Суд зобов’язав Hromadske видалити розслідування про Портнова. Редакція готує нову скаргу
Суд зобов’язав Hromadske видалити розслідування про Портнова. Редакція готує нову скаргу
Київський апеляційний суд підтримав рішення Печерського районного суду та зобов’язав Hromadske видалити розслідування про ексзаступника голови адміністрації експрезидента Віктора Януковича Андрія Портнова. Редакція не погоджується з цим рішенням і збирається звертатися до Верховного Суду.
Про це повідомляє Hromadske.
Журналісти нагадують, що в серпні суддя Печерського райсуду Києва Олексій Соколов задовольнив усі позовні вимоги Портнова до Hromadske.
Суд зобов’язав редакцію спростувати інформацію з розслідування «Як віджимали Крим: ексклюзивні записи», видалити матеріали з ютубу, сайту та соцмереж. Також редакція мала виплатити понад 170 тисяч гривень за правничу допомогу Портнову та понад 14 тисяч гривень судового збору. Hromadske оскаржило це рішення, подавши апеляцію, яку розглянули 9 грудня. Під час засідання представниця редакції зазначила, що оспорювані цитати з розслідування є суб’єктивною думкою авторів і не є фактичними даними, які можна визнати неправдивими.
Натомість, зазначають у редакції, адвокатка Портнова Каріна Мікітян назвала рішення Печерського райсуду «обґрунтованим і законним». Вона заявила, що нібито немає доказів, які підтверджували б незаконні дії Портнова, і зазначила, що проти нього не відкривали кримінальних проваджень.
Київський апеляційний суд частково задовольнив скаргу Hromadske: суму компенсації за правничу допомогу зменшили зі 170 тисяч до 56 тисяч гривень. Водночас суд додатково зобов’язав редакцію виплатити 15 тисяч гривень за послуги адвоката Портнова в апеляції.
В іншій частині рішення Печерського суду залишили без змін: Hromadske все одно має спростувати інформацію з розслідування та видалити його.
«Я не стверджувала, що Портнов є колаборантом, зрадником чи проросійським діячем, я лиш ставила питання: а чи можемо ми так його називати? Передусім я це зробила для того, щоб підкреслити абсурдність рішення Печерського районного суду, який у справі проти Центру протидії корупції став на бік Портнова і заборонив використовувати щодо нього ці слова», — зауважила авторка розслідування Ярослава Вольвач.
На думку журналістки, адвокатка Портнова «спеціально вирізала» з цитат, оспорюваних у розслідуванні, слова «ймовірно» і «за нашими даними»: мовляв, щоб назвати твердженням те, що насправді є субʼєктивною думкою.
«Що ж до ключового питання, яке у своєму позові Портнов обходить стороною, то це плівки, які свідчать про його ймовірну причетність до процесів, пов’язаних з окупацією Криму, і це питання мають перевіряти правоохоронні органи», — заявила Ярослава Вольвач.
Наразі Hromadske готує касаційну скаргу. «Тож далі ця справа може перейти до Верховного Суду», — повідомили в редакції.
Нагадаємо, 6 серпня Печерський районний суд міста Києва задовольнив позов ексзаступника голови адміністрації Віктора Януковича Андрія Портнова проти Hromadske через розслідування щодо окупації Криму. Видання повідомило, що планує оскаржити таке рішення
Журналісти Hromadske вважають, що вони не поширили жодне з тверджень, які Портнов просив спростувати в суді. Авторка розслідування Ярослава Вольвач також зазначила, що всі претензії ексзаступника голови адміністрації Януковича стосувалися реплік, вирваних з контексту розслідування. За її словами, підстави для припущень про ймовірну причетність Портнова до окупації Криму були викладені в розслідуванні, що базувалося на записах 2014 року.
«Недоброчесний суддя Печерського райсуду Олексій Соколов, щодо якого Громадська рада доброчесності виносила відповідний висновок, ухвалив рішення на користь ексзаступника керівника адміністрації Януковича, який у ті часи опікувався судовою системою, бувши членом Вищої ради юстиції. На жаль, це не історія 15-річної давності, це до сьогодні частина нашої реальності. І Андрій Портнов собі не зраджує. Це черговий процес, у якому він виступає проти незалежних журналістів. І виграє всупереч здоровому глузду. І чомусь саме в Печерському суді», — прокоментувала розслідувачка.
В лютому 2024 року Портнов подав до суду на Hromadske через розслідування «Як віджимали Крим: ексклюзивні записи» від 27 грудня 2023 року. У ньому журналісти, спираючись на аудіозаписи з квітня-травня 2014 року, стверджують, що Андрій Портнов, імовірно, був куратором окупації Криму.
На роздобутих ними аудіозаписах людина з голосом, схожим на голос Портнова, спілкується з ексначальником Головного управління юстиції Міністерства юстиції в Криму Сергієм Коровченком та ексдепутатом Верховної Ради Левом Миримським. Журналісти з’ясували, що Коровченко разом з Миримським у 2014 році їздили в окупований Крим «курувати» певні питання в інтересах росіян і, судячи з аудіозаписів, імовірно, діяли з відома або вказівки Андрія Портнова.
У своєму позові Портнов стверджував, що слова з матеріалу, начебто він є «колаборантом, зрадником, поплічником Росії» і нібито «курував окупацію Криму», принижує його честь, гідність та ділову репутацію.
Читайте також:
- Портнов подав до суду на hromadske через розслідування про окупацію Криму
- «Непокаране зло повертається й росте. Хто такий Андрій Портнов?».
- Суд зобов’язав видалити Портнова з Реєстру зрадників. Рух «Чесно» подає апеляцію
- Міжнародний інститут преси засудив позови Портнова проти українських ЗМІ
Фото: Віктор Янукович і голова його адміністрації Андрій Портнов, Крим, 2010 рік / «Радіо Свобода»