Росія засудила журналістку «Радіо Свободи» Алсу Курмашеву до 6,5 років колонії у справі про поширення «воєнних фейків»

Росія засудила журналістку «Радіо Свободи» Алсу Курмашеву до 6,5 років колонії у справі про поширення «воєнних фейків»

22 Липня 2024
1021
22 Липня 2024
23:57

Росія засудила журналістку «Радіо Свободи» Алсу Курмашеву до 6,5 років колонії у справі про поширення «воєнних фейків»

1021
Вирок Алсу Курмашевій російський суд ухвалив минулої п’ятниці, 19 липня.
Росія засудила журналістку «Радіо Свободи» Алсу Курмашеву до 6,5 років колонії у справі про поширення «воєнних фейків»
Росія засудила журналістку «Радіо Свободи» Алсу Курмашеву до 6,5 років колонії у справі про поширення «воєнних фейків»

Верховний суд Татарстану визнав журналістку Татаро-башкирської служби «Радіо Свободи» Алсу Курмашеву винною в поширенні так званих «фейків» про російську армію (стаття 207.3 КК РФ) і засудив її до шести з половиною років колонії. Про це повідомляє Associated Press із посиланням на пресслужбу суду.

Associated Press зазначає, що вирок Алсу Курмашевій ухвалили минулої п’ятниці, 19 липня.

Раніше «Медиазона» із посиланням на пресслужбу цього суду повідомила, що справа надійшла до суду з грифом «таємно» і розглядалася в закритому режимі. 

Як передає АР, президент «Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода» Стівен Капус назвав вирок «глумом із правосуддя» і заявив, що «єдиний справедливий результат — це негайне звільнення Алсу з в’язниці». «Для цієї американської громадянки, нашої дорогої колеги, вже давно час возз’єднатися зі своєю люблячою сім’єю», — сказав Капус.

Читайте також:

Нагадаємо, Алсу Курмашева майже 25 років працювала в Татаро-башкирській службі «Радіо Свобода». Вона висвітлювала проблеми етнічних меншин у Волго-Уральському регіоні Росії, зокрема питання захисту та збереження татарської мови й культури на тлі посилення за останні роки тиску російської влади на корінні народи РФ. Курмашева є громадянкою Росії та США, проживає в Празі (Чехія) зі своїм чоловіком та дітьми.

У середині травня 2023 року Курмашева поїхала до Росії в сімейних справах. Її затримали в аеропорту Казані 2 червня, коли вона збиралась вилетіти з Росії. Силовики вилучили в неї американський та російський паспорти і телефон. Після п’яти місяців очікування на рішення у справі Курмашеву оштрафували на 10 000 рублів (103 долари) за те, що вона не зареєструвала свій американський паспорт у російських органах влади.

У момент, коли Курмашева очікувала на повернення паспортів, її знову затримали 18 жовтня. Цього разу звинуватили в тому, що вона не зареєструвалася як «іноземний агент». Відповідно до ч. 3 ст. 330.1 КК РФ, журналістка, яка, за версією російського слідства, збирала відомості в галузі військово-технічної діяльності РФ, мала добровільно зареєструватися як «іноземний агент», чого вона не зробила. 

23 жовтня 2023 року районний суд Казані заарештував Алсу Курмашеву і відправив до СІЗО. Їй загрожує позбавлення волі терміном до п’яти років. 12 грудня Верховний суд Татарстану залишив апеляційну скаргу без задоволення. 1 лютого 2024 року Радянський суд у Казані продовжив термін тримання Курмашевої під вартою до 5 квітня.

11 грудня 2023 року в Росії проти Алсу Курмашевої порушили ще одну кримінальну справу  — за статтею про «фейки» про російську армію. Приводом стала книга Курмашевої «Ні війні. 40 історій росіян, які виступають проти вторгнення в Україну», яка вийшла в листопаді 2022 року. Стаття передбачає покарання до 15 років позбавлення волі.

Комітет із захисту журналістів (CPJ) і «Репортери без кордонів» (RSF) виступили із закликом негайно звільнити Курмашеву. Вимогу звільнити журналістку також висловили правозахисна організація PEN America та Управління ООН з прав людини, Платформа Ради Європи щодо сприяння захисту журналістики та безпеки, а також Євросоюз. Правозахисний проєкт «Меморіал» визнав Алсу Курмашеву політичною ув’язненою.

Верховний суд Татарстану 18 червня залишив журналістку під вартою. Суддя продовжив їй термін утримання під вартою до 5 серпня.

Фото: The Insider

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1021
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду