Фоторепортер канадського видання The Globe and Mail, від якого вимагали пройти тест на поліграфі, таки отримав акредитацію - ОНОВЛЕНО
Фоторепортер канадського видання The Globe and Mail, від якого вимагали пройти тест на поліграфі, таки отримав акредитацію - ОНОВЛЕНО
Фотожурналісту Антону Скибі, який із 2014 року співпрацює з канадським виданням The Globe and Mail, продовжили акредитацію для висвітлення війни в Україні. Про це журналіст розповів на своїй фейсбук-сторінці і підтвердив у розмові з «Детектором медіа».
За словами Скиби, після того, як стало відомо, що прескарти від Збройних сил України старого зразка втратять чинність 1 травня 2023 року, він подав документи на нову акредитацію. Це було ще у березні цього року.
Весь цей час журналіст не міг отримати документ, необхідний для виконання професійних обов’язків. 8 червня 2023 року видання The Globe and Mail повідомило, що українська влада не поновлює акредитацію його українському фоторепортеру Антону Скибі.
СБУ двічі викликала Скибу на розмову і вимагала від нього пройти тест на поліграфі, оскільки підозрювала його у володінні російським паспортом, можливих зв’язках з терористами «ЛНДР» та сумнівалася, чи його робота відповідає «національним інтересам».
На цю ситуацію звернуло увагу чимало українських ЗМІ та журналістських об’єднань, у тому числі «Детектор медіа».
«Проблеми, з якими українські журналісти стикаються зараз під час висвітлення війни, носять не індивідуальний, а загальний характер, — сказав Антон Скиба «ДМ», коментуючи всю цю історію. — І в журналістської спільноти немає іншого шляху, як демонструвати солідарність і підтримувати колег у важких ситуаціях. Ми розуміємо, що в нас є зовнішня війна — з агресором, Росією, але в нас є і війна внутрішня — за демократію, за права людини. І ми не можемо цю, другу, війну через зовнішню агресію поставити на паузу».
Антон висловив вдячність усім колегам, які демонструють солідарність і намагаються через відкритий діалог з владою і, якщо це потрібно, через публічний тиск вирішувати питання, пов’язані зі свободою слова в Україні.
Раніше редакція Globe and Mail писала, що отримала лист від пресслужби Офісу президента України, в якому йшлося про те, що деякі деталі Скибиної біографії залишаються «нез’ясованими». Зокрема, у листі ставили питання, чи отримували Скиба або його родичі російське громадянство, чи відвідував він Білорусь між 2019 і 2021 роками і чи підтримує він зв’язки з представниками «ЛДНР». У разі відсутності відповідей на ці питання, за словами редакції Globe and Mail, пресслужба Офісу порадила їй підшукати іншого фіксера в Україні.
Натомість Скиба заперечував наявність у нього російського паспорта і стверджував, що не був у Білорусі з 2016-го (і має на підтвердження документи від Держприкордонслужби), а в Росії — з 18-річного віку. Також він наголошував на тому, що незмінно отримував акредитацію з 2015 року. Пропозицію пройти тест на поліграфі фотокореспондент сприйняв як особисту образу і відмовився від цього.
Оновлено:
16 червня редакція «Детектора медіа» отримала на свій запит відповідь СБУ. У ній йдеться про те, що «Антону Скибі поновлено акредитацію у визначеному законодавством порядку». Редакція не отримала, зокрема, відповіді на такі запитання:
- Наскільки часто використовується процедура проходження поліграфу для бажаючих отримати акредитацію журналістів?
- Чи були випадки проходження поліграфу іншими журналістами та отримання ними після цього акредитації?
- Як ця процедура регламентована і якими офіційними документами?
Нагадаємо, 1 травня закінчився термін дії прескарт від Збройних сил України старого зразка. Ці зміни визначені наказом головнокомандувача ЗСУ №73 від 3 березня 2022 року. За цим наказом в Україні змінили правила отримання журналістами акредитації під час дії воєнного стану. Прескарти нового зразка діятимуть 6 місяців.
Читайте також:
Фото: Антон Скиба / фейсбук