ЄСПЛ розгляне звернення «КримSOS» щодо незаконного затримання журналістки Ірини Данилович
ЄСПЛ розгляне звернення «КримSOS» щодо незаконного затримання журналістки Ірини Данилович
Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) прийняв до розгляду звернення щодо незаконного затримання громадянської журналістки Ірини Данилович в окупованому Криму. Про це повідомила громадська організація «КримSOS».
«Затримання без складання протоколу або будь-якої реєстрації цього факту, утримання без зв’язку із зовнішнім світом, без доступу до адвоката, у підвалі місцевого управління фсб, застосування тортур. Це все є порушенням основоположних прав людини. Водночас російські силовики намагалися заперечувати факт порушення, стверджуючи, що Ірина перебувала в них добровільно, за власним бажанням», — сказав адвокат Сергій Заєць.
Юристи «КримSOS» подали скаргу до ЄСПЛ ще в січні 2023 року. Вона стосується незаконного затримання Ірини Данилович, яке порушує низку прав, закріплених у Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод та протоколах до неї. Зокрема, стаття 5 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод передбачає, що кожен має право на свободу та особисту недоторканність.
Як додав Заєць, попри те, що Росію вже виключили з Ради Європи, варто продовжувати боротися за тих, хто потерпає від репресій держави-агресора.
«Боротьба важлива для тих, хто страждає від російських репресій. Хоча наразі це звернення не вплине на становище Ірини, боротьба важлива для підсилення міжнародного тиску, й рано чи пізно росія буде змушена реагувати на нього», — додає адвокат.
Окупаційний Верховний суд Криму призначив розгляд апеляції незаконно засудженої журналістки на рішення окупаційного «Феодосійського міського суду» на 15 червня.
Нагадаємо, окупанти затримали Ірину Данилович 29 квітня 2022 року по дорозі з Коктебеля у Феодосію, коли вона їхала з роботи. Російські окупанти інкримінували Данилович роботу «з вибуховими "речовинами"».
28 грудня 2022 року окупаційний «суд» Феодосії засудив Данилович до семи років позбавлення волі за звинуваченням у незаконному зберіганні та виготовленні вибухових речовин. Своєї вини Данилович не визнала.
21 березня 2023 року стало відомо, що Ірина Данилович втратила свідомість під час перевезення до окупаційного «Феодосійського міського суду». Попри те, що стан її здоров’я стрімко погіршується, у СІЗО Сімферополя видали документи про відсутність медичних перешкод для етапування.
22 березня 2023 Ірина Данилович оголосила сухе голодування. Причиною такого рішення стала відсутність лікування та медичної допомоги в СІЗО міста Сімферополя. У листі Данилович зазначила, що триматиме голодування до «початку лікування чи біологічної смерті».
6 квітня громадянська журналістка припинила голодування. Про це розповів батько Ірини Броніслав Данилович. Їй дозволили зустрітися з адвокатом і пообіцяли надати лікування. Однак обіцянки не виконали.
У травні окупаційний Верховний суд Криму не пустив на засідання в справі громадянської журналістки, активістки Ірини Данилович ні журналістів, ані її батька, попри те, що судове засідання було відкритим.
Фото з особистого архіву Ірини Данилович