Держдеп США повідомив, що продовжує працювати з Австрією щодо екстрадиції Фірташа
Держдеп США повідомив, що продовжує працювати з Австрією щодо екстрадиції Фірташа
Заступник помічника державного секретаря США Джордж Кент повідомив українській службі «Голосу Америки», що США продовжують працювати з Австрією щодо екстрадиції до країни українського олігарха та співвласника медіагрупи «Інтер» Дмитра Фірташа.
«Австрія – це країна з верховенством права, і вони мають певні правові процедури. Наша позиція залишається такою ж, як у 2014. Ми засудили Фірташа за злочини, і ми продовжуємо працювати з австрійцями, при цьому поважаючи їхній правовий процес», – розповів Кент.
На запитання, які інструменти можуть використати США, щоб домогтись екстрадиції, він уточнив, що в США працюють у цьому напрямку з австрійською владою.
«Оскільки ми поважаємо верховенство права в Австрії, вони досі проходять через процес апеляцій у справі екстрадиції. Ми перебуваємо в контакті з австрійцями, але це їхній процес і він має бути завершений», – додав дипломат.
Раніше група конгресменів звернулася до Держдепу з проханням активізувати зусилля з екстрадиції Фірташа до США. «Ми стурбовані тим, що пан Фірташ використав своє значне багатство та зловмисний вплив, щоб зруйнувати правову систему цієї країни для уникнення екстрадиції та відповідальності перед законом», – йшлося в листі.
Речниця Окружного суду Відня з кримінальних справ Крістіна Зальцборн у коментарі «Голосу Америки» сказала, що рішення щодо олігарха наразі немає. «Запит на відновлення справи є доволі обширним, як і заяви прокуратури та зустрічної сторони. Таким чином, ми не можемо передбачити, коли слід очікувати рішення», – пояснила вона.
Як писав ДМ, 18 червня 2021 року РНБО запровадила персональні санкції проти Дмитра Фірташа. Секретар Радбезу Олексій Данілов заявив, що «повний пакет санкцій» проти Фірташа запроваджений через його участь у титановому бізнесі та через постачання сировини на військові підприємства Росії. Данілов додав, що відповідний факт був встановлений українською розвідкою. 24 червня 2021 року Зеленський підписав санкції проти Фірташа.
Дмитро Фірташ, серед іншого, був прямим власником підприємства «Кримський титан», що розташоване в окупованому Криму. Він є одним з найбагатших бізнесменів України, зокрема, він контролює майже всі українські облгази. Дмитро Фірташ категорично заперечує звинувачення Радбезу, які, на його думку, «невірні».
Зараз Фірташ у Відні під домашній арештом через справу ФБР проти нього. У 2014 році американська прокуратура звинуватила Фірташа у хабарництві. З того часу олігарх протидіє спробам США домогтися його екстрадиції з Австрії, де він живе більшу частину часу.
США звинувачують Фірташа та ще п’ятьох людей у змові у 2006-2010 роках з метою виплати не менше 18,5 мільйона доларів хабаря індійським чиновникам для придбання титанової шахти в Індії. Український олігарх нібито мав намір продати частину продукції американському аерокосмічному гіганту Boeing.
Йому висунули обвинувачення в червні 2013 року, а потім заарештували у Відні на прохання США в березні 2014 року – менше ніж через два тижні після втечі президента України Віктора Януковича з Києва внаслідок Революції Гідності.
28 лютого 2019 року стало відомо, що генеральний прокурор Австрії оскаржив ухвалене в лютому 2017 року рішення Вищого земельного суду Відня (OLG) про екстрадицію українського олігарха Дмитра Фірташа до США.
25 червня 2019 року Верховний суд Австрії відхилив скаргу Дмитра Фірташа на рішення апеляційного суду про екстрадицію до США. Остаточне рішення про видачу бізнесмена має прийняти федеральний міністр юстиції Австрії. 16 липня стало відомо, що міністр юстиції Австрії Клеменс Яблонер дозволив екстрадицію Дмитра Фірташа до США. У Земельному суді Відня з кримінальних справ тоді повідомили, що екстрадиція українського олігарха до США відбудеться не раніше зими через те, що він звернувся з клопотанням про відновлення судового розгляду справи.
Фото: Інтерфакс-Україна