Група «1+1 media» та УНІАН звернулися до міжнародних установ із закликом допомогти звільнити журналіста Дмитра Хилюка з російського полону
Група «1+1 media» та УНІАН звернулися до міжнародних установ із закликом допомогти звільнити журналіста Дмитра Хилюка з російського полону
Група «1+1 media» опублікувала звернення до міжнародних професійних та правозахисних спільнот із проханням допомогти визволити з полону Росії журналіста інформаційного агентства УНІАН Дмитра Хилюка, а також усіх цивільних заручників, яких держава-агресор незаконно утримує від початку свого повномасштабного вторгнення в Україну.
Журналіст Дмитро Хилюк уже понад рік перебуває в російському полоні. Разом з батьком Василем Хилюком він був викрадений російськими силовиками 3 березня 2022-го. Через вісім днів батька звільнили, однак медійник залишився в полоні.
Як повідомляє УНІАН, станом на травень 2023 року у батьків Дмитра Хилюка є лише один лист від сина, написаний ним торік у квітні в одній з російських в’язниць.
«Офіційний статус Дмитра Хилюка — цивільний заручник. Відповідно до міжнародного права, таких людей повинні повертати поза спеціальними обмінами. Щоб не нашкодити процесу звільнення, впродовж року великої війни відповідні державні структури рекомендували не афішувати інформацію про цей випадок, проте наразі ці дані стали загальнодоступними та відкритими. Ми закликаємо міжнародну спільноту надати цій ситуації максимального розголосу та зробити все можливе для того, аби країна-агресорка відпустила Дмитра Хилюка, а також всіх цивільних, яких вона досі тримає в нелюдських умовах у полоні», — зазначили в «1+1 media».
Медійники просять представників Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ), організацію European Federation of Journalists та International Federation of Journalists, Європейську комісію та особисто її президентку Урсулу фон дер Ляєн посприяти визволенню Дмитра Хилюка та надати цій справі максимального розголосу.
Російські окупанти 3 березня 2022 року в Козаровичах на Київщині викрали Дмитра Хилюка з подвір’я його власного будинку. Його утримували в різних місцях в Україні, а потім вивезли до РФ.
Після деокупації Козаровичів 31 березня 2022-го Генеральна прокуратура відкрила кримінальне провадження щодо викрадення цивільних на території Димерської ОТГ. У межах провадження журналіст Дмитро Хилюк і його батько проходять як потерпілі. Кримінальне провадження відкрито за ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу.
У серпні 2022-го через Міжнародний Комітет Червоного Хреста батьки Дмитра отримали від нього лист, датований 14 квітня. На конверті був штамп «Почта России», а сам лист містив одне речення: «Дорогі мої мамо, тату, я живий, здоровий, у мене все добре».
Міжнародна неурядова організація «Репортери без кордонів» оприлюднила розслідування щодо того, де росіяни утримують полоненого в березні 2022 року журналіста агенції УНІАН Дмитра Хилюка.
За даними розслідування, журналіст спочатку перебував у загальній камері старої будівлі в'язниці в окупованому на той час Гостомелі на Київщині разом зі щонайменше десятком людей, перш ніж його перевели в одиночну камеру, ймовірно, у квітні 2022 року. «Спецпризначенці» регулярно допитували журналіста про його діяльність, звинувачуючи в «українській пропаганді та роботі проти Росії», і били.
Розслідувачі також опитали п'ятьох свідків, які підтвердили перебування Дмитра Хилюка протягом 2022 року в Новозибковському СІЗО №2 у Брянській області.
Медійна ініціатива за права людей вважає, що Дмитро Хилюк є одним зі 123 цивільних осіб, заарештованих у Київській області, які досі утримуються в Росії.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що надсилав листа уповноваженій з прав людини в Росії Тетяні Москальковій для отримання детальнішої інформації про викраденого Росією журналіста УНІАН Дмитра Хилюка, однак відповіді наразі не отримав.
Фото: Дмитро Хилюк / фейсбук