Микола Княжицький: «За стандартами BBC ми працювати не будемо ніколи»

15 Жовтня 2011
49402

Микола Княжицький: «За стандартами BBC ми працювати не будемо ніколи»

49402
Генеральний директор ТВі – про суди з Нацрадою і баланс у новинах
Микола Княжицький: «За стандартами BBC ми працювати не будемо ніколи»

14 жовтня на «Детектор медіа» відбулася час-конференція з відомим телевізійником, генеральний директором каналу ТВі Миколою Княжицьким.

 

Наших читачів цікавило, перш за все, що думає керівник каналу про збалансованість думок і позицій різних політичних сил у своєму ефірі. При цьому одні бажали так тримати («Не следует из-за эфемерного поддержания баланса сил приглашать в гости одиозных представителей власти. Вы последняя территория на ТВ без их вранья»), інші дорікали: «Какой-либо баланс, например, в подборе гостей для вашего «Вечера...», отсуствует».

 

Про думку пана Княжицького щодо стандартів журналістики, а також про обмін місць на супутнику з каналом сина Януковича, європейську версію і плани щодо деяких проектів ТВі - у тексті чату.

 

 

 

- Вітаю вас! Вибачте за запізнення. Всіх зі святом Покрови Пресвятої Богородиці!

 

- Пане Миколо, як ви оцінюєте перспективи повноцінного громадського та комерційного мовлення у веб-мережi? Чи готові канали інвестувати в цей сегмент протягом найближчих п'яти років?

- З моєї точки зору, за інтернетом - майбутнє. Але для цього має бути якісне швидкісне покриття по всій країні. Поки що, на жаль, в інтернеті замало реклами, щоб канали були самоокупними. Хоча вже нині ми там представлені. Наша адреса: tvi.ua

 

- Здравствуйте, уважаемый Николай. У меня всего два вопроса. Первый: планируется ли отдельная программа Виталия Портникова? Это неординарная личность, и сегодняшний формат абсолютно не годится. Я очень жду его полноценный, авторский эфир. И второе, скорее пожелание: не следует из-за эфемерного поддержания баланса сил приглашать в гости одиозных представителей власти. Вы последняя территория на ТВ без их вранья. Оставайтесь ею и дальше, не отпугивайте свою аудиторию. Удачи вам. Ваш постоянный зритель Дмитрий Доу.

- Дякую, Дмитре. Портніков веде повноцінну програму, хоча вона і коротка. Рейтинги цієї програми достатньо високі. Віталій - людина зайнята. Багато пише, займається громадською діяльністю. Прислухаємося до вас і обговоримо з ним більший проект на нашому телеканалі.

 

- Пане Миколо, ви неодноразово у «Вечорі...» висловлювали переконання, що Україна повинна інтегруватися в Європейський Союз. Ви зробили з телеканалу ТВі своєрідний осередок європейських цінностей у журналістиці, і за це у владі ваш канал називають опозиційним. І ось - вирок Тимошенко. Якщо шлях у ЄС Україні закриють, влада остаточно утвердиться в думці, що створювати видимість демократії більше немає сенсу, і, цілком ймовірно, ваш телеканал може спіткати доля російського ТВ6. Чи думали ви про це? Проект ТВі Europe - це запасний варіант? Чи планується його ефірний запуск на прикордонних із Україною територіях Польщі?

- Андрію, на жаль, «ТВі-Європа» - проект комерційний. Тому мені здається, що мовлення на прикордонні області в ефірі не буде надто рентабельним. Але якщо в країні буде цензура, то все більше людей купуватимуть супутникові тарілки і дивитимуться програми через інтернет. У такому разі якась частина глядачів зможе нас дивитися. Хоча сподіваюся, що до такого не дійде, адже демократія залежить не лише від влади, а й від кожного з нас.

 

- Пане Миколо, ви найкращі! Ми практично вже припинили дивитися телевізор узагалі - але ваш канал є винятком. Ви розраховуєте на нормальних, розумних, притомних людей, яким небайдужа їхня країна. Приєднуюся до думки Дмитра Доу, що заради балансу сил не варто запрошувати одіозних представників влади (хіба що поодиноких вибраних). Присутність у вашому ефірі вже розглядається як підтвердження достойного рівня інтелекту запрошеного, підтвердження яскравої особистості, наявності думок, уміння аналізувати і систематизувати. Не варто це псувати. Велика подяка всім, хто причетний до створення найкращого каналу країни!

- Володимире, вдячний вам за теплі слова. Намагатимемося виправдовувати довіру наших глядачів. У нас є різні програми, тому будемо об'єктивно інформувати, надаючи слово представникам усіх політичних сил, кланів, і банд :), але не зраджуватимемо наші з вами спільні цінності.

 

- По-перше, дякую каналу за увагу до глядача і дієву реакцію на висловлювані критичні зауваження. Ви здатні змінюватися на краще. По-друге, як відомо, через конфлікт, який виник у ТВi із Коломойським, у Дніпропетровську місцевий канал «Приват-ТБ Дніпро» (9 канал) припинив трансляцію вашого каналу, замінивши його «2+2». На останньому викликають інтерес виключно футбольні матчі та щотижневий огляд «Про футбол». Більше там нічого дивитися, якщо ти не ідіот, який преться від примітивних розважальних шоу для дебілів. Ну і ще - кіно. Не «Право на лева», а жалюгідне, кволе, безнадійно хворе, майже дохле левенятко. Про сам 9 канал - годі й казати - суцільна фігня, що важко піддається перегляду. Отже, після зникнення ТВі із регіональних частот виник інформаційно-аналітичний вакуум, суцільна порожнеча. За моїм особистим рейтингом конкуренцію ТВі міг складати лише 5 канал. На жаль, через украй нестабільний матеріально-фінансовий стан, справжню скруту, не маю змоги обладнати телевізор «пакетом», який би дав можливість переглядати ТВі. Чи не може канал як виняток із правил і жест доброї волі розглянути варіант установлення згаданого «пакету» (чи що для цього - аби мати можливість переглядати передачі каналу - потрібно?) окремо взятому, конкретному глядачеві? У випадку відмови не ображуся, сприймаючи негативну відповідь із розумінням.

- Олексію, в Дніпропетровську нас можна дивитися в кабелі або через супутник чи інтернет. З листопада наша присутність у кабельній мережі Дніпропетровська збільшиться. Так що, сподіваємося, ви зможете нас побачити.

 

- Пане Миколо, розкажіть, скільки позовів ви подали до суду щодо цифрового конкурсу? І як ви ставитеся до намірів суду об'єднати всі справи по конкурсу в одне провадження?

- Ми подали позов від ТВі, «Інфо-24» та «ТВі-Культура». Чи об'єднувати позови, будемо вирішувати не ми, а сам суд.

 

- Николай, ТВi стремится повторить славу 5-го времён Оранжевой революции? Только не стоить опровергать то, что вы являетесь опозиционным каналом. Поскольку какой-либо баланс, например, в подборе гостей для вашего «Вечера...», отсуствует.

- «Вечір» - це авторська програма. Я запрошую всіх, хто висловлює власну позицію, а не «позицію партії», і хто не тримає глядачів за ідіотів. Який сенс запрошувати провладного спікера, який в ефірі буде нахабно обманювати, а поза студією розказуватиме, як він підтримує демократію і як йому набридло брехати? Хоча такі часто бувають в інших програмах нашого телеканалу, оскільки слово ми надаємо всім.

 

 

Микола Княжицький з комерційним директором ТВі Миколою Типусяком

 

- Миколо, нащо ви помінялися на супутнику з ТОНІСом? І як вам це вдалося - зробити обмін із каналом сина президента? :)

- Їм зручніше технологічно виходити через той аплінк, де були ми, а нам - через той, де ми з'явилися. Це взаємовигідне технологічне питання, яке жодним чином не пов'язане ані з політикою, ані з власністю.

 

- У суді ви оскаржуєте законність технології DVBT2. Але якщо мережі в цьому стандарті було створено незаконно, навіщо ви подавалися на цей конкурс? І як вам рекомендація Нацради «Зеонбуду» встановити систему умовного доступу на головній станції?

- Подавалися ми на конкурс через те, що в разі скасування мовлення у стандарті DVBT2, воно вестиметься у стандарті DVBT. Наш позов ми доповнюємо в суді і багатьма іншими порушеннями, які були під час оголошення та проведення конкурсу.

 

- Пане Миколо, вчора Нацрада рекомендувала «Зеонбуду» закодувати ефірний сигнал. Таким чином, доступ до ефірного телебачення українцям можуть зробити все-таки платним, оскільки волею-неволею доведеться купувати спеціальний тюнер. На вашу думку, цей крок Нацради на користь телеканалам, які не потрапили в мультиплекси?

- Як це не дивно, нам таке рішення вигідне, оскільки ще більше глядачів купуватимуть не тюнери «Зеонбуду», які транслюватимуть здебільшого провладні канали, а супутникові тюнери, де можна буде дивитися й нас. Хоча, звісно, для споживачів цифрового телебачення це абсурдне рішення, як і для каналів, які потрапили в наземні цифрові пакети.

 

- Як ви оцінюєте результати показу ваших програм про кіно? Поки що високих показників вони не дають. Як ви будете їх змінювати?

- У нас немає поки що програм про кіно. Є фільми, які представляють в ефірі наші редактори. Показниками багатьох із них ми задоволені, а в тих випадках, де припускаємося помилок - будемо їх виправляти. Протягом цього тижня наша частка за аудиторією від 18 до 54 років складає від 1,2% до 1,9%. Наш рейтинг порівняно з весною вже виріс удвічі. Ми не збираємося зупинятися, але результатами задоволені.

 

- Коли ви плануєте подавати заявку на супутниковий канал «ТВі-Культура»?

- Оскільки Нацрада цієї каденції не задовольнила жодної нашої заявки ані на супутникові, ані на кабельні канали, а за участь у конкурсі потрібно платити і витрачати на це час, то подаватимемо заявки тоді, коли будемо переконані, що рішення приймає незалежний орган, а не адміністрація президента або Хорошковський.


 

- Які у вас плани щодо зйомки документалістики? Чи вже почали працювати над окремими проектами?

- Ми зняли цикл про визначні місця України з Миколою Томенком, до 20-річчя Незалежності був цикл програм із Віталієм Портниковим, продовжуємо готувати фільми-розслідування, готуємо низку фільмів про Європейський Союз, готові розглядати талановиті заявки.


 

- Які пакети кінопоказу придбав канал? Чи збільшиться їхня кількість після попередження Нацради? Схарактеризуйте, будь ласка, концепцію вашого кінопоказу.

- Наша суперечка з Нацрадою полягає в тому, що ми вважаємо документальні фільми фільмами, а вони вважають, що лише художні фільми можна називати фільмопоказом. Жоден закон, українська та світова практика та логіка здорової людини не дає їм права та можливості документальне кіно не вважати кіном. :) Тому ми й далі показуватимемо і якісну документалістику, і якісні художні фільми. Ми ж не знаємо, за що завтра вони до нас причепляться - може, за те, що наші журналісти не сплять у біло-блакитних шапочках. :) Концептуально ми показуємо фільми про людей і події, які змінювали світ та життя українців.

 

- «Хоча вже зараз ми там представлені. Наша адреса: tvi.ua» Вспомнилось, как во время оглашения Юлиного приговора ведущие в студии извинялись за возможные проблемы: «У нас на сайте 2000 человек». Вы же понимаете, насколько это смешная цифра. Трансляция жутко лажала. Неужели так дорого уже сегодня обеспечить возможность нормального приема? Или просто не возникала необходимость? Притом что ТВi, возможно, единственный канал после сдутия «Плюсов», который не стыдно смотреть (я имею в виду авторские программы).

- Ми справді економимо кожну копійку. Після незаконного позбавлення нас права ефірного мовлення ми втратили 55% наших глядачів. Хоча трансляція суду засвідчила, що ми підготувалися до цього недостатньо ретельно. Будемо працювати над собою. :)

 

- Пане Миколо, ви таки подали до суду на Нацраду через її заяву щодо вашого попередження?

- Так, подали.

- А деталізуйте: які вимоги у вашому позові щодо заяви Нацради?

- Ми оскаржили не заяву Нацради, а попередження. Заяви Нацради не було. На жодному засіданні ніякі заяви з приводу нашого телеканалу не приймалися. На сайті Нацради було опубліковано сфальсифіковану кимось анонімку, названу Заявою Нацради. Але такий текст, сповнений брехні та маніпуляцій, не могло бути прийнято на засіданні.

 

 

 

- Миколо, коли ви вже почнете працювати за стандартами BBC, що вам закинув в опитуванні «Детектор медіа» Олег Зарубінський? Як вам, до речі, думка депутатів про ваше ток-шоу, корисна?

- У своєму ток-шоу я вчора її висловив. Я вдячний всім і за теплі слова, і за критику, в тому числі й депутату Зарубінському. За стандартами BBC ми працювати не будемо ніколи, оскільки працюємо за стандартами ТВі. BBC - громадський канал. Якраз від депутата Зарубінського залежить прийняття закону про громадське телебачення, а не від нас. Тому хай спочатку створить BBC. Так що наше завдання - примусити наших депутатів, у тому числі й шановного пана Зарубінського, працювати за стандартами депутатів європейських. Хоча би кнопки самостійно тиснути. :) Хоча до критики ми дослухаємося.

 

- Пане Миколо, вашому каналу в «Підсумках» дуже не вистачає Володимира Павлюка. Його тонкі підколи політиків, стиль ведучого, який наговорить жахіття політичного й економічного свавілля в державі, а потім посміхнеться, ніби він якось збоку, осторонь зі своїми глядачами дивиться на все, що відбувається в країні, робили програму «Підсумки» дуже оригінальною. Тепер особисто я дозволяю собі її іноді й не подивитися. Передайте, будь ласка, побажання Віталію Гайдукевичу працювати над своїм стилем. І дуже б хотілося ще побачити Володимира Павлюка у вашому ефірі.

- Мені цікаво було дивитися на Павлюка і цікаво дивитися на Гайдукевича. Володя пішов працювати на інший телеканал, хоча ми залишилися друзями. Віталій - надзвичайно талановитий журналіст, і я сподіваюся, що команда «Підсумків» робитиме програму ще цікавішою.

 

- «Я запрошую всіх, хто висловлює власну позицію, а не "позицію партії" і хто не тримає глядачів за ідіотів». Таки вы уверены насчёт участниц движения FEMEN? Как она там рассказывала: «мы продаем футболки и этим живем»? :)

- От, не переконаний я, що живуть вони за ці гроші. :) Але доказів протилежного не маю. Тому і запросив висловитися Олександру. А вже вам, глядачам, вирішувати, наскільки відвертою і цікавою вона була.

 

- А мені цікаво, чи запросить тепер Микола Княжицький на свою програму Зарубінського? І цікаво, чому він не запрошує до себе комуністів? Хоча, як на мене, то я б їх і до парламенту не пускала, не те що на телебачення...

- Як людина Зарубінський викликає в мене симпатію. У позаминулій моїй програмі був лідер його партії Володимир Литвин. Якщо позиція пана Зарубінського відрізнятиметься від позиції Литвина, обов'язково його запрошу. Готовий також запросити переконаного комуніста, який живе за комуністичними принципами і щиро вірить у свої ідеали. Якщо ви таких знаєте серед депутатів - буду вдячний за пораду. :)

 

- Уважаемый Николай, а, скажем, фильм «Запределье», который сегодня идет по TВi в 21.30, - это альтернатива, если не сказать «в пику», передачам Шустера и Кисел'ва? Я не говорю, что это плохо, просто вопрос. Еще вам на Facebook вчера был выставлен вопрос по Пенсионной реформе, который вы, понятно, не могли адресовать Александре Шевченко по причине её молодости. Так вот, многие мои читатели интересуются, отчего такая путаница допущена в Законе. Посмотрите, пожалуйста, Facebook и как-то осветите его, если можно, либо здесь на чате, либо в одной из ваших передач. Спасибо.

- Обов'язково підніматимемо питання пенсійної реформи.

 

- Пане Миколо, до вас кілька питань. 1. Чому ви канал назвали ТВі (тевеі), а не ТБі (тебеі). Це звичайна калька з російської мови чи вам так справді більше подобається? 2. Рейтинги каналу зі стартом нового сезону не зросли, але й не впали. Як ви думаєте, у чому річ? Які проекти закінчать своє існування? 3. Чия ідея зробити проект «Яник жжот»? Задумка цікава, але чому така жахлива інтерпретація? Ви самі ним задоволені? Чи вважаєте ви його успішним? 4. Чому ваші журналісти отримують гроші в конвертах? На яку суму може розраховувати журналіст, працюючи у вас на каналі? 5. Чому програми Макарова та Зінченка зводяться лише до підводок до фільмів? Річ лише в бюджеті каналу чи ви справді не планували запускати з ними повноцінних програм із розмовами з експертами та сюжетами на ту чи іншу тему? Програми Руденко та Ваннікової абсолютно нецікаві ані в підборі гостей, ані в підборі тем, на які з ними спілкуються. Чи бачите ви це і як довго плануєте з ними співпрацювати?

- Щодо назви: Вона мала бути інтернаціональною і патентно чистою. Це питання пов'язане з юриспруденцією та авторськими правами. Ми перевіряли різні бази даних. Проектом «Яник жжот» я не задоволений, але сподіваємося, що нам вдасться його покращити. Гроші в конвертах у нас на каналі ніхто ніколи не отримував. Наші рейтинги порівняно з весною зросли вдвічі. У телебаченні коректно порівнювати саме активні сезони, а не літні показники, коли в каналів «відпускне програмування».

 

- Тим не менше, чому програми Макарова та Зінченка зводяться лише до підводок до фільмів? Річ лише в бюджеті каналу чи ви справді не планували запускати з ними повноцінних програм із розмовами з експертами та сюжетами на ту чи іншу тему? Програми Руденко та Ваннікової абсолютно нецікаві ані в підборі гостей, ані в підборі тем, на які з ними спілкуються. Чи бачите ви це і як довго плануєте з ними співпрацювати?

- Ми ніколи не планували робити програм із Макаровим та Зінченком. Хоча ідея хороша і ми її обдумаємо. Юрій Макаров та Олександр Зінченко - талановиті журналісти, письменники, публіцисти. Окрім коротких підводок, у них велика відповідальність із відбору фільмів, багато редакторської роботи. Щодо вашого незадоволення деякими програмами - це суб'єктивне враження. Думаю, що й Ірина, і Валентина професійні й талановиті люди. Просто знайти український фільм, який би сам по собі був цікавий широкій аудиторії, не так легко.

 

- Почему канал ТВi не брезгует такими, судя по всему, коммерческими передачами, как «Клуб эротики» и «КлубНичка»? Хоть они и идут ночью, наша молодежь не спит до пяти утра, как раз пока они идут, и это, согласитесь, дополнительный допинг к тому, чтобы быть развратным. Не сочетается с культурной и просветительской направленностью канала.

- Оскільки нам незаконно заборонили ефірне мовлення і деколи влада здійснювала тиск на партнерів, які нас ретранслюють, наші можливості для заробітку обмеженні. У новому році ми плануємо відмовитися від деяких комерційних програм, але якщо ми не будемо заробляти, то доведеться просто закритися.

 

- Поздравляю со второй премией «Фаворита телепрессы - 2011»! Ваш «Вечер...» - это классно!

- Дякую!:)

 

 

- Пане Миколо, а про що ваші фільми-розслідування? І розкажіть детальніше про проект про Європейський союз.

- Фільми-розслідування окремо анонсуватимемо. Готує їх команда «Знаку оклику». У нас є контракти з Міністерством іноземних справ Польщі, низкою міжнародних фундацій для створення циклу програм про політичне та культурне життя країн Євросоюзу.

 

- Пане Миколо, ви набираєте в даний час журналістів на ТВі? Чи є можливість у журналіста, наприклад, із досвідом роботи в інтернет-виданні, прийти і працювати у вас на каналі?

- Підбором журналістів займаються автори та режисери програм і мої заступники. Штат у нас невеликий і в основному укомплектований. На нашому сайті є поштова адреса, куди можна надсилати резюме.

 

- Поработайте с документально-образовательными программами для детской аудитории, эта тема не затронута на украинском ТВ.

- Дякую. Хоча ми канал для дорослих соціально-активних людей.

 

- Недавно Роман Скрыпин в одном из интервью сказал: «На канале присутствует такой персонаж, как Наталия Катеринчук, которая вручную руководит новостями и требует их делать, с моей точки зрения, неправильно жесткими, т. е. мочить власть. Когда были русские, когда там Киселев работал, было проще: вот бюджет, рейтинг нужен такой-то..., т. е. никто не приходил и не говорил, давайте ставить это, а это не ставить. А для меня в новостях всегда был важен баланс - мы показываем те вещи, которые важны, не украшая власть или оппозицию. А здесь другая тенденция: я смотрю новости ТВі каждый день, но я понимаю, что смотрю их для баланса, чтоб уравновесить Первый национальный или тот же "Интер"». Как вы относитесь к его словам? В частности, о методах роботы госпожи Катеринчук и балансе в новостях?

- Якби слова про Катеринчук були правдою, то сотня чесних і талановитих журналістів, які працюють у нас на каналі, вже давно б сказали або Наталі, або мені, що не погоджуються говорити неправду. Я якраз удячний Наталі за збалансований, об'єктивний та принциповий підхід до виробництва новин. Вона надзвичайно професійна й талановита людина. Хоча з такими людьми працювати нелегко, тому ми часто сперечаємося, але ще частіше бачимо, що ми однодумці.

 

- Пане Миколо! Попрошу докладніше розповісти про перспективи діяльності анонсованого вами польсько-українського телеканалу. До речі, чому на ТВі зникли випуски міжнародних новин із Польщі о 9.30? Польську спільноту на Україні цікавив би також щоденний випуск новин із Польщі, присвячений внутрішньопольській тематиці. Чи потрібні вам фахівці - випускники польських вузів? Куди звертатися з резюме? Дякую!

- Польські новини зникли з банальної причини - зламався декодер. Днями з «Полсату» присилають новий і ми знову почнемо їх транслювати. Кількість польських програм буде збільшуватися.

 

Дякую за запитання, теплі слова та поради. Дивіться ТВі. Буде цікаво! :)

 

Фото Павла Довганя

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
49402
Коментарі
3
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
знаток
4847 дн. тому
интересно когда у этого афериста закончаться деньги,и все эти "сотни честных журналитов" окажутся на улице.Княжицкий готовься скоро Гусинский доберется до тебя и твоего партера:)
kirian
4847 дн. тому
А разве у вас на ТРК "Украина" нет кириллических клавиатур?
kira
4847 дн. тому
pozor vsem zyrnalistam na tvi eto grjznaja zakazuha a ne chesnaja rabota :(
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду