Ніколаєнко має право говорити в радіоефірі
Нагадаємо, що попередні рішення стосувалися відеоролику «Пророцтво Нострадамуса», початку передвиборної агітації, відеороликів «Пророцтво Ванги» та «Пророцтво Павла Глоби», радіопрограм, створених на замовлення партії, а також радіороликів зі зверненнями Олександра Мороза та Василя Цушка.
Експертний висновок № 8
Про радіоролик СПУ «Звернення Ніколаєнка»
13 вересня 2007 року
Незалежна експертна рада з питань діяльності мас-медіа під час виборів отримала запит від підприємства «Радіокомпанія «Супер-Нова» щодо відповідності рекламного ролика Соціалістичної партії України (фонограма рекламного ролику) чинному законодавству України та можливості його сповіщення в ефірі радіостанції.
Фонограма рекламного ролика хронометражем 30 секунд є зверненням Міністра освіти та науки України Станіслава Ніколаєнка до співвітчизників:
«Шановні друзі! Я, міністр освіти та науки Станіслав Ніколаєнко, доповідаю вам, що за останні два з половиною роки державне замовлення на освіту студентів збільшено майже в два рази. Сто п’ятдесят тисяч молодих людей в цьому році вступили до вузів безкоштовно. Ми, Соціалістична партія України, добиваємось, щоб кожна дитина з бідною чи заможної родини отримала безкоштовну якісну вищу освіту».
Цей ролик, відповідно до ст. 66 Закону України «Про вибори народних депутатів України», є передвиборною агітацією, а саме – політичною рекламою; він має на меті спонукати виборців голосувати за Соціалістичну партію України.
Як уже зазначала Експертна рада в рішеннях щодо аналогічних роликів Соціалістичної партії України (Експертний висновок № 6 «Про радіоролик СПУ «Звернення Мороза» та Експертний висновок № 7 «Про радіоролик СПУ «Звернення Цушка»), Закон України «Про вибори народних депутатів України» у ч. 9 ст. 69 покладає обов’язок на усі засоби масової інформації надавати ефірний час одній партії (блоку) – суб’єкту виборчого процесу на тих же умовах, що й іншій партії (блоку) – суб’єкту виборчого процесу.
Закон України «Про вибори народних депутатів України» передбачає дві умови, за наявності хоча б однієї з яких засіб масової інформації може відмовити у наданні ефірного часу суб’єктові виборчого процесу. Такими умовами є:
1) поширення закликів до ліквідації незалежності України, зміни конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, пропаганду війни, насильства та розпалювання міжетнічної, расової, національної, релігійної ворожнечі, тощо (ч. 5 ст. 71 Закону України «Про вибори народних депутатів України»);
2) розповсюдження завідомо недостовірних або наклепницьких відомостей про партію (блок) – суб’єкта виборчого процесу або про кандидата у депутати (ч. 9 ст. 71 Закону України «Про вибори народних депутатів України»).
У цьому ролику експерти не вбачають наявності таких ознак.
Таким чином, Незалежна експертна рада з питань діяльності мас-медіа під час виборів вважає, що телерадіоорганізації не мають підстав для відмови Соціалістичній партії України у розміщенні даного рекламного ролика з підстав його змісту.
Тарас Шевченко, голова Незалежної експертної ради з питань діяльності мас медіа під час виборів
Члени ради, які підтримали рішення:
Тарас Шевченко
Віталій Замнивус
Наталія Лигачова
Катерина Котенко
Катерина М’ясникова
Ігор Розкладай
Ольга Большакова
Валерій Іванов
Фото – «Дзеркало тижня»