Чи є затримання Пукача гарантією викриття замовників?
Як стало відомо сьогодні, Генпрокуратура та СБУ затримали начальника головного управління кримінального розшуку департаменту зовнішнього спостереження МВС України, генерал-лейтенанта Олексія Пукача, який є основним обвинувачуваним у вбивстві Георгія Ґонґадзе. Олексій Пукач переховувався від правоохоронних органів протягом семи років.
Згідно з останніми повідомленнями, Пукач уже зізнався в тому, хто є замовниками вбивства Ґонґадзе, й обіцяє показати, де сховано голову убитого. Деталі слідства наразі не розголошують.
ТК звернулася до Валентини Теліченко, Олексія Подольського, Євгена Захарова, Євгена Лауера із запитаннями:
- Який вплив на просування справи матиме затримання Олексія Пукача?
- Чи є шанси, що тепер буде розкрито замовників?
- Чи не пов'язане затримання Пукача саме тепер із тим, що хтось хоче розіграти карту Ґонґадзе напередодні виборів?
Валентина Теліченко, представник Мирослави Ґонгадзе в суді:
- Це надзвичайно важлива подія для розслідування. Але, на жаль, це не є гарантією повного викриття всіх замовників та організаторів убивства Георгія Ґонгадзе. Теоретично, Пукач знає, хто саме йому давав вказівку це робити і щодо Георгія Ґонгадзе, і щодо Олексія Подольського. Але питання в тому, чи він зізнається, як усе було насправді, і наскільки ефективно слідство використає наявність Пукача у своєму розпорядженні. Адже є величезна ймовірність, що Пукач валитиме все на покійників і нічого не говоритиме по суті, вигадуватиме історію, якої насправді не було, намагатиметься переконати нас, що він не винен, чи щось подібне. І дуже важливо, що є судовий вирок стосовно виконавця не лише у справі Ґонгадзе, а й у справі про незаконне затримання та побиття журналіста Подольського. Тому Пукач є ключовим свідком і в цій справі.
Я не виключаю наявності політичної складової, але конкретної інформації про це в мене немає, тому я не можу чогось вигадувати. Політичний вплив, можливо, і є, але не обов'язково.
Олексій Подольський, журналіст, викрадений за три місяці до загибелі Георгія Ґонгадзе за тим самим сценарієм:
- Суть усієї справи Ґонгадзе в тому, щоби сказати світу, хто є замовниками цього вбивства. Але насправді замовники всім давно відомі. А Пукач - це маленька ланка в довгому ланцюжку. Якщо він мав стосунок до цієї справи, то він лише один із пішаків. Хіба ми з Ґонгадзе єдині? От у нас у Донецьку за наказом прокурора перед домом спалили журналіста Олександра Якименка...
Ну, знайшли одного Пукача. А що Пукач? Що в нас, садюг мало в країні? Чи він пам'ятає, кого душив?.. Нічого нового він не скаже. Ну, назве замовником генерала Кравченка. А Кравченко - на Байковому, дивиться мармуровим обличчям на надгробки Василя Стуса, Юрія Литвина, Івана Світличного. Його ж навіть не ховали зі своїми! А поховали поміж поетів, митців, архітекторів...
Але є плівки. Їх тримають, аби шантажувати, і тримають їх не тут, а за кордоном, і навіть не в наших північних сусідів. Це довга пісня... Тому, гадаю, справу Ґонгадзе вже нічого не зрушить з місця, оскільки вона цікава тим, хто грає цю пісню. Якщо справа закінчиться, буде втрачено певні важелі впливу. А їх ніхто не хоче втрачати.
Безумовно, це пов'язано з виборами. Думаю, на цих виборах на справі грають не тільки внутрішні, а й зовнішні гравці. Бо Пукача могли знайти й раніше. Напевно, було відомо, де він, бо в сучасному світі неможливо сховатися. Ні для кого не секрет, що нині є тиск на Литвина, який дуже серйозно пов'язаний із цією справою. Найсерйозніше з чинних політиків. Тож затримання Пукача - це маленький шантаж Литвина.
Євген Захаров, співголова Харківської правозахисної групи:
- Затримання Пукача може мати вплив на просування справи, а може й не мати. Мені важко сказати. Але я не думаю, що затримання цього свідка дасть відповіді на всі питання. Думаю, жодних шансів на розкриття замовників немає.
На мою думку, це затримання не пов'язане з виборами.
Євген Лауер, шеф-редактор інтернет-видання «Трибуна»:
- Зрозуміло, що як затримали головного виконавця вбивства (за офіційною версією слідства), то це вже удача, бо вже є вся доказова база. Ви ж пам'ятаєте, слідство було розділено на дві частини: виконавці й замовники.
Чи назве він замовників? Дуже сумніваюся. Він може сказати, що виконував наказ покійних Кравченка чи Фере. Дуже сумніваюся, що Пукач знав, хто з самої гори віддавав цей наказ. Не скаже ж він, що цей наказ давав йому Кучма, Медведчук чи Литвин, Тимошенко чи Ющенко. А може й сказати, що вони побили Ґонґадзе і відпустили, а що було потім - він не знає, а ті три хлопці, яких уже судили, оговорили самі себе. Тут можна тільки гадати, що він скаже. Багато що залежить від того, як він домовиться зі слідством, адже йому світить довічне ув'язнення. Але якщо він розкаже, що виконував злочинний наказ, - це зовсім інша історія! Він не дурний, він кваліфікована людина... Він не копатиме собі яму, тому щось говоритиме. До того ж, важливо, за яких обставин його затримали. Може, в нього просто здали нерви? Адже сім років ховатися - досить нелегко.
Карту Ґонгадзе розігрують ще з 2000 року. Може бути все, але я не прихильник політичних теорій. Хіба оперативно-слідчій групі потрібно щоразу, як когось затримують, думати про те, коли відбудуться парламентські чи президентські вибори?
До того ж, в Україні таке ставлення до компромату, що населення все одно на нього не зважає. Ми не в Америці й не в Німеччині. Це якби він дав свідчення, внаслідок яких когось заарештували... Якби він, приміром, свідчив проти Литвина, про що тепер усі говорять... Але він може сказати все що завгодно, будь-який абсурд - що в цьому злочині винен Джордж Буш-молодший або Володимир Путін. Або може сказати, що ніхто нікого не вбивав, що, приміром, був наказ передати Ґонґадзе бандитам... Тут творча фантазія може бути безмежна.
Все залежить від того, в якому він стані. Може, він хворий і безнадійний, і просто здався владі? Наразі складно робити якісь висновки.
P.S.
Водночас кілька експертів, які побажали не називати своїх імен, висловили припущення, що затримання Пукача може бути використано як засіб шантажу деяких олігархів заради перешкоджання можливій підтримці ними певних кандидатів у президенти. В неофіційних розмовах пролунали й інші думки. Зокрема й припущення, що затримання Пукача є всього лише одним з засобів набирання електоральних очок президентом Ющенком.