Лише 3% матеріалів українських онлайн-медіа згадують про жінок-військовослужбовиць, — ІМІ
Лише 3% матеріалів українських онлайн-медіа згадують про жінок-військовослужбовиць, — ІМІ
В українських онлайн-медіа у матеріалах про військових ЗСУ лише у 3% згадують про жінок-військовослужбовиць. Про це свідчать результати аналізу 19 найпопулярніших онлайн-медіа, проведеного Інститутом масової інформації в травні 2024 року.
Дослідники ІМІ фіксують, що порівняно з 2021 роком показник присутності жінок-військовослужбовиць у матеріалах українських медіа зменшився на 2%.
Найчастіше про жінок-військовослужбовиць писали редакції Суспільного, «Української правди» та «Фокусу», поодинокі згадки зафіксовані на сайтах «Кореспондент», 24 каналу, ТСН, «Цензор.НЕТ», УНІАН, Gazeta.ua, NV.
У тематичному розрізі найчастіше про військовослужбовиць згадували в матеріалах, які стосувалися ДТП, — 18% від загальної кількості зі згадками про військовослужбовиць.
В інших 18% випадків жінок згадували як другорядних героїнь у матеріалах, що стосувалися критики номеру «Кварталу 95» про скандальну ситуацію із залицяннями начальника Рівненського ТЦК.
14% матеріалів стосувалися історій про роботу на фронті. В матеріалах про життєві історії та про отримання державних нагород — по 11% згадок.
У матеріалах про бойові дії військовослужбовиці фігурували найчастіше як пресофіцерки бригад, які коментували ситуацію на своїх напрямках.
До моніторингу ввійшли 19 онлайн-медіа, які, за даними Similarweb, мають найбільше заходів: «Цензор.НЕТ», ТСН, «РБК-Україна», «Українська правда», 24 канал, УНІАН, NV, «Кореспондент.net», «Фокус», Novyny.live, «Гордон», «Еспресо», «Телеграф», «Апостроф», Суспільне, Liga.net, «Главком», Zaxid.net, Gazeta.ua. Моніторинговий період тривав 6–12 травня 2024 року та охоплював згадки про чоловіків та жінок-військових. У моніторинговий період зафіксовано 889 згадок.
Нагадаємо, як раніше показало дослідження ІМІ, повномасштабне вторгнення росіян в Україну негативно вплинуло на видимість жінок-військовослужбовиць у медіа. На перший план вийшли військові, які є здебільшого чоловіками. Історії про жінок-військових, медикинь, операторок дронів, офіцерок, кулеметниць, кухарок, снайперок і ветеранок є поодинокими й радше винятком, ніж правилом.
При цьому кількість жінок, які служать у Збройних силах України, збільшується з кожним місяцем, а з початком повномасштабного вторгнення Росії виконання жінками бойових завдань нарівні з чоловіками стало нормою.
Ілюстрація: ІМІ