Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 30 квітня 2023 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей і тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: «FreeДом».
У ранковому блоці каналу «FreeДом» експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська говорила про реалії «руского міра» в окупації — жорстокість, насилля, боротьбу окупантів із нелояльним населенням і порушення ними Женевської та інших конвенцій.
За словами дипломата Олександра Левченка, якщо до повномасштабного вторгнення російські дипломати ще мали авторитет, то зараз до них ставляться з підозрою, вважають пропагандистами і шпигунами. Однак після того, як Сили оборони України закінчать свою роботу на полі бою, настане черга дипломатів обговорювати договір про умови закінчення війни, тобто повне виведення російських військ з території України.
Речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий говорив про бойові дії в Бахмуті, який залишається найгарячішою точкою фронту.
Ведучий телеканалу «FreeДом» Сакен Аймурзаєв, який особисто знав радянську дисидентку Валерію Новодворську, розповів про неї і про її фільм-біографію «Біле пальто». «Я радий, що її образ, який в Росії впродовж тривалого часу робили фріковим, перестає бути таким і стає героїчним», — резюмував Аймурзаєв і порадив читати праці Валерії Новодворської, які начебто багато в чому виявилися пророчими.
Згодом фільм «Біле пальто» показали в етері телеканалу.
У вечірньому блоці каналу «FreeДом» професор IE Business school (Мадрид) Максим Миронов висловив думку, що в такому темпі, як зараз, Путін зможе вести війну дуже довго. «Рік тому в мене, як і у багатьох економістів, була надія, що Захід вирішить покінчити з режимом Путіна швидко, — сказав Миронов, — проте з якихось причин цього не сталося». Російська економіка, на відміну від радянської, гнучка й може підлаштовуватися. Попри санкційні обмеження Путін навіть збагатився на війні, стверджує експерт, додаючи, що санкції, які б змусили Путіна закінчити війну, вигадати важко. Це не означає, що не треба тиснути на Росію санкціями, але контролювати дотримання існуючих обмежень не менш важливо, ніж запроваджувати нові. Тому в наступному, одинадцятому, пакеті антиросійських санкцій ЄС акцент робитиметься саме на контролі, вважає Миронов.
Правозахисник, виконавчий директор УГСПЛ Олександр Павличенко нагадав, що 30 квітня — останній день головування Росії в Радбезі ООН. Сам факт цього головування свідчить, на думку Павличенка, про недосконалість міжнародних організацій. Правозахисник також переконаний, що одним із чинників закінчення війни повинен стати трибунал для Росії.
Директор Інституту стратегічних досліджень і безпеки Павло Лисянський коментував указ Путіна щодо депортації з окупованих територій людей без російського громадянства після 1 липня 2024 року. За словами правозахисника, далі будуть лише репресії, а на Луганщині та Донеччині уже зафіксовано понад тридцять випадків затримання за відмову від російського паспорта.