Як Папа «вболіває» за Росію. Шпальти світових видань — про слова Понтифіка про «білий прапор»
Як Папа «вболіває» за Росію. Шпальти світових видань — про слова Понтифіка про «білий прапор»
Чинний Папа Франциск не вперше висловлюється щодо нападу Росії на Україну. У липні 2022 року італійська щоденна газета La Stampа вийшла з заголовком: «Папа Франциск, молитва за мир: “Але НАТО спровокувало Путіна”». Потім цей заголовок поступився місцем іншому: «Папа Франциск, молитва за мир: “Ми живемо в умовах третьої світової війни”». Останнє формулювання тепер доступне для читання в інтернеті, перше зникло.
У паперовій версії цієї туринської газети заголовок залишився першим: мабуть, він уже дійшов до друку і в будь-якому разі основним тепер вважається онлайн. Під статтею, ніби як компенсація, якщо не вибачення, тоді з’явилася редакційна стаття Наталі Точчі під назвою: «Але “Влад Великий” (так називають Путіна — «ДМ») програв війну».
Трохи пізніше цей заголовок також був прибраний і з огляду італійської преси. Але вже у 2022 році для сайту Папа казав: «Треба відійти від звичайної схеми “Червоної шапочки”, коли Червона шапочка була гарною, а вовк — поганим. Тут немає метафізичного добра і зла, абстрактно. Виникає щось глобальне, з елементами, які дуже переплітаються один з одним. Хтось може сказати мені в цей момент: але ж ви за Путіна! Ні, вони не праві. Було б спрощенням та неправильним говорити таке. Я просто проти зведення складності до розрізнення добра і зла, не думаючи про коріння та інтереси, які дуже складні».
Другий випадок неоднозначних слів Папи стався 25 серпня у рамках всеросійської зустрічі католицької молоді. Тоді Понтифік поговорив по відеозв’язку з російською молоддю. Деякі питання стосувалися війни в Україні. А ще він сказав таке: «Ніколи не забувайте про спадщину. Ви — нащадки великої Росії: великої Росії святих, правителів, великої Росії Петра І, Катерини ІІ, тієї імперії — великої, освіченої, (країни) великої культури та великої людяності. Ніколи не відмовляйтеся від цієї спадщини. Ви — нащадки великої Матінки Росії, крокуйте вперед з цим. І дякую вам — дякую за ваш спосіб бути, за ваш спосіб бути росіянами».
Потім ці слова пояснив таким чином: «Я не мав на думці імперіалізм, коли це сказав. Я говорив про культуру. Бо російська спадщина є дуже доброю та дуже гарною. До прикладу, в царині літератури, в царині музики, аж до Достоєвського, який сьогодні говорить нам про зрілий гуманізм. Щоб вони, молодь, узяли на себе цей гуманізм, який розвивався в мистецтві та літературі. Це другий аспект із того, що я говорив про спадщину. Третій, мабуть, не був вдалий. Говорячи про “велику Росію”, можливо, не стільки в географічному сенсі, скільки культурному, мені згадалося те, що нас вчили в школі: Петро І, Катерина ІІ. І тут виплив цей третій елемент, що, мабуть, не зовсім правильний. Не знаю. Нехай історики скажуть. Але це було доповнення, яке спало мені на думку, бо я вивчав це в школі», — пояснив Понтифік.
Офіційне звернення також є на сайті Папи.
І ось третій випадок: Папа відповів на запитання швейцарського медіа «Radio Televisione Svizzera» (RSI). Частина відповідей була опублікована 9 березня (публікація повного тексту інтерв’ю запланована на 20 березня). Зокрема, він сказав: «Я вірю, що ті, хто бачать ситуацію, ті, хто думають про людей, ті, хто має сміливість підняти білий прапор і вести переговори, є сильнішими. І сьогодні про це можна домовитися за допомогою міжнародних гравців». Наступного дня у пресслужбі Ватикану пояснили, що Понтифік хоче миру для України та дипломатичного розв’язання конфлікту, натомість слова «білий прапор» вжив як образ, запропонований журналістом, який його розпитував. «Дехто в Україні закликає мати відвагу здатися, виставити білий прапор. Але інші кажуть, що це легітимізує право сильнішого. Що ви про це думаєте?» — так лунало питання кореспондента RSI в Італії Лоренцо Бучелли.
Світова преса, точніше перші шпальти світових видань, проігнорували відповіді Папи, окрім переважної більшості щоденних італійських газет, які вийшли з цитатою Понтифіка в заголовках. Ось частина з них за 10 березня.
«Corriere della Sera»: «Газа, війна між двома безвідповідальними людьми», «Київ перемогли, переговори», «Ватикан: не говорили про капітуляцію».
«La Stampa»: «Папа: “Зеленський, вести переговори про мир — це не капітуляція”».
«Il Fatto Quotidiano»: «Папа: “Для переговорів Києву потрібна сміливість, білий прапор”».
Промова на Швейцарському радіо та телебаченні: «Коли ви бачите, що зазнали поразки, ви не повинні соромитися виступати посередником, щоб уникнути нових смертей. Туреччина запропонувала себе, і я завжди тут».
«Il Mattino»: «Папа: “Київ підіймає білий прапор і переговори»
«Gazzetta del Sud»: «Папа — Зеленському: настав час домовлятися»
«Domani»: «Хто ті менеджери, з якими хочуть виграти війну. ШІ та дрони.
Папа: «Київ здається». Україна робить ставку на техноміністрів.
«Il Messaggero»: Речник Ватикану: «Але він не хоче капітуляції»
Папа Римський: «Україна повинна мати мужність підняти білий прапор і вести переговори»
Також у понеділок, 11 березня, реакція на «ідеї» Папи з’явилася на перших шпальтах інших європейських видань.
Німеччина
«Frankfurter Allgemeine»: «Вимоги Папи до України викликають критику»
Рим. Глава Єдиної з Римом Греко-Католицької Церкви Верховний Архієпископ Святослав Шевчук категорично відкинув капітуляцію України.
Під час перебування в Нью-Йорку в неділю ввечері Шевчук сказав, що Україна поранена, але не переможена: «Повірте, ніхто не думає здаватися».
Раніше швейцарське телебачення транслювало інтерв’ю з Папою Римським Франциском, у якому він закликав керівництво в Києві «набратися мужності вивісити білий прапор і вести переговори».
Вибір слів Папи також зустрів критику в Німеччині. Віцепрезидент Бундестагу Катрін Герінг-Екардт («Зелені») сказала: «Той, хто вимагає від України просто капітуляції, віддає агресору те, що він незаконно відібрав, і тим самим погоджується на знищення України».
Представниця напрямку оборони Вільної демократичної партії Марі-Агнес Штрак-Ціммерманн сказала медіагрупі Funke:
«Перед тим, як українські жертви піднімуть білий прапор, Папа має голосно і безпомилково закликати жорстоких російських злочинців зняти свій піратський прапор — символ смерті й сатани».
«Der Tagesspiegel»: «Сумнівне повідомлення»
«Переговори — це ніколи не капітуляція», — каже Папа Франциск, маючи на увазі Україну, а також говорить про «білий прапор». У німецькій політиці це зустріли нерозумінням.
«Sueddeutsche»: «Папа Римський закликає Україну до переговорів»
«Rheinische Post»: «Папа заохочує Україну до переговорів. Різка критика заяв церковного лідера лунає не лише з Німеччини»
«Die Welt»: «Папа рекомендує українцям на війні підняти “білий прапор”»
Заяву зустріли критикою. Німецькі політики вказують на відповідальність Путіна
Заяви церковного лідера були сприйняті в Україні та багатьма її прихильниками як односторонній заклик лише до Києва… і навіть як заклик до капітуляції. В інтерв’ю швейцарському телебаченню, опублікованому вихідними, 87-річний Папа сказав про труднощі, з якими стикається українська армія: «Я думаю, що найсильніший той, хто дивиться на ситуацію, думає про людей і має мужність підняти білий прапор».
Італія
«La Stampa»: «Україна Папі: Ніхто не просив вести переговори із Гітлером». Запрошення Папи Франциска «мати сміливість підняти білий прапор» і «вести переговори» викликало гостру реакцію у Києві. Російське безумство має програти цю війну, заявив Зеленський.
«La Repubblica»: «Злість України на понтифіка: “Ніколи не здамося”»
«Corriere della Sera»: «Київ відповів Папі: білий прапор? Ми ніколи не піднімемо його»
«Il Resto del Carlino»: Україна Папи Римському: «Ми не здамося»
Ірландія, «The Irish Time»: «Україна: Папу Римського Франциска критикують за те, що він пропонує Києву розпочати переговори про припинення війни з російськими окупантами»
Мексика, «Diario de Yucatán»: Заклики до припинення бойових дій
Говорячи про війни, Папа Римський Франциск учора закликав до «якнайшвидшого припинення бойових дій», які спричиняють «величезні страждання».
Титульне фото: Папа Франциск/Getty Images