ІМІ: У серпні в Україні було скоєно десять злочинів проти медіа та журналістів
ІМІ: У серпні в Україні було скоєно десять злочинів проти медіа та журналістів
У серпні експерти Інституту масової інформації зафіксували в Україні десять злочинів проти свободи слова. Шість із них вчинила Росія. Такими є дані щомісячного моніторингу ІМІ «Барометр свободи слова».
Серед злочинів проти медіа, які скоїла Росія, — обстріли журналістів, кіберзлочини, знищення офісу редакції та юридичний тиск.
Так, під російський обстріл на Донеччині потрапила знімальна група «Радіо Свобода» під час їхньої роботи. У складі групи були репортерка Євгенія Китаїва, операторка Анна Кудрявцева та водій Володимир Явнюк. Внаслідок обстрілу було пошкоджене авто. Знімальна група не постраждала.
У Чернігові внаслідок ракетного удару по приміщенню обласного музично-драматичного театру імені Шевченка, який росіяни вчинили 19 серпня, був зруйнований офіс видання «Челайн». Як розповів ІМІ редактор «Челайну» Павло Солодовник, від удару ракети вибуховою хвилею повибивало вікна та двері, обвалилися частини стелі та стін. Було знищено чи пошкоджено журналістське обладнання — ноутбуки, комп’ютери, камери та мікрофони. На щастя, на момент обстрілу нікого зі співробітників в офісі не було, тому з них ніхто не постраждав.
Крім того, Росія оголосила в розшук українську журналістку Яніну Соколову. Журналістка іронічно відреагувала на новину, зазначивши, що «вже почала переживати, що моя русофобія недостатня. Тому я рада, що вони це зробили».
У ніч на 9 серпня сайт онлайн-медіа ZN.ua зазнав DDoS-атаки з боку російських хакерів. Сайт перебував під атакою впродовж декількох годин, через що читачі не могли отримувати інформацію. Проте виданню вдалося відбити атаку і відновити роботу сайту.
В ніч на 20 серпня російські окупанти зламали телеграм-канал українського видання «РІА Мелітополь», яке продовжує працювати після тимчасової окупації Мелітополя (Запорізька область). Відповідну заяву медіа опублікувало в себе на сайті. Редакція зазначила, що «рашисти виставили свої ганебні новини в тг-каналі, змінили назву каналу на російську та фото».
У фейсбуці поширюють фейкову статтю журналістки з Чернігова Ірини Синельник, яка співпрацює з інформаційним агентством УНІАН. Матеріал, у якому пропагандисти від імені української журналістки просувають російські наративи про великі втрати української армії та необхідність домовлятися з Путіним, був опублікований на фейковій сторінці агентства. На платформі матеріал поширюють через рекламу.
У списку порушень свободи слова, за які відповідальні громадяни України, — випадки перешкоджання журналістській діяльності, обмеження доступу до публічної інформації та юридичний тиск.
За даними ІМІ, випадки перешкоджання журналістській діяльності зафіксовані в Дніпрі та Києві. У Києві голова Оболонського районного суду Олена Жежера заборонила журналістці медійного проєкту Watchers Аліні Кондратенко аудіо- та фотофіксацію судового засідання.
Журналістка прийшла на засідання у справі за звинуваченням громадянина РФ у несанкціонованому поширенні інформації про переміщення зброї та боєприпасів до України, переміщення або розміщення Збройних сил України. «Я хотіла зробити пару фото та записати на диктофон, щоб потім прослухати й написати статтю», — розповіла Аліна та додала, що засідання є відкритим і рішень про закрите слухання ухвалено не було.
У Дніпрі видання «Дніпро оперативний» уже не вперше отримало листа на редакційну пошту про нібито замінування редакції. Проте після перевірки вибухівку не знайшли. Раніше редакція отримала аналогічного листа в травні цього року. Тоді поліцейські також не знайшли вибухівки.
Один випадок обмеження доступу до публічної інформації ІМІ зафіксував у Запоріжжі. Так, департамент муніципального управління Запорізької міської ради відмовив журналістам Запорізького центру розслідувань надати акти виконаних робіт щодо ремонту доріг у Запоріжжі, які були проведені з початку липня до кінця серпня 2023 року. Відмову аргументували тим, що така інформація може завдати шкоди національній безпеці.
Юридичний тиск зафіксовано по відношенню до головної редакторки інтернет-видання «Волинь Online» Мар’яни Метельської, стосовно якої група компаній «Техноторг» подала судовий позов через її розслідування про діяльність підприємств.
Позивачі вимагають спростувати інформацію та стягнути з Метельської 750 тис. грн відшкодування моральної шкоди.
Раніше «Детектор медіа» повідомляв про те, що, за даними ІМІ, від початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 529 злочинів проти журналістів та медіа в Україні.
Також ми писали про те, що за результатами анонімного адресного опитування, яке Інститут масової інформації провів у червні–липні 2023 року, 68% респондентів заявили про зростання кібертиску з початку повномасштабної війни в Україні, причому найчастіше про тиск кажуть блогери — 82%.
Фото: DW / ІМІ