Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 2 грудня 2023 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей та тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: ICTV/СТБ, «1+1», «FreeДом»
У блоці ICTV/СТБ російський правозахисник Олександр Подрабінек коментував заборону в Росії ЛБГТ: людей, які відносять себе до цієї спільноти, наразі стигматизують, тобто скеровують на них ненависть інших. Комусь навіть дадуть великий термін — треба ж показати, як влада з ними бореться. У СРСР теж періодично переслідували певні групи, які відрізнялися мисленням або поведінкою, нагадав гість, — наприклад, стиляг.
Начальник пресслужби 26-ї артилерійської бригади імені Романа Дашкевича Олег Калашников говорив про активні штурмові дії ворога під Бахмутом. Ворог мінує шляхи відступу: якщо про загороджувальні загони було відомо, то таке мінування — ноу-хау, зазначив Калашников. Він також зауважив, що, якби росіяни могли вийти на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей, вони б сказали, що цілі їхньої так званої «СВО» виконані.
Експерт Центру громадянських свобод Вячеслав Ліхачов наголосив, що точних даних щодо кількості цивільних жертв із початку широкомасштабного вторгнення немає ні в кого, в тому числі в ООН. Той, хто каже, що їх має, вводить громадськість в оману. Також експерт вважав, що повноцінне покарання злочинців можливе лише після повноцінної перемоги України, наразі їх можна засуджувати лише заочно.
У блоці каналу «1+1» директор Центру громадських досліджень «Український меридіан» Дмитро Левусь, коментуючи блокування польськими перевізниками кордону з Україною, відзначив, що посилення антиєвропейських тенденцій в Польщі вигідне Росії. За його прогнозом, такі умови страйкарів, як скасування транспортного безвізу, не будуть виконані, адже це рішення ухвалювалося на рівні ЄС. Гість також запропонував дочекатися формування в Польщі нового уряду.
Правозахисник Павло Лисянський говорив зокрема про перший випадок зміни прізвища та імені вкраденої в Україні дитини, який став відомим: десятимісячну Маргариту Прокопенко з Херсонщини вдочерила родина депутата Держдуми Сергія Миронова, перейменувавши дівчинку в Марину Миронову.
Політичний коментатор Ігор Чаленко, коментуючи заяви прем’єра Угорщини Віктора Орбана щодо доцільності відкладення питання членства України в ЄС, зазначив: в ЄС повинні розуміти, що розширення зміцнить Євросоюз перед геополітичними викликами.
Заборону в Росії ЛГБТ коментував російський адвокат Микола Полозов. За його висловом, це ланка в розвитку фашистського режиму, на який перетворюється Росія. Ті, хто відверто надавав підтримку ЛГБТ, теж у зоні ризику, вважає адвокат, бо застосування розмитого законодавства про екстремізм дає широке поле для державного свавілля. Із країни поїдуть ще десятки тисяч, але ж не всі зможуть виїхати. «Це хроніка деградації Росії, в яку кремлівський режим посилено штовхає населення, — сказав Полозов. — Проте на якомусь витку цей репресивний апарат почне ковтати власні гвинтики, як це було за Сталіна».
У блоці каналу «FreeДом» показали зокрема документальний фільм медійника Андрія Захарова «Його війна», який доводить, що війну проти України в 2014 році розпочав безпосередньо Путін. Потім ведучі обговорювали стрічку з її автором. За словами Андрія Захарова, з фідбеку він зрозумів, що не врахував широти західної авдиторії — пишуть, просять зробити субтитри іспанською та іншими європейськими мовами. Захаров також згадав історію з підводним човном «Курськ», який затонув: мовляв, коли тодішній президент США Клінтон висловив Путіну співчуття, той відповів, що на його рейтинг це не вплинуло. «Якщо мільйон загиблих на війні в Україні росіян не вплине на рейтинг Путіна — їх буде мільйон», — переконаний Андрій Захаров.
До слова, у фіналі стрічки «Його війна» прозвучала фраза: «Цей фільм мав би закінчитися тим, з чого почався — обличчям того, хто розпочав цю війну. Але нехай він закінчиться обличчями тих, хто в ній постраждав — з обох сторін». Далі йде безліч документальних кадрів. Ведуча Кароліна Кароль, підбиваючи риску, зазначила, що росіяни, які прийшли на нашу землю вбивати, не є постраждалими, тому про обидві сторони мови бути не повинно.