24» казала Олена Сотник: з одного боку, воєнний стан – це правильне рішення, з іншого  чому на 60 днів і чому на всій території України? Що станеться за цей час, які саме права й свободи будуть обмежені, чому й на який термін?

Далі студії колишній соратник Кучми та перший заступник секретаря РНБО 2008–2011 років Степан Гавриш. Розповідає про нюанси воєнного стану: мовляв, вертикаль управління держави стає іншою: саме Президент буде уособлювати владу, інші не зможуть діяти. Уряд відходить під контроль Радбезу разом із Генштабом – останній стає чи не ключовим інститутом. Всюди вводяться військові адміністрації. Говорячи про економіку, Гавриш каже, що є приклади, коли державам у воєнному стані дають міжнародні кредити: Чад, Сирія.

На NewsOne із ВР включили позафракційного депутата Дмитра Добродомова. Він наголошує, що воєнний стан потрібен лише для відтермінування виборів і парламент не має голосувати за це.  Після Добродомова слово дали народному депутату з «Опозиційної платформи – За Життя» Василю Німченку, але перебили виступом Президента.

На Прямому каналі в шоу «Ехо України» з Ради дали слово Антону Геращенку з фракції «Народний фронт». Він тлумачить Указ Президента, акцентуючи на обмеженнях прав і свобод громадян. Згодом на Прямому теж увімкнули виступ Петра Порошенка. Його слово транслювали і «UA: Перший», і «Еспресо», і 5 канал, і «112 Україна». Порошенко наголосив, що загрози з боку Росії зросли, а його Указ не передбачає цензури; погодився скоротити термін воєнного стану до 30 днів і закріпити дату проведення виборів — 31 березня.

Після виступу Президента на «112 Україна» включення з Ради віце-спікерки Оксани Сироїд. Вона проти запровадження воєнного стану по всій території України і обурюється, що Президент не захотів обговорити питання з головами парламентських фракцій. Далі в ефірі слово надано Сергію Березенку з БПП. Він підтримує Президента.

Після цього студії Степан Гавриш каже, що Україну через воєнний стан перестануть фінансувати міжнародні партнери. Підстав для такого твердження немає: щонайменше МВФ не збирається припиняти співпрацю з Україною.

На 5-му каналі також дали синхрони Оксани Сироїд та Сергія Березенка, але вже у блоці новин.

У цей час на «UA: Першому» у студії політолог Максим Лациба. Він каже, що через події в Азовському і Чорному морях просіли акції не лише України, але й Росії. Закликає українців розвивати економіку.

На NewsOne виступає політкоментатор Руслан Бортник, кажучи, що воєнний стан грає на руку Порошенкові. Мовляв, навіть 30 днів йому достатньо, щоби підняти рейтинг. Із Ради дають слово народному депутату, фігуранту «бурштинової справи» Бориславу Розенблату. Той каже, що через воєнний стан українська економіка погіршуватиметься, а траншу від МВФ не буде. 

В ефірі Прямого транслюють ток-шоу «Ситуація». На зв’язку зі студією міністр із питань тимчасово окупованих територій та ВПО Вадим Черниш. Він розповів, що відомство працює з родинами полонених. Ведучий Тарас Березовець питає у гостей студії, чи вірять вони, що воєнний стан вигідний Порошенку. Мирослав Гай вважає, що Президент усе зробив правильно, бо агресія Росії зростає. Інший гість студії зазначив, що Президент до останнього не хотів запроваджувати воєнний стан, але «цинічний напад Росії» його до цього змусив. Із Верховної Ради в ефірі дали слово Олександру Черненку, народному депутату від БПП. Він висловив сумнів, що таємна частина закону про воєнний стан надовго залишиться невідомою.

Канал «Еспресо» спілкувався телефоном із воєнним експертом Олегом Ждановим. У студії ситуацію коментували Олексій Гарань, науковий директор «Демократичні ініціативи», та політичний консультант Андрій Вальчишин. Гарань вважає, що ми програємо, тому що українські ЗМІ транслюють меседжі Кремля.

У цей час на NewsOne кореспондентка каналу в Раді нагадує, що Радикальна партія блокувала трибуну й вимагала перерву. Консультацій із Президентом вимагала і «Батьківщина».

«112 Україна» в новинах з інфографікою розповідає деталі воєнного стану. Є сюжет про мітинги під посольством Росії.

NewsOne бере телефоном коментар у Олександра Бригинця із фракції БПП. Він каже, що Порошенко дбає про інтереси держави, а депутати лише торгуються за вибори. Після цього у студії ведуча й екс-генпрокурор Святослав Піскун обговорюють Указ Президента. Гість дивується, чому раніше Петро Порошенко хвалився тим, що воєнний стан не запроваджує, щоб не обмежити права і свободи громадян, а тепер робить це. 

Далі телефоном включають в ефір народного депутата від БПП Мустафу Найєма. Він нагадує про вимоги депутатів змінити Указ і називає неадекватним прагнення обмежити права і свободи громадян. 

Далі в ефір дали фрагмент виступу представника Росії у Радбезі ООН.

Його також транслює Прямий. Росія каже, що напала на українські кораблі, бо вважає ті води своїми, а українці «втратили довіру». Ведучий Матвій Ганапольський перериває росіянина й дає слово у студії колишньому народному депутату Григорію Омельченку. Він за запровадження воєнного стану.

На «Еспресо» у студії журналістка Лариса Волошина виступає за проведення чіткого кордону в Азовському морі. Її переривають трансляцією Радбезу ООН. Представники США, Великої Британії, Франції, Німеччини, Польщі засудили агресію Росії.

Пряму трансляцію із Нью-Йорка також вели 5 канал, «UA: Перший», «112 Україна», Прямий та «Еспресо». На NewsOne ситуацію продовжують обговорювати із Піскуном у студії.

Прямий перериває Радбез ООН програмою «Ехо України». У студії екс-міністр закордонних справ Володимир Огризко пояснив, що російський представник в ООН порушив процедуру, бо йому дали слово для виступу по порядку денному, а не по суті справи.

Під час новин на «112 Україна» спеціальний кореспондент каналу в США розповів, що ООН відхилила заявку Росії на скликання засідання.

Тим часом на ZIKу з Верховної Ради слово дали народному депутату Віктору Бондару із депутатської групи «Відроження». Він вважає, що запровадження воєнного стану може бути методом «задушити опонентів». Далі в ефір вивели виступ представника України при ООН Володимира Єльченка, який розповів деталі подій 25 листопада в Азовському і Чорному морях. Цей виступ також транслював 5 канал.

Після цього почалося засідання Верховної Ради. Його трансляцію почали ZIK, 5 канал, Прямий, «112 Україна», NewsOne, «UA: Перший» і «Еспресо». Виступали секретар РНБО Олександр Турчинов, міністр закордонних справ Павло Клімкін і начальник Генерального штабу Збройних сил України Віктор Муженко. Далі слово надали главам парламентських фракцій та іншим народним депутатам.

NewsOne анонсує о 23:00 спецпроект «Воєнний стан».

Останнім виступає Президент України Петро Порошенко. Він остаточно заявив, що воєнний стан установлюється на 30 діб і не поширюватиметься на всю територію, а лише на Луганську, Донецьку, Запорізьку, Вінницьку, Миколаївську, Одеську, Сумську, Харківську, Чернігівську, Херсонську області  та внутрішні води Азово-Керченської акваторії.

Закон про запровадження воєнного стану ухвалили. За — 276 депутатів. Наступною 298 голосами підтримали постанову щодо проведення президентських виборів 31 березня 2019 року. Після — ухвалили звернення до міжнародних організацій.

На «UA: Першому» рішення Верховної Ради про запровадження воєнного стану коментував Сергій Гайдук, екс-командувач Військово-морських сил України.

Після цього включення народного депутата Ігоря Лапіна із «Народного фронту». Розповідає, що Росія ще вчора почала вкидати тези, мовляв, воєнний стан потрібен для скасування виборів, які сьогодні почали повторювати представники деяких українських політичних сил.

На NewsOne проголошення воєнного стану коментує у включенні з парламенту народний депутат Віктор Бондар із «Відродження», ставить риторичні запитання. Що буде далі, що буде з курсом долара, що буде з рішенням МВФ, що далі відбудеться у відносинах з Росією, чи буде ескалація? Чому воєнний стан не вводили раніше, що стало причинною введення воєнного стану саме зараз? Чи не почнуться переслідування та обшуки опозиціонерів, чи не почнуть забороняти партії та закривати телеканали, які транслюють опозиціонерів? У нього беруть коментарі NewsOne і «112 Україна».

Далі – «Хронологія дня» із В’ячеславом Піховшеком. Гості – політичні експерти Кирило Молчанов і Олександра Решмеділова.

Дають включення Олега Ляшка з Верховної Ради, який заявляє, що Порошенко чотири роки не запроваджував воєнного стану, бо це заважало б йому вести бізнес в Росії. І що Порошенко запропонував воєнний стан проти українців, але завдяки депутатам цього вдалося уникнути. Решмеділова називає те, що відбувалося, торгами, які не дали відповіді на багато запитань. Що буде з правами і свободами громадян? Що буде з економікою відбуватися? Як будуть жити регіони з воєнним станом?

Включення народного депутата Сергія Тарути, який каже, що Україна пішла на підняття ставок із Росією, що більшість українців не хоче ніяких радикальних дій під час цієї влади, яку вже ніхто не підтримує, тому в Раді знайшли компроміс між парламентом і Президентом. Журналістка з Тарутою не можуть згадати повного переліку десяти областей. Тарута каже, що був хаос у залі, але все було під стенограму, і завтра з тексту закону все буде зрозуміло.

У студії Піховшек теж каже, що ніхто не бачив фінального документа, який ухвалила Рада. Тож незрозуміло, що аналізувати, а можна обговорювати лише сам процес. Показують коливання курсу долара протягом дня.

Молчанов, зокрема, каже про те, що воєнний стан запроваджено на південному сході – у тих регіонах, де в Порошенка, на його думку, мінімальна електоральна підтримка. І, мовляв, це голосування – тестування суспільства, а воєнний стан можуть без кінця продовжувати.

Решмеділова каже, що країну ділять на тих, у кого є воєнний стан і в кого немає воєнного стану.

Молчанов – що Янукович із законами 16 січня «просто відпочиває».

Говорячи про відносини з Росією та подальші перспективи, Молчанов каже, що ми виходимо на новий виток конфронтації і незрозуміло, як його будуть вирішувати. На його думку, перманентний хаос, поки що керований, є найбільш зручним варіантом для Порошенка.

Цей огляд не дає повного бачення того, що відбувалося цього вечора в ефірах усіх мовників, проте показує, що побачив би телеглядач, який просто перемикав канали. Якщо він зупинявся на NewsOne або «112», то з великою ймовірністю чув про те, що Президент просто прагне відкласти або скасувати вибори, а підстав для запровадження воєнного стану немає. Водночас слід відзначити якісну роботу «UA: Першого», який робив саме те, що в такій ситуації повинен робити суспільний мовник. А також порекомендувати каналу «24» розбавляти «Самопоміч» в ефірі бодай якимись іншими політсилами хоч іноді.

Фото: president.gov.ua

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
4322
Читайте також
28.11.2018 13:30
Олександр Михельсон
для «Детектора медіа»
3 206
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду