«Ми відповідаємо перед своїм народом». Український ПЕН пояснив у заяві свою позицію щодо спільних культурних заходів з росіянами
«Ми відповідаємо перед своїм народом». Український ПЕН пояснив у заяві свою позицію щодо спільних культурних заходів з росіянами
Виконавча рада Українського ПЕН виступила із заявою, в якій пояснила свою позицію щодо спільних культурних подій з громадянами Росії.
Організація опублікувала звернення після того, як напередодні американський письменник і журналіст Маша Гессен залишив посаду віцепрезидента ради директорів PEN America на знак протесту проти скасування секції з російськими письменниками, що мала відбутися в рамках фестивалю World Voices. Як пише російська служба «Радіо Свобода», проти участі росіян у фестивалі виступили автори з України — письменники Артем Чех (Чередник) та Артем Чапай (Водяний).
«Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну наша позиція полягає в тому, щоб уникати участі в заходах під знаком об’єднання представників України й Росії. Ця наша позиція не пов’язана ні з нашим ставленням до конкретних осіб, ні з нашим судженням щодо їхніх політичних поглядів та їхніх дій.
Та доки триває війна, у якій росіяни безнастанно виявляють увесь можливий цинізм і жорстокість, ми вважаємо аморальним і невідповідним нашим цінностям уявляти, буцімто українські й російські письменники чи діячі культури можуть виступати разом чи мати спільний майданчик для висловлювання», — йдеться у заяві Українського ПЕН.
Як наголосили в громадській організації, спільні майданчики з російськими діячами культури створюють ілюзію можливості «діалогу» між представниками України й Росії ще до цілковитої поразки російського режиму та притягнення держави-агресора до відповідальності.
«Ми переконані, що ділити спільний культурний простір із росіянами в час війни означатиме зраду пам’яті безпричинно вбитих російською армією. З нашого боку це свідчитиме про байдужість і неповагу до страждань закатованих та брак емпатії щодо тих, хто втратив домівки. Ми не хочемо зраджувати довіру тих, хто щоденно ризикує своїми життями на фронті», — наголосили в заяві.
Український ПЕН закликав партнерів до прозорості та відкритості у плануванні заходів із залученням українських спікерів та наголосив, що українські автори можуть вважати неприпустимим для себе ділити майданчик із росіянами.
«Наша позиція продиктована відповідальністю перед нашим народом. Нам прикро, якщо вона завдає неприємностей іншим. Але етика — це завжди обопільний процес. Це завжди розмова — навіть якщо тих, із ким ми говоримо, більше немає серед живих», — додали в організації.
- Читайте також: «Біле і чорне». Український ПЕН відповів німецьким авторам, які «застерігають» від бойкоту російської літератури
Фото: facebook.com/penclubua