INDEX та Український ПЕН започаткували стипендійну програму імені Вікторії Амеліної

INDEX та Український ПЕН започаткували стипендійну програму імені Вікторії Амеліної

13 Листопада 2024
520
13 Листопада 2024
15:47

INDEX та Український ПЕН започаткували стипендійну програму імені Вікторії Амеліної

520
Подати заявку до 1 січня можуть письменники, які зацікавлені в темі прав людини та прагнуть досліджувати причини й наслідки війни Росії проти України.
INDEX та Український ПЕН започаткували стипендійну програму імені Вікторії Амеліної
INDEX та Український ПЕН започаткували стипендійну програму імені Вікторії Амеліної

INDEX у партнерстві з Українським ПЕН започатковує стипендійну програму імені Вікторії Амеліної для письменниць і письменників з України та з-за кордону. Програма відбуватиметься в рідному місті Вікторії Амеліної Львові, щоб ушанувати пам'ять і продовжити її місію. Про це повідомили ініціатори програми.

У 2025 році INDEX запросить до Львова двох письменників, які працюють у напрямку креативного письма, на тримісячний термін.

У квітні-червні прийматимуть українського/-у письменника/-цю, а в липні-вересні — іноземного/-у автора/-ку. INDEX також проведе спільний захід для стипендіатів з України та з-за кордону у Львові наприкінці вересня 2025 року.

Учасникам стипендійної програми імені Вікторії Амеліної пропонують:

  • проживання у квартирі в центрі Львова (організовано у партнерстві з родиною Вікторії Амеліної);
  • офісний простір (кімната стипендіатів в INDEX);
  • стипендія 1200 доларів США на місяць упродовж трьох місяців;
  • покриття витрат на подорожі Україною для культурної діяльності та навчальних поїздок у рамках стипендійної програми;
  • організацію щонайменше двох публічних заходів (читання, дискусії, виступи, організовані INDEX у партнерстві з Українським ПЕН та іншими інституціями);
  • медійну підтримку (інтерв'ю, подкасти з медіапартнерами INDEX і Українського ПЕН);
  • участь у насиченій програмі культурних та академічних подій у Львові та інших містах України;
  • навчальні поїздки до місцевих культурних інституцій та зустрічі з провідними дієвцями культури;
  • волонтерську поїздку на деокуповані або близькі до фронту території у партнерстві з Українським ПЕН (за згодою стипендіатів);
  • спільний захід у Львові наприкінці вересня 2025 року за участі двох стипендіатів.

Подати заявку можуть письменниці та письменники, які зацікавлені в темі прав людини та прагнуть досліджувати причини й наслідки війни Росії проти України. Вони повинні мати хоча б одну опубліковану книгу на момент подання заявки.

Щоби подати заявку, кандидатам необхідно надати коротке резюме, одну сторінку з описом проєкту, над яким вони працюватимуть під час стипендії, та один опублікований текст (розділ книги, есе, добірку поезій). Рішення журі ґрунтуватиметься на основі літературної цінності та міжкультурної чутливості роботи кандидатів.

Українські письменники можуть подати заявку тут, а закордонні письменники — тут.  Кінцевий термін подачі заявок — 1 січня 2025 року о 18:00 за київським часом.

Результати відбору оголосять 11–13 лютого 2025 року.

Журі Стипендії імені Вікторії Амеліної складатиметься із семи учасниць та учасників. Четверо з них візьмуть участь у роботі як української, так і міжнародної комісій з відбору. Українська та міжнародна комісії включатимуть ще трьох членів, затверджених INDEX, Українським ПЕН та партнерськими установами.

До загального складу ввійшли виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен, публіцистка, перекладачка Ярина Груша, програмна директорка INDEX Саша Довжик, Олександр Амелін.

Український склад: голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук, письменниця, журналістка, перекладачка Ольга Русіна, програмна директорка Lviv BookForum Софія Челяк.

Міжнародний склад: засновник Arrowsmith Press Аскольд Мельничук,  головний редактор Linkiesta Крістіан Рокка, головна культурна оглядачка The Guardian Шарлотта Гіґґінс.

Нагадаємо, Вікторія Амеліна — українська письменниця та громадська діячка родом зі Львова, членкиня Українського ПЕН. 27 червня 2023 року Вікторія Амеліна потрапила під обстріл у Краматорську, де перебувала разом з делегацією колумбійських журналістів та письменників. Коли вони вечеряли в ресторані в центрі міста, російські окупанти завдали ракетного удару по цій будівлі, внаслідок чого Вікторія отримала тяжкі поранення. 1 липня в лікарні імені Мечникова у Дніпрі її серце перестало битися. Репортаж з прощання з письменницею в Києві читайте тут.

Амеліна була авторкою роману «Синдром листопаду, або Homo Compatiens» (2014 рік), роману «Дім для Дома» (2017 рік), дитячих книжок «Хтось, або Водяне Серце» (2016 рік) та «Е-е-есторії екскаватора Еки» (2021 рік).

У 2021 році вона стала лавреаткою літературної Премії імені Джозефа Конрада. Того ж року заснувала Нью-Йоркський літературний фестиваль, що відбувався в селищі Нью-Йорк у Бахмутському районі Донецької області.

З літа 2022 року Вікторія Амеліна долучилася до правозахисної організації Truth Hounds, з якою працювала як документаторка воєнних злочинів на деокупованих територіях на сході, півдні та півночі України, зокрема в Капитолівці на Ізюмщині, де знайшла щоденник убитого росіянами письменника Володимира Вакуленка.

Вже після смерті Вікторія Амеліна стала однією з номінанток премії «Читомо», а також отримала Премію за свободу слова від Норвезької спілки письменників.  У січні 2024 року президент Володимир Зеленський нагородив Амеліну посмертно орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.

У лютому британське видавництво Jetstone випустило збірку «Writing Under Fire: Poetry and Prose from Ukraine and the Black Country» («Писати під вогнем: Поезія і проза з України та Black Country»), присвячену пам’яті загиблої української письменниці.

У червні стало відомо, що одне з найстаріших світових видавництв Macmillan Publishers St. Martin’s Press у США також опублікує книгу Вікторії Амеліної «War & Justice Diary: Looking at Women Looking at War» («Щоденник війни і правосуддя: Дивлячись на жінок, що дивляться на війну»).

Фото: Український ПЕН

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
520
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду