Розслідування: Ексочільник СБУ Миколаївщини, який «піднявся» на оборудках з бензином та браконьєрською креветкою, став «громадським активістом»
Розслідування: Ексочільник СБУ Миколаївщини, який «піднявся» на оборудках з бензином та браконьєрською креветкою, став «громадським активістом»
Родина Віталія Герсака, ексначальника Управління Служби безпеки в Миколаївській області (2019–2020 роки), за останні роки збагатилася лінійкою розкішних автівок, земельними ділянками, квартирами, полями, які здають в оренду аграріям, та водночас жодних легальних джерел походження цих статків вона не має. Сам Герсак, який начебто служить у ЗСУ, створив ГО, яка планує залучати гранти для ветеранів, однак достеменно невідомо, де служить топпосадовець. Про це йдеться в журналістському розслідуванні hromadske «Грантовий фронт: як колишній топ з СБУ розводить американців».
«Сумарно нерухомість сім’ї експосадовця СБУ — приблизно на 1,5 млн доларів», — вважають розслідувачі.
У hromadske підкреслюють, що Віталій Герсак неодноразово був фігурантом антикорупційних розслідувань, власне, через це його і зняли з посади керівника облуправління СБУ в Миколаївській області. Тим часом упродовж «служби» цього чиновника на Миколаївщині його діяльність позитивно оцінювали голова парламентської фракції партії «Слуга народу» Давид Арахамія та голова Офісу Президента Андрій Єрмак.
Розслідувачам hromadske вдалося поспілкуватися з колишнім колегою Герсака, який розповів про зв’язок чиновника з чеченським організованим злочинним угрупованням, контакти якого тягнуться в Росію. За словами інформатора, це угруповання допомагало керівнику Миколаївської СБУ проводити оборудки з дизельним пальним для аграріїв, а також контролювати незаконні АЗС.
Автори розслідування вважають, що контроль незаконного продажу бензину не входить до повноважень очільника обласної СБУ, а також зазначають, що дружина Герсака Юлія кілька років була співзасновницею компанії «Теку», дотичної до продажу нелегального пального на Київщині.
До рук журналістів потрапили матеріали службового розслідування 2020 року, з яких можна зробити висновок про причетність Герсака до ще чотирьох «схем». Ідеться насамперед про контроль фінансових потоків від браконьєрського вилову креветки на Кінбурнській косі, загальна сума доходу від цієї діяльності може становити близько 4 млн доларів щомісячно. Також під час службового розслідування розглядалася, причетність Герсака до контрабанди дизпального з морських суден та заснування на Одещині «ферм» з виробництва біткоїнів.
Відтоді, як Герсака відсторонили від служби, його сім’я встигла набути чималих статків у вигляді дорогих автівок, квартир, будинків, готелів, земельних ділянок. «Це майно Герсак записував не на себе, а у власність дружини», — підкреслюють автори розслідування.
У власності лише сина Герсака, 20-річного Кирила, за даними реєстру нерухомості, — квартира на 107 м² в елітному ЖК в Одесі, два будинки на Вінниччині, земельна ділянка на 1,25 гектара, яку він здає в оренду агропідприємству, дві ділянки на 5 та 10 соток під будівництво будинку, 15 соток для ведення господарства і ще 1,2 гектара землі. Також у 2023 році юнак став власником чотирьох автомобілів.
Кирило Герсак за роки війни став репером, записує пісні, активно промотує їх у соцмережах, як і свої дорогі автівки та розкішний спосіб життя. Проте в соцмережах хлопця немає згадок про його службу у війську, констатує hromadske, хоча, за словами батька, Кирило пішов добровольцем до війська у 2022 році.
Віталій Герсак, як він сам стверджує, також добровільно став до лав ЗСУ з початком повномасштабного вторгнення Росії, проте не говорить, де і ким він служить. З’ясувати це журналістам не вдалося і в Одеській ТрО, до якої, за документами, начебто пішов служити колишній топпосадовець СБУ.
Нині Віталій Герсак є засновником ГО «Вірні та вільні», мета якої — залучати грантові кошти на допомогу ветеранам війни. Один з офісів цієї громадської організації, у центрі Києва, виявився лиш юридичною адресою, де не працює жоден «громадський активіст» Герсака.
Читайте також
- hromadske: Заступник керівника ОПУ Олег Татаров створив мережу, яка здатна закривати невигідні для влади кримінальні справи
- «Схеми» розповіли, як родичі керівника Антимонопольного комітету Павла Кириленка протягом трьох років скупили майна на понад 70 млн грн
Фото hromadske