У Грузії затримали блогера, який підтримував протести та висвітлював війну в Україні

У Грузії затримали блогера, який підтримував протести та висвітлював війну в Україні

10 Травня 2024
873

У Грузії затримали блогера, який підтримував протести та висвітлював війну в Україні

873
Учу Абашидзе звинуватили спершу в незаконному зберіганні зброї, а згодом — в участі в кібератаках на грузинські державні органи.
У Грузії затримали блогера, який підтримував протести та висвітлював війну в Україні
У Грузії затримали блогера, який підтримував протести та висвітлював війну в Україні

У Грузії затримали воєнного блогера Учу Абашидзе, який брав актину участь в акціях протесту проти закону про «іноагентів». Він також активно висвітлював війну Росії проти України. 

Як повідомляє «Эхо Кавказа», затримання відбулося пізно ввечері 9 травня. Працівники МВС вивели Абашидзе з власного будинку в кайданках.

Спершу йому висунули звинувачення в протиправному придбанні, зберіганні, носінні, виготовленні, перевезенні, пересиланні або збуті вогнепальної зброї (ст. 236 КК Грузії).

У будинку Абашидзе протягом кількох годин проводили обшук. Згодом МВС оприлюднило фото начебто зброї, яку там вилучили. Брат Учі стверджує, що насправді поліція винесла з дому зброю для страйкболу. Він пояснює, що блогер є головою федерації зі страйкболу. Брат затриманого також додав, що Уча мав зареєстровану зброю.

Фото: МВС Грузії / Sova

Як пише «Грузия.Online», голова організації «Захисники демократії» Георгій Мшвеніерадзе стверджує, що на кадрах, поширених МВС Грузії, «іграшкові автомати» і навіть видно кульки з фарбою.

Пізніше в МВС повідомили, що обшук у будинку блогера провели в рамках розслідування кібератак на сайти різних держорганів — МВС, мін’юсту й парламенту Грузії.

На момент затримання до будинку Учі Абашидзе прибули учасники акції проти закону про «іноагентів», яка відбувалася біля парламенту. Поліція вишикувала перед протестувальниками кордон.

На місце прибув також адвокат блогера Георгій Махарадзе. Правозахисник просив про зустріч зі своїм підзахисним, але правоохоронці не пускали його до будівлі.

Після затримання Абашидзе опозиційні активісти провели ходу проспектом Чавчавадзе. Через перекриття автомобільного руху кількох учасників ходи затримала поліція. За даними Апарату Народного захисника Грузії (омбудсмана),  затримано семеро громадян, які прийшли підтримати блогера. Омбудсман також заявив, що до Абашидзе силовики застосовували тиск та словесні образи.

Брат блогера стверджує, що звинувачення, висунуті проти Учі Абашидзе, сфабриковані, і його покарали за участь у мітингах та за свої політичні погляди. «Він виступав на мітингах, в останній період займав певну політичну позицію, говорив про можливість створення політичної партії в майбутньому», — розповідає брат.

За даними Sova.News, Уча Абашидзе також активно висвітлював війну Росії проти України з початку повномасштабного вторгнення 2022 року.

Нагадаємо, у Грузії з початку квітня тривають масові протести громадян проти ухвалення так званого закону про «іноагентів», який владна партія «Грузинська мрія» повторно зареєструвала в парламенті. На акціях проти законопроєкту біля будівлі парламенту правоохоронці побили демонстрантів і журналістів.

17 квітня парламент Грузії затвердив проєкт закону «Про прозорість іноземного впливу» у першому читанні, а 1 травня — у другому читанні. 

Європарламент 25 квітня закликав не починати переговори з Грузією про членство в ЄС, доки діятиме закон «Про прозорість іноземного впливу».

Вперше закон про «іноагентів» влада Грузії ініціювала торік. Тоді це теж викликало масові акції протесту під парламентом, які переросли в сутички з правоохоронцями. Ухвалення законопроєкту засудили США, Євросоюз, а президентка Грузії Саломе Зурабішвілі обіцяла його ветувати. Після цього, 9 березня 2023 року, влада Грузії заявила, що відкликала законопроєкт про «іноагентів», а 10 березня парламент країни відхилив його в другому читанні.

Новий законопроєкт майже повністю повторює попередній, але формулювання «агент іноземного впливу» змінили на «організація, що проводить інтереси іноземної сили». Він зобовʼязує неурядові компанії та ЗМІ, які отримують понад 20% фінансування з-за кордону, зареєструватися як організація, що проводить інтереси іноземної сили. Аналогічне законодавство про «іноземних агентів» діє в Росії. 

Такі організації та медіа зобов'язані самі звернутися до Національного агентства публічного реєстру із заявою про реєстрацію. Ухилення від реєстрації або неподання фінансової декларації у встановлені терміни тягне за собою штраф у розмірі 25 тисяч ларі.

Читайте також: 

Головне фото: Уча Абашидзе / Rustavi

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
873
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду