Європейська мовна спілка вивчає можливу причетність держтелебачення Білорусі до тортур
Європейська мовна спілка вивчає можливу причетність держтелебачення Білорусі до тортур
Керівник Народного Антикризового Управління Білорусі Павло Латушко звернувся до Європейської мовної спілки з проханням вивчити матеріали, які свідчать про причетність «Белтелерадіокомпанії» до тортур протестувальників. Відповідне звернення та відповідь спілки Латушко опублікував у Telegram.
Як приклад такої участі Латушко наводить відео, на якому людина зі слідами побоїв на тлі червоно-зеленого прапора кається в тому, що виступила проти режиму Олександра Лукашенка. Це відео з політв'язням Миколою Дідком було записано МВС і транслювалося на білоруському державному ТБ.
У заяві опозиції вказується, що поширення контенту із зізнаннями на камеру, отриманими за допомогою насильства, порушує етичні норми.
«У нас є підстави вважати, що державне телебачення Білорусі не просто поширює недоречний контент, але і, фактично, є його основним замовником. Лукашенко використовує свої медіаресурси для залякування населення...Наскільки доречним є членство в ЄМС компанії, яка причетна до терору над мирним громадянами? Наскільки доречно членство в ЄМС компанії, яка транслює в прайм-тайм тортури, супроводжуючи їх іронічний коментарями? Ось основні питання, на які ми хочемо отримати відповіді», – зазначено у листі Латушка.
ЄМС вивчила представлене відео і зажадала відповіді від «Белтелерадіокомпанії». При цьому організація зазначила, що продовжує збирати і підтверджувати факти про ситуацію в Білорусі через ОБСЄ і Раду Європи, а також через європейські та міжнародні федерації журналістів.
9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися вибори президента. ЦВК оголосила переможцем Олександра Лукашенка, тоді як за даними опозиційних екзитполів перемогла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Західні країни відмовились визнати Лукашенка переможцем виборів. Тихановська наразі перебуває за межами Білорусі.
14 квітня медіаспільнота України та Білорусі звернулись до уповноваженої ОБСЄ з питань свободи слова щодо утисків у Білорусі журналістів та активістів, та почали збір підписів на підтримку адвокаційної кампанії. Ініціаторами адвокаційної кампанії стали громадська організація «Львівський медіафорум» спільно з незалежною громадською ініціативою Free Belarus Center.
У 2020 році репресії щодо ЗМІ сягнули максимуму після виборів 9 серпня. Було зафіксовано 480 затримань співробітників ЗМІ, з них 97 випадків завершилися адміністративними арештами, щонайменше 62 журналіста зазнали насильства під час професійної діяльності після виборів, причому багато з цих випадків підпадають під визначення «тортури», щонайменше в 3-х випадках журналісти отримали вогнепальні поранення.
Скріншот відео: Belarus in Sweden/Youtube