Як Нацрада повірила одним і не повірила іншим

17 Серпня 2011
69305
17 Серпня 2011
08:50

Як Нацрада повірила одним і не повірила іншим

69305
Місця у регіональному мультиплексі віддали невідомим компаніям, три з яких мають одного власника. «Сіті» пролетів, зате каналу чоловіка члена Нацради місце у столиці знайшлося
Як Нацрада повірила одним і не повірила іншим

16 серпня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення почала підсумовувати конкурс на вільні місця в цифровому мультиплексі МХ-5 для регіональних мовників. За словами голови Нацради Володимира Манжосова, на регіональне та місцеве мовлення подано 1055 заяви від 182 телерадіоорганізацій. З них 37 регіональних і 135 місцевих. Також 13% з них - нові компанії.

 

Значну частину місць отримали  нові компанії з позначкою «ТВ-ТБ». Насамперед, це ТОВ «Партнер ТБ», яке отримало усі місця у Вінницькій та Івано-Франківській  областях,  ТОВ «ТВ Вибір», яке стало переможцем по всіх позиціях у Волинській та Закарпатській областей, ТОВ «Новий формат ТВ» - місця у всіх містах Дніпропетровської і Запорізької областей, а також майже у всіх Донецької області (лише у Донецьку і Красноармійську місць не вистачило). А ще це компанія «Аріадна ТВ», якій члени Нацради віддали місця у мультиплексі в Житомирській та Київській областях, та ТОВ «Лідер ТВ», якому пощастило стати власником місць у Кіровоградській області та Криму.

 

Також  перевагу Нацрада надавала ОДТРК, які отримали місця у своїх областях.

 

Переміг по всіх позиціях, на які претендував, і регіональний канал медіагрупи «Україна» «Донбас».

 

Компанія ТОВ «ЄС Продакшен груп» (канал UBR) отримала місце у мультиплексі у великих містах: Вінниці, Сімферополі і Києві. Нагадаємо, нещодавно стало відомо, що UBR, який належить компанії ESG, продано іноземному інвестору. Під час презентації у Нацраді 15-го серпня представниця каналу підтвердила продаж і уточнила, що Юрій Каплуненко, основний власник і керівник групи, продав свою частку. За припущеннями гендиректора ТВі Миколи Княжицького, продаж є формальністю, покликаною убезпечитися від звинувачень у зловживанні: «Казки про те, що ніби-то цю компанію продали невідомо кому, виглядають дешевим піаром, покликаним покрити корупцію» (Юрій Каплуненко - чоловік першого заступника голови Нацради Оксани Головатенко). Назву свого нового іноземного інвестора канал досі не оприлюднив.

 

А за канали Zik (ТОВ-ТРК «Міст ТБ»), 24 канал (ПрАТ «Телерадіокомпанія Люкс») та Перший діловий (ПрАТ «Українська незалежна ТРК „Заграва"») і ТОВ «Гравіс» (канал «Сіті») Нацрада поки що не голосувала.

 

 

Хто засновники?

 

На брифінгу членів Нацради ключовим було якраз питання голосування за нові невідомі компанії.

 

Як розповів журналістам Володимир Манжосов, для визначення переможців у членів Нацради загальних принципів нібито не було: «По кожному окремому населеному пункту, по кожному окремому заявнику різні принципи голосування, у кожного з членів Національної ради свої міркування з цього приводу. Особисто для мене  були два фактори, чому я голосував за ці компанії. По-перше, це фінансова спроможність компанії забезпечити мовлення. Тому що,  у нас було багато місцевих мовників, яким ми би хотіли надати ліцензії, але коли вони піднімаються і кажуть, що ми мовимо дві години, а просять 24 години, ми розуміємо у ході бесіди, що не може у них бути фінансових надходжень, щоб забезпечити цілодобове  мовлення».

 

Також пан Манжосов сказав, що Нарада мала «попередню розмову з провайдером, який просив реальних мовників, компаній, що зможуть фінансово забезпечити плату за користування ресурсом».

 

«А надати ліцензію компанії дуже легко. Але що з нею потім робити, коли вона не стане платити провайдеру. Тоді буде мабуть проблема», - зазначив він.

 

Також Володимир Манжосов обґрунтував свою позицію при голосуванні тим, що згадані вище компанії «закривали дірки, там, де просто не вистачало конкурсантів»: «І коли я дивився на загальну карту конкурсу, то якщо компанія готова на це йти, то її треба підтримати і в інших містах».

 

«Нам казали: хто такий „Зеонбуд"? Теж невідома компанія, невідомо хто там власники тощо. Але якщо ви спілкуєтесь з фахівцями у цій галузі, то ви знаєте, що компанія закупила значну частину передавачів, які вже доставили в Україну і у частині областей змонтували», - сказав він, - «І коли ми бачили такі компанії і мали підтвердження їх фінансових можливостей, то ми теж йшли на цей ризик - видачу їм ліцензій».

 

За словами Володимира Манжосова, засновниками ТОВ «Новий формат ТВ» є Віталій Морозов і Тетяна Сібілєва.

ТОВ «Партнер ТБ» - Віталій  Морозов та Юрій Пузоренко.

ТОВ «ТВ Вибір» - Сергій Рибак, Юрій Федоренко.

ТОВ «Лідер ТВ» - Володимир Денисенко.

ТОВ «Аріадна ТВ» - Віталій Морозов, Андрій Ященко.

 

Про це йдеться у заявках на видачу ліцензії.

 

Чому не голосували за «Сіті»

 

На брифінгу журналістів цікавило, чому ТОВ «Гравіс» - регіональний київський канал «Сіті» - нічого не отримав, навіть у Києві?

 

Член Нацради Микола Фартушний зазначив, що «Гравіс» подав заявки на всі населенні пункти»: «І таким чином він заявив себе як загальнонаціональний мовник. Таким чином, я, надаючи пріоритет  регіональним мовникам, за нього не голосував. Якщо такий принцип діє по іншим областях, то й у Києві теж. Там є Київська ОДТРК, я за неї голосував, і інші компанії. А загальнонаціональні канали ми будемо розглядати у четвер. Там є заявки і «1+1», і ТЕТу, і «Гравісу»».

 

 Нагадаємо, участь у конкурсі на місця з регіональним покриттям окрім «Сіті» також брав ТОВ «ТРК „ТЕТ-Дніпропетровськ"» (власник компанії телеканал ТЕТ та «ТЕТ-продакшн»). Канал пропонував концепцію, відмінну від концепції ТЕТу, а саме - просвітницько-інформаційний канал з дитячими та науково-просвітницькими програмами. Однак перемогти у конкурсі у Дніпропетровській області не зміг.

 

А от у конкурсі із загальнонаціональним покриттям «Сіті» не представлений. На ці місця з групи «1+1» претендують «1+1», «2+2», «ТЕТ» і «УНІАН-ТБ».

 

 Для  Нацради неважливо, хто власник телекомпаній

 

Підходи до різних компаній у членів Нацради були дуже різними. За словами того ж Володимира Манжосова, одним із засновників ТОВ «Новий формат ТВ», ТОВ «Партнер ТБ» та «Аріадна ТВ» є одна особа - Віталій Морозов. Компанії з однаковим власником отримали місця у всіх містах шести областей. І, можливо, отримають ще на другий день конкурсу (або ж інші компанії цього ж власника).

 

На відповідне запитання кореспондента „Детектор медіа" член Нацради Оксана Головатенко відповіла: «Ми, коли голосуємо, ніколи не дивимось на те, хто є власником. Ми ніколи не запитували у директорів, хто є їх власником. Це не має значення. Значення має, по-перше, концепція, по-друге - фінансова спроможність телекомпанії».

 

ТК поцікавилась, яким чином новим телекомпаніям з позначкою «ТВ» вдалось переконати членів Нацради в тому, що вони фінансово спроможні забезпечити якісне мовлення, адже в презентаціях компаній про інвестиції у проект майже не говорили.

 

У відповідь член Нацради Ірина Опілат пригадала, що в презентації ТОВ «Лідер ТВ» йшла мова про «три мільйони». А Володимир Манжосов додав: «За нашими правилами, подаючи заявку до Нацради, компанії подають фінансово-технічне зобов'язання, де вказують свої фінансові можливості забезпечення виконання тих умов, які вони на себе беруть». Однак деталі щодо інвестицій ТК поки що почути не вдалось. Голова Нацради порадив звернутись за цією інформацією до прес-служби регулятора.

 

Чому Нацрада повірила концепціям нових каналів

 

З концепціями новостворених каналів теж не до кінця все зрозуміло. На засіданні Нацради  представники всіх цих компаній розказували  в загальних словах про досить схожі і не конкретні формати каналів: інформаційні програми, кінопоказ, власні програми.

 

А Микола Фартушний на брифінгу взагалі сказав, що програмна концепція - це важлива річ, і Нацрада на неї звертала увагу, але: «Зрозумійте, що більшість з цих програмних концепцій - це паперові концепції. Якщо компанія мовить дві години, а подає концепцію на 24 години, тоді лишається або вірити, або не вірити. Комусь ми повірили, комусь не повірили. А повірили ми новим компаніям, і тим самим взяли на себе величезну відповідальність. Я чесно про це говорю: Національна рада дійсно взяла на себе велику відповідальність - повірила одним компаніям і не повірила іншим». За його словами, до 2015 року, коли буде відключене аналогове телебачення, ще є час, і усі ці компаній мають до кінця року почати мовлення. Якщо ж хтось буде неплатоспроможним, не вийде в ефір або мовитиме не з належною якістю, на думку пана Фартушного, Нацрада матиме час, щоб усе виправити.

 

 

Вільні місця будуть виставлені на повторний конкурс з іншими умовами?

 

А от про фінансовому неспроможність регіональних телекомпаній члени Нацради говорили багато. За словами пані Головенко, майже 70% регіональних компаній, які презентували концепції, мають мовлення 2-3 години, мовлять вже більше десяти років, але за цей час не змогли вийти на 24 години: «Вони робили бізнес і віддавали свої частоти іншим каналам. І не думали над тим, як розбудовувати свою мережу чи поліпшувати свій продукт. Коли я приймала рішення, (я була) за інші, не регіональні компанії, не такі як «Ніка», яка мовить дві години і має два попередження. Я за таку компанію голосувати не буду. Тому що якщо вона зайде у мультиплекс, вона або продасть своє місце, не буде розвиватись чи заведе мовника, який буде мовити».

 

Володимир Манжосов пригадав, що коли Нацрада пояснювала регіональним мовникам свою позицію стосовно впровадження цифрового мовлення, вони закликали місцеві компанії об'єднуватись: «Тоді ми робили аналіз місцевого мовлення і пересвідчились у тому, що переважна більшість каналів є дрібними ретрансляторами. Ми попереджали їх і говорили: давайте будемо об'єднуватись, щось робити для того щоб ми вам повірили під час конкурсу. На жаль, сьогодні тільки одна компанія - в Івано-Франківській області змогла заявити про це (ТОВ «Телерадіокомпанія РАЇ», яка об'єднує сім місцевих мовників - ТК)».

 

Також пан Манжосов звертає увагу, що в результаті голосування залишилась низка вільних місць по всіх населених пунктах, по яким проходило голосування. «Ми зрозуміли пізно те, що треба було хоч одне місце у регіональному мультиплексі залишати на інших конкурсних умовах ніж 24 години на добу, а виставляти таким чином, щоб там міг претендувати регіональний мовник та місцевий. Ми були у такій ситуації у Кривому Розі, де ми не могли дати місцевій телекомпанії «Криворіжжя» об'єднану концепцію двох мовників. Тому що умови конкурсу сформовані інакше», - сказав він. Також він додав, що сподівається, що таких місць у регіонах залишиться багато і  Нарада зможе оголосити на них повторний конкурс з іншими конкурсними умовами.

 

17 серпня конкурс продовжиться. Буде визначено переможців для 72 інших місць розташування передавальних станцій.

 

P.S. Також нові компанії претендують на низку місць у інших областях і, напевно, отримають їх:


 
ТОВ «Партнер ТБ» - Черкаська  та Хмельницька області
ТОВ  «ТВ Вибір»  - Тернопільська, Рівенська, Львівська області
ТОВ «Новий формат ТВ» - Харківська, Луганська області
ТОВ «Аріадна ТВ» - Чернігівська, Сумська, Полтавська  області,
ТОВ «Лідер ТВ» - Херсонська, Одеська, Миколаївська області

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
69305
Читайте також
Коментарі
4
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
//
4906 дн. тому
Сити и УБР подались синхронно в большые города, разница только в том что первый не получил ничего, а второй немножко да получил...
//
4906 дн. тому
Новые вещатели, имея общего владельца могут воссоединится и тем сделать с регионального вещателя общенационального... 2. Насмешили, ОДТРК отказываются сами от круглосуточного вещания, как они могут обезпечить 24 часа? Тем более они ведь часто ретранслируют тот же УТР... 3. Кажется нацсовет наступает на те же грабли, помните МХ 4, с "Котигорошком" и Т.Д. Впрочем эти новые может вещатьначнут...
??????
4906 дн. тому
"А загальнонаціональні канали ми будемо розглядати у четвер. Там є заявки і «1+1», і ТЕТу, і «Гравісу»». А как член Нацрады Фартушный может НЕ ЗНАТЬ , что СИТИ не представлен в конкурсе общенационального покрытия?
Гость
4906 дн. тому
Всё своим пацанам.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду